Saabin tulevaisuus

Turbo Sensonic

Uudessa ruotsinkielisessä Auto Motor & Sportissa oli artikkeli Saabin tulevaisuudesta.

Haastateltavina olivat Saabin toimitusjohtaja Peter Augustsson, myynti- ja markkinointijohtaja Mikael Eliasson, tekninen johtaja Lars Olsson, sekä pääsuunnittelija Micheal Mauer.

Saab tuotti vuonna 2000 130000 autoa ja Peter Augustsson lupasi artikkelissa, että Saab aikoo tuplata kapasiteettinsa lähitulevaisuudessa, joka siis merkitsisi 260000 autoa vuodessa.

Mikael Eliasson sanoi, että Saabin markkinointi on ollut aivan 'retuperällä' ja nyt he aikovat ruveta tekemään töitä auton markkinoimiseksi. ”Etsimme ensisijassa asiakkaiksi ihmisiä, jotka pitävät postmodernismista, eivät niinkään modernismista (jota hänen mielestään BMW edustaa), eikä konservatismista (jota hänen mielestään Mercedes edustaa).”

Kun häneltä kysyttiin, mitä tuo em. tarkoittaa, hän vastasi: ”Etsimme asiakkaita, joilla on toisenlaiset näkemykset asioista. Individualisteja, intellektuelleja, hyvin koulutettuja ihmisiä, jotka eivät ole ennakkoasenteen kangistamia, eivätkä pidä autoasioita ’itsestäänselvyyksinä’.”

Kun em. herroilta udeltiin, aikovatko he kopioida Volvoa ja Volvon arvomaailmaa (Augustssonilla ja Eliassonilla on Volvo –tausta), Eliasson vastasi: ”Me emme aio kopioida Volvoa, me teemme autoja ihmisille, jotka pitävät autolla ajamisesta. Volvolla ajavat ihmiset oikeastaan pelkäävät autolla ajamista! Me lupaamme: tulemme olemaan urheilullisempia kuin Volvo! Sen lupauksen aiomme pitää!”

Kun herroilta kysyttiin, että eikö urheilullisuuteen kuulu myös takavetoiset autot, vastasi Eliasson: ”Jos tarkoitetaan nelivetoa, niin kyllä (eli Saab aikoo siis valmistaa nelivetoisia autoja), mutta meille takavetoisen auton rakentaminen on filosofinen ongelma.”

Ensimmäisenä uutena Saabina markkinoille tulee uusi 9-3, mutta Augustsson ei kuitenkaan suostunut haastattelussa ilmoittamaan tarkkaa ajankohtaa.

”Saab aikoo rakentaa autot neljän perusperiaatteen mukaisesti: suorituskyky, ajo-ominaisuudet, turvallisuus ja muotoilu. Ja emme aio tehdä mitään retro –Saabia”, sanoi Augustsson.

Mikael Eliasson jatkoi: ”Oikeastaan on helpompi sanoa, mitä EMME aio tehdä! Emme aio tehdä mitään pikkuautoa, suurta luxussedania, eikä urheilullista roadsteria (eli uutta Sonettia on turha odottaa). Aiomme panostaa urheilullisuuteen, vapaa-aikaan ja auton mahdollisimman suureen käyttöasteeseen (ilmeisesti muunneltavat tilat jne.)

23. päivä Tammikuuta Berliinissä oli määrä avata Saab City Center, joka keskittyy uusien autojen myyntiin. City Centereissä aiotaan panostaa asiakaskontakteihin, erityisjärjestelyihin, asiakkaiden VIP –tyyliseen käsittelyyn, ennalta räätälöidyihin koeajo-ohjelmiin jne. Tällaisia City Centereitä aiotaan avata Euroopan suurkaupunkeihin.

Kun Augustssonilta kysyttiin, mitä Saab aikoo tehdä saadakseen muut autotehtaat kiinni elektroniikka/IT –tekniikassa, jossa Saab on ollut hieman hakoteillä, hän vastasi: ”Tiedän, että meillä ei ole nyt mahdollisuutta täyttää kaikkia vaatimuskriteereitä, mutta aiomme kehittää todellisen ’Driver-in-control’ –järjestelmän. Emme siis aio laittaa autoa täyteen elektroniikkaa ainoastaan elektroniikan takia.

”Me aiomme tehdä 5-7 uutta automallia 5 vuoden sisällä”, totesi Augustsson.

Kun toimittaja esitti arvauksen, että joutuisiko Saab GM:n nujertamiseksi (Opelin osia ym.), niin Eliasson vastasi: ”Automme tulevat näyttämään ja tuntumaan Saabeilta. Ainoa GM:ltä lainattava osa-alue autossa on Epsilon –pohjalevy, jota käytämme nytkin 9-3:sen ja 9-5:n pohjalevynä. Muu tulee ehdottomasti olemaan aitoa Saabia.”

Haastattelun lopuksi Michael Mauerilta tentattiin, että miltä uudet Saabit tulevat näyttämään.
Mauer vastasi: ”Saabilla on ja tulee olemaan erityinen, toisenlainen muotoilu kuin muissa autoissa. Kun omistaa Saabin tietää, että omistaa jotain persoonallista. Vaikkakin tuplaisimme kapasiteettimme, Saab tulisi silti olemaan persoonallinen. Uudet Saabit tulevat ehdottomasti näyttämään sellaisilta, että ne voidaan tunnistaa Saabeiksi”.

9-5:n faceliftistä Mauer totesi: ”Pelkkä facelift ei riitä! Tarvitaan e

3

699

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hela

      Kuulostaa lupaavalta. Jäädään odottelemaan, mitä kivaa on tulossa. Nelivetoa minä olen jo vähä odotellukin farkun ja dieselin lisäksi (noi pari jälkimmäistähän on jo toteutunut).

    • 9-5 2,3t

      Toivottavasti tuo toteutuu. Hyvin tehty kooste muuten Turbo sensonic!

    • Mies länsirannikolta

      Suuri kiitos nim.turbo sensonicille asiantuntevista kirjoituksista ja pitämällä meidät saabistit ajan hermolla.Pidetään tämä palsta asiallisena jatkossakin.Vierailin muutamalla muun merkin palstalla ja tätyy sanoa että ei siellä paljon asiaa löytynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3151
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      49
      2561
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      53
      1389
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      335
      1160
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1121
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      921
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      901
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      740
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      53
      704
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      685
    Aihe