Fyffe finns

Kateellinen kommunisti

Minua on alkanut vähitellen epäilyttämään ja vi****maan viestit, joissa kerrotaan, että olen ostanut sen ja sen Saabin kaikilla herkuilla. Eikä maksanut kuin 400 tmk! Todenäköisesti ne ihmiset, jotka TODELLA ostavat kalliin Saabin eivät tule siitä tänne kertomaan vaan esim. tekevät töitä tai harrastavat muuta kuin tänne kirjoittelua. Eri asia on jos rahaa on niin paljon, ettei muuta tarvitse tehdä kuin surffata netissä. Silloinhan on paikallaan pieni kehu vaikka Volvo palstalla uudesta Aerosta.
Oma joukkonsa ovat, myös ne, jotka saavat firman Saabin. Aika harva tavallinen duunari ei Saabia saa vaan surkean Corollan. Saabit menevät järjestäen päällikkötasolle.

Minulla ei ole varaa ostaa uutta 9-5 Aeroa kaikilla varusteilla - vielä. Siispä ajelen vanhalla Saabilla ja odottelen sopivaa käytettyä kohdalle. Siinä vaiheessa kun uusi malli on julkistettu vanhan saa halvemalla ei-edullisesti kuitenkaan. Tai sitten vuoden päästä haen Saksasta vähän ajetun Audin tai hyvällä tuurilla löydän huippusaabin - tällä kertaa tosi halvalla.

Jaguar hintaan 340 tnk on sekin hyvin houkutteleva!

Nimim. "Kateellinen kommunisti"

6

974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhdeksäs Saab

      Ei kannata hermoilla olin täällä sattumalta,en oo herra vaan yrittäjä.

      • jep

        Onnea ja menestystä sinulle yrittäjänä. Siinä hommassa asiat osaavalla on mahdollista järjestää asiat "mukavasti". Me muut hölmöt palkkatyöläiset rikastutamme valtiota ja kiristämme vyötä...muuten jää vanhat saapit maksamatta... ;-)

        Mulla on vain saab 900 2.1 -92...on se niin väärin


    • Turbo Sensonic

      Itse ajattelin vaihtaa oman autoni ensi vuonna. Odottelen, että uusi Saab 9-3 esitellään, jotta voin vertailla sitä ja 9-5:ta keskenään, ja ratkaista, kumpi niistä olisi minulle (ja kukkarolleni) sopivin.

      Olisi kyllä pikkuhiljaa aika tuon EU:n tuomioistuimen tehdä jotain Suomen törkeälle autoverotukselle, jotta autot halpenisivat ja ulkomailta voisi tuoda uusia/vähän käytettyjä autoja ilman helvetillisiä tulli-/autoveromaksuja, jotka rikkovat EU:n vapaata tavaroiden liikkumisoikeutta.

      Taitaapa vain käydä tuossa autoveroasiassa aivan samalla tavalla kuin Suomen alkoholilainsäädännössä, jossa Suomen yksinoikeudet EU:n sisällä alkoholin maahantuomisen rajoittamiseksi on purettava viimeistään 2004. Valtionvarainministeriöstä nimittäin myönnettiin avoimesti, että muutokset tullaan tekemään alkoholilainsäädöksiin vasta annetun siirtymäajan takarajalla, koska valtio sisällyttää vuosittain budjettiinsa arvion, paljonko verovaroja saadaan alkoholin myynnistä. Jos verot poistettaisiin heti, valtion budjettiin jäisi ammottava aukko, jota ei pystyttäisi millään paikkaamaan.

      Autoveron kanssa taitaa olla kyseessä aivan sama juttu. Kun on päässyt jonkun helpon rahastustavan "makuun", sille ei olekaan niin helppoa löytää korvaavia tuloja.

      Muistaako kukaan, koska EU -tuomioistuimesta olisi odotettavissa ennakkopäätöstä em. autoveroasiassa? Tiedotusvälineissä siitä oli aikaan jotain juttua, mutta taisi sekin informaatio olla silkkaa skeidaa.

      Ihme, ettei täällä Suomessa ole vielä julistettu ulkomaalaisia autolehtiä pannaan, koska niistähän suomalaiset kykenevät näkemään, kuinka törkeätä ylihintaa joudumme täällä Suomessa autoistamme maksamaan verrattuna esim. Ruotsiin tai Saksaan. PRKL!!!

    • S-TYPE

      Suosittelen Jaggea.

    • nenänkaivaja

      Jokos Fyffellä on uusi Saabi.......?

    • suap

      suomalainen sexiauto, suap eessta ja suap takkoo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3540
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      41
      3089
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      55
      2847
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2735
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2648
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2530
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      43
      2165
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      26
      2035
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      1915
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      40
      1686
    Aihe