Käytättekö Nikonin

Kuvien siirrossa ja käsittelyssä?

Vai onko muitakin tapoja/vaihtoehtoja?
Olen tähän asti siirtänyt kuvat koneelle suoraan ilman
erinnäisiä ohjelmia, vaikka tämä PictureProjectikin löytyy asennettuna.
Kuvien muokkaamisessa olen käyttänyt Microsoftin
Picture it, ohjelmaa..

Vinkeistä kiitos : )
5553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mielestäni se pictureproject on aika kökkö tekele ja kokeilin sitä ainoastaan kameran ostettuani. Nikon tarjoaa ilmaiseksi mielestäni huomattavasti paremman ohjelman nimeltä nikon view, joka mahdollistaa konversion muuhunkin formaattiin kuin jpeghen sekä jo hiukan säätöjä muunnokseen. Nikon capture on mielestäni ylittämätön softa kuvien säätöihin ja etenkin neffin kääntämiseen, mutta se ei ole ilmainen vaan aika kallis 200-300 euroa riippu mistä ostaa.

Kuvien siirtohan ei välttämättä vaadi erillistä ohjelmaa, mutta nikon view tarjoaa mahdollisuuden lisätä iptctietoa jo siirtovaiheessa kuviin. Kuvien arkistointiin ja muokkaukseen on sitten aika paljon vaihtoehtoja ilmaisia ja maksullisia. Oma suosikkini on Nikon view capture (kamerakontrollin ja parempien säätöjen takia) ja arkistointiin iView, joka on tähän mennessä ainoa arkistoija jonka olen nähnyt osaavan listä iptc-tiedot myös neffiin ja muutenkin se on ihan paras. Toi iView maksaapi 160€ ja on hintana väärtti monin verroin (harvasta tämän hintaisesta ohjelmasta voi sanoa samaa) ja sitten capture maksaa tuon mainitun 200-300€. Capturesta on kuulema tulossu uusi versio joka tarjoaa kuulemma kuvien perustyöstöön ja arkistointiin ja versiointiin tarvittavat ominaisuudet.

Äänestä
  • näin ens alkuun sitä view ohjelmaa.

    Kävin nikonin sivuilla rekisteröimässä, mutta tämän
    viewin lataus sivuja en löytänyt...?

    Kiitos vinkistä : )

    Äänestä

  • ns. sisäänkirjautuminen ei onnistu, vaikka sain
    vahvistuksen sähköpostilla käyttäjätunnuksista,
    samaa sivu "pyörii" ruudussa..? : /

    Äänestä



Kommentoi aloitusta


PictureProjectia kirjoitti:

Kuvien siirrossa ja käsittelyssä?

Vai onko muitakin tapoja/vaihtoehtoja?
Olen tähän asti siirtänyt kuvat koneelle suoraan ilman
erinnäisiä ohjelmia, vaikka tämä PictureProjectikin löytyy asennettuna.
Kuvien muokkaamisessa olen käyttänyt Microsoftin
Picture it, ohjelmaa..

Vinkeistä kiitos : )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu