Kosketusallergia koruista

nikkeliallergikko ainakin

En ole varmaankaan yli kymmeneen vuoteen kyennyt pitämään jotain korviksia pitkiä aikoja.
Olen pitkiä aikoja käyttämättä usein, ja päätin jälleen ostaa edulliset tarjouskorut Laatukorusta.
Laitoin sitten nämä uudet halvat korvaketjut korviini ja ehkä 2 päivää tulin pitäneeksi, kunnes korvanlehdet kutisivat ja kuumottivat ja päädyin ottamaan ne pois. Meni tovi laittaessakin niitä koruja, koska reiät olivat ilmeisesti pienentyneet kun ties milloin oon korviksia pitänyt viimeksi.
Nyt eräs päivä koetin laittaa ne taas korviin, niin eikös se sama kutina ja punoitus alkanut taas välittömästi. Näin oikein peilistä kuinka reiän ympärys punoitti.
Ei ilmeisesti koruliikkeiden halpiskorut taida olla aitoja, luulis että nikkeliä ei enää käytettäis kun allergia on niin yleistä, näin mä oon käsittänyt.
Myös en ole voinut pitää ristiriipusta (riparilahja) kaulassani enää, tuntuu että se riipuskohta juuri aiheuttaa kutinan ja punoituksen iholleni. Sen pitäis olla kultainen, mutta mene ja tiedä, ehkäpä ei olekaan.

6

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen metalliallergikko

      Ei tarvitse olla nikkeli, joka aiheuttaa ongelman, muutkin metallit (tai epäpuhtaudet metalleissa) voivat tehdä sitä. Itselläni tulee joistakin hopeakoruista samanlaisia ongelmia ja ongelmat ovat pahempia just silloin, jos laitan korut kun olen pitkään ollut käyttämättä. Se saattaa johtua ihan siitäkin, että tiukempiin reikiin keräytyy helpommin likaa, joka ei tule sieltä itsekseen ulos.

      Kannattaa ensin jonkin aikaa "venyttää" reikiä esim. kultakoruilla ja totuttaa korvanlehti taas metallin kosketukseen, niin sen jälkeen saattaa pystyä pitämään muitakin koruja. En tosin tiedä kuinka järkevää se on pitemmän päälle.

    • riittää.....

      Ei kannata käyttää muuta kuin kultaisia korviksia.Kaikki muut saat unohtaa.....Ei mitään "rihkamaa".Kannattaa uskoa,jos et halua märkiviä korvia.

    • rihkama

      Kultasepänliikkeistä ja askarteluliikkeistä saa ostaa kultaisia, hopeisia ja kirurginteräksestä valmistettuja koukkuja, joiden avulla allerginenkin voi huoletta koristautua mielin määrin.

      >;)

    • aurinkokello

      Mulle tulee oireita monista eri metalleista. Pahimpia ovat nikkeli ja kromi. Nikkeliä löytyy halpiskoruista, vaikka niissä lukisi "nikkelitestattu". Silloin niissä on vain tarpeeksi vähän nikkeliä voidakseen olla myynnissä. Voivat aiheuttaa allergiaa, eikä tarvi olla edes kovin herkkä.
      Kromia esiintyy ihan hirveästi joka paikassa ja se on yleinen allergia silloin jos on myös nikkeliallergiaa. Pahimmat reaktiot tulee jos on esim. suihkun kahva kromattu. Siihen lämmin vesi ja johan kutittaa heti suihkun jälkeen. Ei nojailla ovenkahvoihin yms.
      Hopea ei ole puhdasta hopeaa vaan sisältää usein nikkeliä tai kromia. Myös muita metelleja voi olla mukana. Tiedän monia joille hopea ei sovi.
      Kulta voi sisältää myös allergisoivia osia. Kannattaa ostaa kultakoruja vain kultasepältä joka tietää tasan tarkkaan mitä ne sisältää. Useimmat ulkomaiset kullat ovat allergisoivia. Kotimainen 18k on yleensä hyvää ja kestää käyttöäkin.

    • aurinkokello

      Lisään vielä, että saan pahoja oireita kirurgin teräksestä. Siitä valmistetut korut eivät sovi koskaan. Eikä minulle saa asettaa nykyisin yleisesti tikkien tilalla käytettäviä "niittejä", koska ne voivat lääkärin mukaan aiheuttaa oireita ja tulehdusta kuin nikkeli ja kromi koruissa.
      Eli kannaattaa pyytää oikeat tikit jos on metalliallergiaa.

      • minullakin

        myöskin pronssi aiheuttaa punoitusta ja kutinaa.
        En tiedä on pronssissa nikkeliä vai minkä aineiden sekoitus se on?

        Nuorempana käytin romukoruja, joista tämä sitten alkoi. Herneen kokoinen mätäpaise korvalehdessä, vihreetä mätää purkautui, yääk!
        Romukaulakoru kaulassa suihkuun, muutaman päivän kuluttua kaulaa kiersi punainen, kutiava näppylärinki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      32
      3355
    2. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2555
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      70
      2516
    4. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      102
      2117
    5. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      1808
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1408
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      378
      1036
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      38
      849
    9. TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation

      Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje
      Maailman menoa
      28
      808
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      780
    Aihe