Mitä mieltä olette spl:n toiminnasta noin tavallisen kölivenepurjehtijan näkökulmasta. Nämä asiat ns. v****taa
-navigare jäsenlehti = aika paska
-navigare tv-ohjelma = vielä paskempi
-Köliveneiden mittakirjoja ei saada kuntoon = ORC club ja LYS-mittakirjat, jos ei standardi vene
Tavallinen purjehtija ei spl:lltä saa mitään. Onneksi pursiseurojen toiminta on parempaa
-navigare jäsenlehti = aika paska
-navigare tv-ohjelma = vielä paskempi
-Köliveneiden mittakirjoja ei saada kuntoon = ORC club ja LYS-mittakirjat, jos ei standardi vene
Tavallinen purjehtija ei spl:lltä saa mitään. Onneksi pursiseurojen toiminta on parempaa
Vastaukset 21
Vanhimmat
Suomen Purjehtijaliitto on loiskasvi ja rahanlypsäjä. Seurat eivät saa siltä käytännöllisesti katsoen mitään jäsenmaksutilityksiensä vastineeksi ilman patistelua, anomista ja riitelyä.
Niin kauan kuin muistan SPL on ollut käypäläisten hallussa. Porukka vaihtuu tiheään. Uudet tulijat haukkuvat entiset toimihenkilöt ja lupaavat pistää asiat kuntoon, pian he ovat kuitenkin entisiä toimihenkilöitä ja remmissä ovat uudet haukkujat. Yleensä toimihenkilöt ovat monesta muusta järjestötoiminnan hommasta potkut saaneita tyhjäntoimittajia.
Seuran talous on ollut iät ja ajat rempallaan. SPL tekee käsittämättömiä sopim ksia (mm. vakuutukset) seurojen nimissä.
Veneilyliitto on ehkä pikkasen parempi kattojärjestö mutta huonompaan suuntaan menossa sekin.
Navigare jäsenlehti on nyt molempien liittojen yhteinen, eli vain toinen puoli haukuista SPL:oon. Sisällön osalta siedän mieluummin niitä haukuttuja mainoksia kuin maksan lehdestä, nämähän ovat vaihtoehdot, kun lehden kustannus on ulkoistettu.
Navigare tv-ohjelmassa liitolla on osin näppinsä pelissä, mutta ei rahoja. Se määrää, joka maksaa, eli aika vähän saa ilmeisesti aikaan valittamallakaan. Parempi jättää vain katsomatta.
Mittakirjat eivät ole Purjehtijaliiton asioita ollenkaan, vaan luokkaliiton. LYS-mittakirjat lähinnä LYS-asiamiesten hallussa, ORC Club-mittakirjat Avomeripurjehtijoiden takana ja ovat kuulemma todella olleet kovin pitkän toimitusajan takana. Syytä moiseen en tiedä.
>>> Navigare tv-ohjelmassa liitolla on osin näppinsä pelissä, mutta ei rahoja.
Nyt kuule Antsu puhut paskaa. Mitä Navigare SPL:n tilinpäätöksessä tekee jos ne liiton rahat ei ole siellä pelissä?
Ihan totta hei, lähteekö liitto 'Antsu' valenimellä nyt puolustelemaa tekojaan täällä palstalla? No miksikäs ei, kun omalla palstalla on VÄHÄN hiljaista. Mutta mikäs ihme se on!
Mutta tämä on oma kustannuspaikka, johon myös tuotot menevät. Olethan varmasti huomannut, että ohjelman välissä ( välillä ohjelmassakin) on mainoksia. Ohjelman kulut peitetään mainosmyynnillä ja yhteistyösopimuksilla. Ilman ohjelmaa ei näitä rahoja tule. Siis projekti on omarahoitteinen ainakin suurimmalta osaltaan.
Sisällön laatua en kehu, mutta taloudellista puolta tarkasteltaessa paljon sillä on myyty mainosaikaa.
siis molemmat Navigaret
mutta minulla ei ole mitään virkaa eikä sananvaltaa liitossa. Siinä määrin kyllä kiinnostunut liiton toiminnasta, että jotain siitä tiedän. Viime vuonna liitolla oli kuluakin Navigaresta, joten tilinpäätöksessä se näkyy nettomenona, tänä vuonna ei.
Mikä muuten se oma palsta on?
Sivusta seuranneena vähän kommentoin.
Mikäli tilanteen tulkitsin oikein, kuitenkin tuloja tulee SPL:lle, joten niistä on myös menoja. Edellisessä viestissäsi kerroit että SPL:lla ei olisi osuutta kustannuksiin - tai näin sen tulkitsin - mutta totuus varmaan on kokonaan toinen.
Itse asiaa hieman tutkineena (oman PS:n edustjana) ja muutamassa kokouksessa mukana olleena, on todettavaa, että tämä ohjelman talouspuoli on niin epäselvästi esitetty aina, että siitä ei saa kukaan selvää. Ja ihan tarkoituksella.
Selvää on, että tulot eivät kata menoja ja SPL (lue pursiseurat) jäävät maksumiehiksi (mm. huimasti nousseet jäsenmaksut). Nyt on siis tarkasteltava asiaa siten, mitä UUTTA ja LISÄÄ tuloja ohjelma tuo?
Vastaus on aika karu: eipä juuri mitään!
>>> Ilman ohjelmaa ei näitä rahoja tule.
Kyllä siellä samat sponsorit on ollut ennen ohjelmaakin, joten ohjelma vie rahaa, ei tuo.
>>> mutta taloudellista puolta tarkasteltaessa paljon sillä on myyty mainosaikaa.
Mutta enemmän olisi SPL:llä rahaa jos ohjelmaa ei olisi. Kuten kirjoitin, ei ohjelma tuo niin paljon uutta rahaa taloon että ohjelma kantaa itsensä.
Ja tämä on jo niin helppo matemaattinen toimitus että siitä ei edes kannata suuremmin pohtia. Ottaa vaan tilinpäätöksen käteen ja katsoo. Siitä se selviää mitä rahoja on ennen ollut ja tullut, mitä nyt tulee.
Brodat kirjoitti:
"Mutta enemmän olisi SPL:llä rahaa jos ohjelmaa ei olisi. Kuten kirjoitin, ei ohjelma tuo niin paljon uutta rahaa taloon että ohjelma kantaa itsensä."
Itse en kuulu pursiseuraan, mutta kommentoidaan nyt kuitenkin. SPL on purjehduksen kattojärjestö Suomessa ja sen tarkoitus ei liene tehdä liiketoimintaa televisio-ohjelmalla. Tältä kannalta ei ole kovin mielekästä tarkastella onko Navigare SPL:lle hyvää liiketoimintaa. Idea ohjelmassa lienee levittää purjehduksen- ja veneilyn ilosanomaa kansan keskuuteen. Eli SPL:n kannalta voidaan ajatella, että ohjelmasta aiheutuvat kulut ovat markkinointi- ja tiedotuskuluja. Ja näitä kuluja vastaan voidaan subjektiivisesti arvioida kuinka paljon maksetulla rahalla ollaan saatu aikaan (tämän palstan kommenttien mukaan ei tarpeeksi, mutta ei mennä siihen). Toki pelkästään subjektiiseen arviointiin ei tarvitse turvautua, markkinoinnissakin on monenlaisia mittareita toimenpiteiden tehokkuuden mittaamiseksi.
En ole katsonut mitään lukuja, mutta minusta kuvio on SPL:n kannalta ihan hyvin järjestelty. Puolentunnin viikottainen makasiiniohjelma on harvinaista herkkua jonkun harrastuksen promoamiseen. Verratkaapa vaikka melontaan, kalastukseen, asuntovaunuiluun jne, niiden näkyvyys on nolla (tai satunnaisten yleisten ulkoilumagasiinien varassa).
Kaptah
Totta on että tv ohjelmalla ei ole SPL:n tarkoitus tuottaa bisnestä, mutta kun katsoo kuluja sekä hyötyä (ei vain taloudellista), on mielestäni aika rohkeaa rahojenkäyttöä SPL:lta.
Ja jos Navigaren tulos on se mikä se on, on oikeutettua pohtia onko kyseessä hyvää varainhoitoa/liiketoimintaa, koska ainakin meidän pursiseurat sai taas maksettavakseen ennätyskorotuksila varusteut maksut.
En tiedä onko Navigarella osuutta asiaan että paine jäsenmaksujen nostoon oli niin suuri, mutta JOKA TILANTEESSA missä Navigaresta on pyydetty SPL:lta tietoa taloudellisista asioista, vaietaan tai selitetään ne niin sotkuisesti että kukaan ei asiaa enää jaksa ymmärtää. Tämän voi kokea ne jotka ovat olleet paikalla kun asioista on puhuttu.
