Siirryimme kestovaippoihin tyttäreni ollessa parinkuukauden ikäinen ja siitä asti on niillä pärjätty eikä kertakäyttövaippasia tarvittu. fuzzi bunzit ovat meidän juttu toimivat myös mainiosti yöllä hamppu täytteellä eivätkä päästäläpi.. tunnen tekeväni palveluksen luonnolle koska emme aiheuta turhaa jätettä sekä vaippa pyykin pesu muiden pyykkien ohella ei ole minulle mikään vaiva=)
kestovaippailija
äityli
6614
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Teetkö myös ruoat lapsellesi itse? Kuinka pitkään olet imettänyt/ajatellut imettää? Kantoliinailetko?
..että kantoliinailulla ei ole mitään tekemistä ekologisuuden kanssa? Kyse on ihan eri asioista.
Sama pätee imetykseen. Moni imettää ihan siihen asti kun pystyy, joku ei ehkä ollenkaan jos maitoa ei viikkojen yrityksestä huolimatta tule.
nämä asiat tuntuvat kulkevan käsi kädessä. Ainakin minun tuttavapiirissäni.
Ihanko sinun tuttavapiirissäsi? Mitä helvettiä sitten tarkoitit tuolla kysymyksellä, jos nämä asiat kerran sinun tuttavillasi kulkevat käsi kädessä? Niillä ei todellakaan ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
Vai meinaatko, että kun kestoilet niin et ole hyvä äiti jos et myös liinaile ja täysimetä ja taaperoimetäkin vielä..
Pelkkiä kestoja ei siis voi käyttää jotta jätettä' tulisi vähemmän. Pitää myös liinailla!
Kunhan kyselin ihan mielenkiinnon vuoksi alkuperäiseltä viestin kirjoittajalta hänen omia tekemisiään. Kun olen vaan huomannut, että yleensä kestovaippailuun liittyy kantoliinailu ja imettämisen jatkaminen hyvin pitkään. Sen sijaan usein kyllä ruoat ostetaan kaupasta purkissa. Olisin vaan ystävällismielisesti tiedustellut, että miksi näin, mutta nytpähän näyttää siltä että jäi vastaus saamatta. Anteeksi kun häiritsin neiti Pooseksen mielenrauhaa esittämällä muutaman kysymyksen. Kiitos ja näkemiin!
meillä on juuri näin tällä hetkellä että kestoillaan ja lapsi syö vielä tällä hetkellä purkkiruokaa ja tämä jälkimmäinen siitä syystä että olen kasvissyöjä enkä ole jaksanut vielä opetella liharuokien valmistusta ja lapsi saa ihan sekaruokaa, mutta liinaa ei löydy meiltä. Ja imetin 1v3kk, en tiedä onko tuo jonkun mielestä kauan (täysimetystä se 6kk, tässä ei mielestäni taas ole mitään ihmeellistä).