Fyffe finns

Kateellinen kommunisti

Minua on alkanut vähitellen epäilyttämään ja vi****maan viestit, joissa kerrotaan, että olen ostanut sen ja sen Saabin kaikilla herkuilla. Eikä maksanut kuin 400 tmk! Todenäköisesti ne ihmiset, jotka TODELLA ostavat kalliin Saabin eivät tule siitä tänne kertomaan vaan esim. tekevät töitä tai harrastavat muuta kuin tänne kirjoittelua. Eri asia on jos rahaa on niin paljon, ettei muuta tarvitse tehdä kuin surffata netissä. Silloinhan on paikallaan pieni kehu vaikka Volvo palstalla uudesta Aerosta.
Oma joukkonsa ovat, myös ne, jotka saavat firman Saabin. Aika harva tavallinen duunari ei Saabia saa vaan surkean Corollan. Saabit menevät järjestäen päällikkötasolle.

Minulla ei ole varaa ostaa uutta 9-5 Aeroa kaikilla varusteilla - vielä. Siispä ajelen vanhalla Saabilla ja odottelen sopivaa käytettyä kohdalle. Siinä vaiheessa kun uusi malli on julkistettu vanhan saa halvemalla ei-edullisesti kuitenkaan. Tai sitten vuoden päästä haen Saksasta vähän ajetun Audin tai hyvällä tuurilla löydän huippusaabin - tällä kertaa tosi halvalla.

Jaguar hintaan 340 tnk on sekin hyvin houkutteleva!

Nimim. "Kateellinen kommunisti"

6

993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhdeksäs Saab

      Ei kannata hermoilla olin täällä sattumalta,en oo herra vaan yrittäjä.

      • jep

        Onnea ja menestystä sinulle yrittäjänä. Siinä hommassa asiat osaavalla on mahdollista järjestää asiat "mukavasti". Me muut hölmöt palkkatyöläiset rikastutamme valtiota ja kiristämme vyötä...muuten jää vanhat saapit maksamatta... ;-)

        Mulla on vain saab 900 2.1 -92...on se niin väärin


    • Turbo Sensonic

      Itse ajattelin vaihtaa oman autoni ensi vuonna. Odottelen, että uusi Saab 9-3 esitellään, jotta voin vertailla sitä ja 9-5:ta keskenään, ja ratkaista, kumpi niistä olisi minulle (ja kukkarolleni) sopivin.

      Olisi kyllä pikkuhiljaa aika tuon EU:n tuomioistuimen tehdä jotain Suomen törkeälle autoverotukselle, jotta autot halpenisivat ja ulkomailta voisi tuoda uusia/vähän käytettyjä autoja ilman helvetillisiä tulli-/autoveromaksuja, jotka rikkovat EU:n vapaata tavaroiden liikkumisoikeutta.

      Taitaapa vain käydä tuossa autoveroasiassa aivan samalla tavalla kuin Suomen alkoholilainsäädännössä, jossa Suomen yksinoikeudet EU:n sisällä alkoholin maahantuomisen rajoittamiseksi on purettava viimeistään 2004. Valtionvarainministeriöstä nimittäin myönnettiin avoimesti, että muutokset tullaan tekemään alkoholilainsäädöksiin vasta annetun siirtymäajan takarajalla, koska valtio sisällyttää vuosittain budjettiinsa arvion, paljonko verovaroja saadaan alkoholin myynnistä. Jos verot poistettaisiin heti, valtion budjettiin jäisi ammottava aukko, jota ei pystyttäisi millään paikkaamaan.

      Autoveron kanssa taitaa olla kyseessä aivan sama juttu. Kun on päässyt jonkun helpon rahastustavan "makuun", sille ei olekaan niin helppoa löytää korvaavia tuloja.

      Muistaako kukaan, koska EU -tuomioistuimesta olisi odotettavissa ennakkopäätöstä em. autoveroasiassa? Tiedotusvälineissä siitä oli aikaan jotain juttua, mutta taisi sekin informaatio olla silkkaa skeidaa.

      Ihme, ettei täällä Suomessa ole vielä julistettu ulkomaalaisia autolehtiä pannaan, koska niistähän suomalaiset kykenevät näkemään, kuinka törkeätä ylihintaa joudumme täällä Suomessa autoistamme maksamaan verrattuna esim. Ruotsiin tai Saksaan. PRKL!!!

    • S-TYPE

      Suosittelen Jaggea.

    • nenänkaivaja

      Jokos Fyffellä on uusi Saabi.......?

    • suap

      suomalainen sexiauto, suap eessta ja suap takkoo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      38
      5409
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      70
      4079
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      35
      3498
    4. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      100
      3287
    5. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      54
      3272
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      74
      2708
    7. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      56
      2190
    8. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      126
      2189
    9. Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti

      Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit
      Tv-sarjat
      27
      1520
    10. Listaa syitä mikä

      Estää asioiden eteenpäin menemisen.
      Ikävä
      191
      1356
    Aihe