Meni aamupilalle kun vilkaisin viimeisintä Saab Magazinea... mikä hiton VÄÄNTÖVOIMA!?!?
... ja minä onneton menin lehteä vielä kehumaan!
Jos eivät itse ymmärrä niin tarkastuttaisivat tekstin jollain joka ymmärtää... niin muutkin tekevät.
... ja minä onneton menin lehteä vielä kehumaan!
Jos eivät itse ymmärrä niin tarkastuttaisivat tekstin jollain joka ymmärtää... niin muutkin tekevät.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lehti ilmestyy englanniksi, ranskaksi, tanskaksi ja suomeksi. Tuo englanninkielinen versio on varmaan alkuperäinen, ainakin lehdessä olevista mainoksista voisi näin päätellä. Suomentajalla on käynyt näköjään "lapsus" artikkelia kääntäessä.
Huomasitteko muuten takasisäsivulla olevan 9-3 Aero Cabrioletin mainoksen? Hyvä mainos, mutta valitettavasti väärässä (?) paikassa. Hesariin tuollainen mainos olisi pitänyt laittaa, ja vähintään saman kokoisena, jos ei jopa isompana.
Täytyy kyllä myöntää, että noin puoli vuotta sitten näin eräässä suomalaisessa talousaikakauslehdessä koko aukeaman 9-3 Cabriolet -mainoksen. Kyllä se Saab sentään joskus osaa räväyttää mainostakin kehiin. Mutta mm. Hesarissa Saabin mainonta on onnetonta, varsinkin jos vertaa eilisen Hesarin Volvo S60:n (koko aukeama neliväreissä) ja Jaguar S-Typen (koko sivu neliväreissä) mainontaan. Toivoa sopii, että kun 9-5 TiD ja uusi 9-3 tulevat markkinoille, Saabkin herää mainostamaan omia tuotteitaan.
Suomennoksessahan se virhe todennäköisesti oli tullut, mutta täysin hölmö virhe joka tapauksessa... auttaisi jos kääntäjä ymmärtäisi tekstin sekä alkuperäiskielellä että kielellä jolle käännetään... useinhan se on perusedellytys käännökselle.
Aamulehdessä on muutamana sunnuntaina (tai lauantaina)ollut 1/3-sivun kokoinen Saab mainos takasivulla... ei paras mahdollinen mainos mutta kohtuu näkyvä.
Toivottavasti Saab pystyy yhtä näkyvään mainontaan uuden 9-3:n kanssa kuin Ford on pystynyt uuden Mondeon kanssa... Mondeo mainokset on todennäköisesti saavuttaneet pääosan potentiaalisesta asiakaskunnasta. Mondeo esite Talouselämän välissä oli melko hyvä mainos... tuskin esimerkiksi minä olisin muuten ikinä Mondeon esitettä nähnyt. Talouselämä on yleensäkkin varmasti hyvä media mainostaa autoja joista valtaosan ostavat yritykset... Talouselämä tavoittaa varmasti suurimman osan tekniikan ja talouden päättäjistä.
Kyseessähän on nimenomaan voimaa kuvaava nimitys koska yksikkönäkin on voiman yksikkö (Nm)`. Fysiikkaa...
Voiman SI yksikkö on Newton (N) ja vääntömomentin Newtonmetri (Nm).