>>> Toki pelkästään subjektiiseen arviointiin ei tarvitse turvautua, markkinoinnissakin on monenlaisia mittareita toimenpiteiden tehokkuuden mittaamiseksi.
Olet oikeassa, mutta entäs jos mitään ei mitata, tai ei saateta mittauksia tietoon? Mitä tarkoitat subjektiivisella arvioninnilla? Navogaren 'luokattomuuden' on todennut niin ammattipiirit kuin katsojatkin. Haloo, katsojat! Eli ne joille ohjelm,aa on tehty.
Mitä katsojalukuihin tulee, niin alimmillaan se lienee ollut siinä 20.000, joka on varmasti liian tappiollinen (varsinkin jos teko maksaa 20.000 eur per ohjelma).
Mielenkiintoista että puhut Navigarersta "harvinaisena herkkuna" :) Voisitko täsmentää mikä siinä on ollut mielestäsi harvinaista herkkua? Ihan mukavaa olisi tuo tietää, että osaisi itsekin 'sillä silmällä' sitä katsoa. Valitettavasti en nyt ole osannut siitä herrkuja löytää.
>>> Verratkaapa vaikka melontaan, kalastukseen, asuntovaunuiluun jne, niiden näkyvyys on nolla (tai satunnaisten yleisten ulkoilumagasiinien varassa).
Ei näitä voi verrata. SPL:lla on vähän erilainen tausta kuin esim melojilla. Erilainen harrastajapohja jo lukumääräisestikin.
Kiitettävästi Navigare on esim melontaakin tuonut esiin, mutta onko se SPL:n asia?
Ja löytyyhän npoita hyviä harrastuksia muitakin kuin melonta ja kalastus joilla ei ole tv ohjelmaa, esim sauvakävely.
Viestini tarkoitus oli tuoda vain se pointti esille, että Navigarea ei voi katsoa pelkästään liiketoimintana. Sinulla on varmaan järjestöaktiivina paljon parempi käsitys Navigaren funktiosta SPL:ssä. Salailu ja salakähmäisyys on kuitenkin aina huono merkki.
Tuo pointti harvinaisesta herkusta tuli mieleen, kun mietin muita eri harrastuksista kertovia makasiiniohjelmia. Eipä oikein tullut mitään mieleen. Esim. kalastusta ilmoittaa harrastavansa yli miljoona suomalaista, mutta eipä sitä juuri telkkarissa näy. Tosin Ylellä on tainnut olla jotain viritelmiä jokunen vuosi sitten. Ehkä sen herkun voisi tiivistää vanhaan totuuteen any publicity is good publicity.
Itse ohjelmaa en ole katsonut kuin satunnaisesti. Eihän se oikein sytytä, mutta kyllä telkkarista tulee paljon turhempiakin ohjelmia. Fanaattisen dissaamisen jätän suosiolla muille...
Kaptah
Saattaahan se ollakin että 'any publicity is good publicity' ajatuksella Navigare jotenkin toimii ja on perusteltuakin, mutta käyttäen vähän toisenlaisia kaluja se julkisuus voisi olla jopa kohtalaistakin.
En tiedä onko se viisasta näyttää jo kahta vuotta putkeen Turkinreissuja samasta keikasta, mutta....
Myös sitä yhtä H-venettä kunnnostettiin vuosi, puolitoista. Nyt viimeksi oltiin muutama kerta venemessuilla ja kudottiin mattoja. Menee vähän ohi 'otsikon' koko leffa.
Harmittaa se kun julkisuus - tässä tapauksessa huono julkisuus - tehdään ainakin osin seurojen kustannuksella (jäsenmaksut ym). On toimintoja jotka on mennyt SPL:ssa maksulliseksi ajan saatossa, joten on ikäväkseen todettava että ns. ei-kilpaileva seilori ei saa SPL:lta käytännössä mitään.
Jopa muutama ruokakunta on monasti ainakaan joutunut pyytämään seuran kautta heille kuuluvaa Purjehtija -lehteäkin, mutta jostakin syystä eivät vaan ole laittaneet tulemaan. Ja sittenhäns e muuttuikin Navigareksi, joka ei edelleenkään tule.
Kaikissa säästetään vaikka eis aisi (siis esim tämä lehtiasia), hinnat nousee, palvelut typistyy...
Siksi on ainakin meidän pursiseuralla sappi kiehumispisteessä.
