kuinka usein huoltajuus kiistassa saa isä yksinhuoltajuuden?
sivusta seuranneena voin sanoa että isä olisi parempi huoltajaksi mutta miten se yleensä menee....
onko tosi että yleensä lasten katsotaan kuuluvan äidille vaikka isä olisi parempi?
sivusta seuranneena voin sanoa että isä olisi parempi huoltajaksi mutta miten se yleensä menee....
onko tosi että yleensä lasten katsotaan kuuluvan äidille vaikka isä olisi parempi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
juurikin näin. Tossa alempana on jälleen yksi surullinen tarina isästä ja lapsista... Toivottavasti tarina vielä päättyy onnellisesti.
Karkeasti noin 85 % lähihuoltajista on äitejä, 15 % isiä -siis yhteis-ja yksinhuollot yhteensä... Yksinhuoltajaisiä on vain muutama prosentti.
Mutta suunta on onneksi se, että tietoisuus isän merkityksestä lapselle/lapsille kasvaa ja isät osaavat puolustaa huoltajan oikeuttaan. Parisuhteesta erotaan, ei vanhemmuudesta.
Toisen vanhemman puute arkielämästä voi aiheuttaa ongelmia lapsen psyykkisessä kehityksessä.
Vinkkaa iskä tänne: http://www.perheneuvola.net/
On paljon hyviä linkkejä ja lisää löytyy googlettamalla, esmes "lapsen etu" "Jari Sinkkonen" yms ...
http://www.student.oulu.fi/~jatuhkan/gradu.htm
on myöskin hyvä. Tietoa, tietoa, tietoa,... :)
Huoltajuuskiistassa menee aika tasan naisten ja miesten välillä. Yksinhuoltajuus on kuitenkin harvinaista kun katsotaan että lapselle on parempi että on kaksi huoltajaa. Jos kyse hyvin pienestä lapsesta niin äidin asema on parempi - muilta osin vanhemman sukupuolella ei ole merkitystä.
Suurin osahan vanhemmista sopii näistä kuvioista keskenään ja vain muutama prosentti menee oikeuden päätettäväksi.
kun kysymys on nimenomaan yksinhuoltajuuden hakemisesta; Edelleen "äitimyytti" jyrää --- parempi huono äiti, kuin hyvä isä, valitettavasti.
Ja monasta, kun rahasta riidellään, toki ylimitoitetut vaatimukset eivät mene läpi, mutta edelleen monella olisi asiaa oikeuteen, mutta antavat asian olla; välinpitämättömyyttään tai halusta "rauhoittaa tilanna".
Jos pieni lapsi (vauva) kyseessä, niin ehkä silloin äidin mahikset suurempia johtuen ruokinnasta (imetys) tai jos lapsi muutenkin alle 3-vuotias (suhde äitiin tärkeämpi tuolloin kuin suhde isään). Muutoin ei siis mitään väliä. Päinvastoin, viranomaiset tyytyväisiä, kun saavat isiä huoltajiksi. Heitä pitäisi olla tietty prosentti, kuulemma...