Fyffe finns

Kateellinen kommunisti

Minua on alkanut vähitellen epäilyttämään ja vi****maan viestit, joissa kerrotaan, että olen ostanut sen ja sen Saabin kaikilla herkuilla. Eikä maksanut kuin 400 tmk! Todenäköisesti ne ihmiset, jotka TODELLA ostavat kalliin Saabin eivät tule siitä tänne kertomaan vaan esim. tekevät töitä tai harrastavat muuta kuin tänne kirjoittelua. Eri asia on jos rahaa on niin paljon, ettei muuta tarvitse tehdä kuin surffata netissä. Silloinhan on paikallaan pieni kehu vaikka Volvo palstalla uudesta Aerosta.
Oma joukkonsa ovat, myös ne, jotka saavat firman Saabin. Aika harva tavallinen duunari ei Saabia saa vaan surkean Corollan. Saabit menevät järjestäen päällikkötasolle.

Minulla ei ole varaa ostaa uutta 9-5 Aeroa kaikilla varusteilla - vielä. Siispä ajelen vanhalla Saabilla ja odottelen sopivaa käytettyä kohdalle. Siinä vaiheessa kun uusi malli on julkistettu vanhan saa halvemalla ei-edullisesti kuitenkaan. Tai sitten vuoden päästä haen Saksasta vähän ajetun Audin tai hyvällä tuurilla löydän huippusaabin - tällä kertaa tosi halvalla.

Jaguar hintaan 340 tnk on sekin hyvin houkutteleva!

Nimim. "Kateellinen kommunisti"

6

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhdeksäs Saab

      Ei kannata hermoilla olin täällä sattumalta,en oo herra vaan yrittäjä.

      • jep

        Onnea ja menestystä sinulle yrittäjänä. Siinä hommassa asiat osaavalla on mahdollista järjestää asiat "mukavasti". Me muut hölmöt palkkatyöläiset rikastutamme valtiota ja kiristämme vyötä...muuten jää vanhat saapit maksamatta... ;-)

        Mulla on vain saab 900 2.1 -92...on se niin väärin


    • Turbo Sensonic

      Itse ajattelin vaihtaa oman autoni ensi vuonna. Odottelen, että uusi Saab 9-3 esitellään, jotta voin vertailla sitä ja 9-5:ta keskenään, ja ratkaista, kumpi niistä olisi minulle (ja kukkarolleni) sopivin.

      Olisi kyllä pikkuhiljaa aika tuon EU:n tuomioistuimen tehdä jotain Suomen törkeälle autoverotukselle, jotta autot halpenisivat ja ulkomailta voisi tuoda uusia/vähän käytettyjä autoja ilman helvetillisiä tulli-/autoveromaksuja, jotka rikkovat EU:n vapaata tavaroiden liikkumisoikeutta.

      Taitaapa vain käydä tuossa autoveroasiassa aivan samalla tavalla kuin Suomen alkoholilainsäädännössä, jossa Suomen yksinoikeudet EU:n sisällä alkoholin maahantuomisen rajoittamiseksi on purettava viimeistään 2004. Valtionvarainministeriöstä nimittäin myönnettiin avoimesti, että muutokset tullaan tekemään alkoholilainsäädöksiin vasta annetun siirtymäajan takarajalla, koska valtio sisällyttää vuosittain budjettiinsa arvion, paljonko verovaroja saadaan alkoholin myynnistä. Jos verot poistettaisiin heti, valtion budjettiin jäisi ammottava aukko, jota ei pystyttäisi millään paikkaamaan.

      Autoveron kanssa taitaa olla kyseessä aivan sama juttu. Kun on päässyt jonkun helpon rahastustavan "makuun", sille ei olekaan niin helppoa löytää korvaavia tuloja.

      Muistaako kukaan, koska EU -tuomioistuimesta olisi odotettavissa ennakkopäätöstä em. autoveroasiassa? Tiedotusvälineissä siitä oli aikaan jotain juttua, mutta taisi sekin informaatio olla silkkaa skeidaa.

      Ihme, ettei täällä Suomessa ole vielä julistettu ulkomaalaisia autolehtiä pannaan, koska niistähän suomalaiset kykenevät näkemään, kuinka törkeätä ylihintaa joudumme täällä Suomessa autoistamme maksamaan verrattuna esim. Ruotsiin tai Saksaan. PRKL!!!

    • S-TYPE

      Suosittelen Jaggea.

    • nenänkaivaja

      Jokos Fyffellä on uusi Saabi.......?

    • suap

      suomalainen sexiauto, suap eessta ja suap takkoo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      60
      5775
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      227
      4473
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2478
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2416
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1318
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      67
      1290
    7. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1131
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      91
      1086
    9. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1069
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      62
      1003
    Aihe