Rahaa kerätään mainoksilla ja sponsoreilla, mutta lähes kokonaan ja vain kilpailutoimintaan. Esim Ruotsissa kerätään myös suoraan junioritoimintaan rahaa, joka on erittäin hyvä. Nyt junnutoiminta on seurojen harteilla, vetoapua ei juurikaan saa, ja kisaajille menee rahoja ym. eikä oikein muut taida saada mitään. Ikävä politiikkaa mutta kritiikistä kun kukaan ei välitä, ja miksi välittäisikään, koska kaikki ovat SPL:ssa vain 'käymässä'.
Myös se paljon parjattu Course on saatu pilattua huolella, sillä asiaa hoitava kaveri jättää taakseen ikäviä tilanteita (siis pursiseuroja kohtaan). Mm kisaajat luulevat että laiturimaksut on hoidettu osallistumismaksun yhteydessä, mjutta niin ei olekaan. On luvattu ohjelmaa ym. mutta mitään ei olekaan. Ja SPL ummistaa silmänsä tällekkin, ainoalle perhepurjehtijalle kodennetulle aktiviteetille.
No, nyt on Course huilaamassa ja sen tilalle tulee Navigare katsojapurjehdus, jota ei ilmeisesti kuitenkaan tule, koska SPL:n nettisivutkaan ei asiasta mitään tiedä.
Huh, huh!
En tiedä kuka sitä lafkaa oikeasti pyörittää, free-lance konsultit vai kuka? Tuntuu että koko homma on ihan pihalla!
Sattui noita purjehtijapäivien papereita käteen muita työhön liittyviä salkusta etsiessä. Molemmat Navigaret kuuluvat tiedotustoiminnan pääkohtaan budjetissa ja tiedotustoiminnan tulos on budjetoitu 25 keur positiiviseksi. Muuta kautta olen antanut itselleni kertoa, että tv-ohjelma ei rahaa toisi, mutta ei veisikään. Tilinpäätös sitten taas kertoo edellisestä vuodesta, ei nykytilanteesta. Ja tiedoksi toimintasuunnitelmasta luettuna tv-ohjelmasta: SPL on ohjelman tuottaja, jaksoja on tälle vuodelle suunniteltu 40 ja niille tavoitellaan 150 000 katsojaa/ohjelma.
Huimasti nousseita (25 % korotus kuuden vuoden jälkeen) jäsenmaksuja perusteltiin melko joustavasti perusteita muutellen. Lähinnä piti ihmetellä, eikö edellisestä oltu opittu mitään, kun korotustarvetta ei yritettykään myydä seuroille hyvissä ajoin etukäteen, vaan se tuotiin esityslistalle suunnilleen viimeisellä mahdollisella hetkellä ja kerralla isolla korjauksella. Ei ihme, ettei esitys sellaisenaan mennyt läpi, vaan pari äänestyskierrosta tarvittiin.
Liiton sponsorit taas suurimmalta osin vaihtuivat vuosi sitten, pääsponsori mukaanlukien, joten vertailua ennen ja jälkeen tv-ohjelman on paha tehdä. Tuskinpa Volvo kuitenkaan panostaisi yhtä suurella summalla ilman asiaan liittyvää tv-näkyvyyttä. Entinen pääsponsori, TietoEnator ei silti Navigaren takia paikalta vetäytynyt. Vuoden -04 purjehtijapäivillä ohjelman kustannukset olivat ainoa puheenvuoroja herättänyt aihe kokouksessa, varsinainen keskustelu käytiin ennen kokousta käytävillä ja aivan muista aiheista.
Lehti tulee niihin osoitteisiin, jotka seurat ovat jäsenluetteloissaan antaneet. Siitä voisi siis ensin keskustella seuran sisällä. Jäsenrekisterissä on myös ruutu, jonka voi ruksia, ettei samaan osoitteeseen tule montaa lehteä. Sitä en tiedä, kuinka usein jäsenrekisteri päivittyy lehden postitusta varten, mutta omien kokemuksien mukaan uusi jäsen saa jo seuraavan numeron, kunhan sihteeri on omalta osaltaan jäsenen rekisteriin merkinnyt, joten olettaisin päiväntasaisen osoitteiston olevan jatkuvasti lehden käytettävissä. Lehtihän on ulkoistettu, eikä liitto osallistu sen tekoon paljoa muuten kuin antamalla jäsenrekisterin tiedot käyttöön ja toimittamalla muutaman liitolle varatun sivun sisällön. Jäsenrekisterin sisältävä tietokanta taas on seurojen päivitettävissä reaaliaikaisesti netissä.
Jostain syystä joudun näköjään jatkuvasti puolustelemaan Purjehtijaliiton toimia, vaikka itsellä olisi paljonkin sanomista siitä. Valitukset vain kohdistuisivat aivan toisille alueille, liiton omimpaan toimintaan, enkä lainkaan usko niiden asioiden parantuvan täällä valittamalla. Tunnetusti asioihin voi parhaiten vaikuttaa sisältäpäin, joten sinne on pyrittävä ja siksi tunnettava asiat ja ihmiset monelta kantilta. Niinpä sitten tulee korjailtua täällä virheellisiksi tietämiään oletuksia. Vastaavalla tavalla kaikki voisivat aktivoitua oman seuransa puitteissa vaatimaan, että seuran ääni kuuluu halutulla tavalla purjehtijapäivillä, siellähän ne päätökset tehdään.
>>> SPL on ohjelman tuottaja, jaksoja on tälle vuodelle suunniteltu 40 ja niille tavoitellaan 150 000 katsojaa/ohjelma.
Muistaisin että telkkarissa lukisi tuottajan on Timo Koskela. Varsinainen tuottaja :)
Ja viime vuoden eräs katsojamäärä oli jopa alle 25.000 , mutta saahan sitä tavoitella.... vaikka kuuta taivaalta. Kukas sen kieltää ja hölmöt saa uskoa.
SPL:oon on mennyt tietoa siitä että seurat/nidene dustajat on kyrpiintyneitä huonoon ohjelmaan, ja muutenkin liiton välinpitämättömyyteen, mutta kukaan ei välitä siellä asiaan kommentoida. Hyvä ettö 'kiireiltään' puhelimeen vastaavat.
Ja mitä tilinpäätökseen Navigaren osalta tulee, niin rajohan SIIRRETTIIN sinne ja tänne. Eli rahaa tuloutettiin tiettyyn tiliin, ja otettiin toisista tilistä, joten totta helvetissä se näyttää positiiviselta jossakin tilissä jos menoja on otettu useammasta tilistä.
Nukuitko kokouksessa?
SPL on seurojen muodostama liitto kuten muutkin liitot. Liiton toiminnan tavoitteena on edesauttaa seurojen ja lajin asiaa.
Siksi SPL ei ehkä pyrikkään miettimään asiaa suoraan tavallisen purjehtijan näkökulmasta. Se on enemmän seurojen tehtävä.
seilaavien puppelipoikien liitto
Sekopäiden pulina laari
Suomessa ei ole vealan kuluttajajärjestöä
Finnboat on tuottajien edun ajaja
Kuka puolustaa veneilijöitä kun venelöpön hinta
nousee.
Venekatsatus koskee niitä varusteita joita tarvitaa vasta kun vesi on taskuissa saakka
Pelastusliivien pillit voisi jättää laskematta
maksaa hyville tekniikan tarkastajille kunnon palkkiot.
Liitosta kuuluu liikaa sisäsiistiä tyytyväistä
hyminää. Samanlaista touhua kuin kennelliitossa
Navigare on täydellinen riman alitus
Pari-kolme vuotta sitten kun jouduin kyseisen puulaakin kanssa enemmälti suorasti tekemisiin, kyse oli veneeni rekisteröinti-ilmoituksen tekemisestä. Suostuivat juuri ja juuri ottamaan vastaan rekisteröinti-ilmoituksen (tarkoitan, että jahka seitsemännen kerran normaaliin virka/työaikaan soittaessani viitsivät vastata puhelimeensa), mutta jos kysyit jotain asiaan liittyvää oli vastaukset superynseitä tai olemattomia. Rekisteröinti onnistui - eikä aikaa operaatioon kulunut kuin pari kuukautta. Sadan euron lasku tuli kyllä varsin rivakasti postiluukusta. En vieläkään ymmärrä mimistä ko summa muodostui, ottaen huomioon sen, että joka vuosi pursiseuran jäsenmaksustakin tietty osa kuluu näiden SPL:n lapamatojen elättämiseen. Ainoa vastine on tähän mennessä ollut kartonginpalanen johon on painettu sinisellä musteella sanat "venetodistus" ja SPL:n logo. Teinkö hyvät kaupat? Itse en ole aivan niin varma.
Aiheellinen pohdintra. Tätä vähän ajoin takaa omassa tekstissäni. Ei-kilpaileville seiloreilla ei taida löytä mitään syytä miksi kuulua ko. liittoon?
Enpä tosiaan ole syytä keksinyt, enkä siis liittynyt.