Uudessa ruotsinkielisessä Auto Motor & Sportissa oli artikkeli Saabin tulevaisuudesta.
Haastateltavina olivat Saabin toimitusjohtaja Peter Augustsson, myynti- ja markkinointijohtaja Mikael Eliasson, tekninen johtaja Lars Olsson, sekä pääsuunnittelija Micheal Mauer.
Saab tuotti vuonna 2000 130000 autoa ja Peter Augustsson lupasi artikkelissa, että Saab aikoo tuplata kapasiteettinsa lähitulevaisuudessa, joka siis merkitsisi 260000 autoa vuodessa.
Mikael Eliasson sanoi, että Saabin markkinointi on ollut aivan 'retuperällä' ja nyt he aikovat ruveta tekemään töitä auton markkinoimiseksi. Etsimme ensisijassa asiakkaiksi ihmisiä, jotka pitävät postmodernismista, eivät niinkään modernismista (jota hänen mielestään BMW edustaa), eikä konservatismista (jota hänen mielestään Mercedes edustaa).
Kun häneltä kysyttiin, mitä tuo em. tarkoittaa, hän vastasi: Etsimme asiakkaita, joilla on toisenlaiset näkemykset asioista. Individualisteja, intellektuelleja, hyvin koulutettuja ihmisiä, jotka eivät ole ennakkoasenteen kangistamia, eivätkä pidä autoasioita itsestäänselvyyksinä.
Kun em. herroilta udeltiin, aikovatko he kopioida Volvoa ja Volvon arvomaailmaa (Augustssonilla ja Eliassonilla on Volvo tausta), Eliasson vastasi: Me emme aio kopioida Volvoa, me teemme autoja ihmisille, jotka pitävät autolla ajamisesta. Volvolla ajavat ihmiset oikeastaan pelkäävät autolla ajamista! Me lupaamme: tulemme olemaan urheilullisempia kuin Volvo! Sen lupauksen aiomme pitää!
Kun herroilta kysyttiin, että eikö urheilullisuuteen kuulu myös takavetoiset autot, vastasi Eliasson: Jos tarkoitetaan nelivetoa, niin kyllä (eli Saab aikoo siis valmistaa nelivetoisia autoja), mutta meille takavetoisen auton rakentaminen on filosofinen ongelma.
Ensimmäisenä uutena Saabina markkinoille tulee uusi 9-3, mutta Augustsson ei kuitenkaan suostunut haastattelussa ilmoittamaan tarkkaa ajankohtaa.
Saab aikoo rakentaa autot neljän perusperiaatteen mukaisesti: suorituskyky, ajo-ominaisuudet, turvallisuus ja muotoilu. Ja emme aio tehdä mitään retro Saabia, sanoi Augustsson.
Mikael Eliasson jatkoi: Oikeastaan on helpompi sanoa, mitä EMME aio tehdä! Emme aio tehdä mitään pikkuautoa, suurta luxussedania, eikä urheilullista roadsteria (eli uutta Sonettia on turha odottaa). Aiomme panostaa urheilullisuuteen, vapaa-aikaan ja auton mahdollisimman suureen käyttöasteeseen (ilmeisesti muunneltavat tilat jne.)
23. päivä Tammikuuta Berliinissä oli määrä avata Saab City Center, joka keskittyy uusien autojen myyntiin. City Centereissä aiotaan panostaa asiakaskontakteihin, erityisjärjestelyihin, asiakkaiden VIP tyyliseen käsittelyyn, ennalta räätälöidyihin koeajo-ohjelmiin jne. Tällaisia City Centereitä aiotaan avata Euroopan suurkaupunkeihin.
Kun Augustssonilta kysyttiin, mitä Saab aikoo tehdä saadakseen muut autotehtaat kiinni elektroniikka/IT tekniikassa, jossa Saab on ollut hieman hakoteillä, hän vastasi: Tiedän, että meillä ei ole nyt mahdollisuutta täyttää kaikkia vaatimuskriteereitä, mutta aiomme kehittää todellisen Driver-in-control järjestelmän. Emme siis aio laittaa autoa täyteen elektroniikkaa ainoastaan elektroniikan takia.
Me aiomme tehdä 5-7 uutta automallia 5 vuoden sisällä, totesi Augustsson.
Kun toimittaja esitti arvauksen, että joutuisiko Saab GM:n nujertamiseksi (Opelin osia ym.), niin Eliasson vastasi: Automme tulevat näyttämään ja tuntumaan Saabeilta. Ainoa GM:ltä lainattava osa-alue autossa on Epsilon pohjalevy, jota käytämme nytkin 9-3:sen ja 9-5:n pohjalevynä. Muu tulee ehdottomasti olemaan aitoa Saabia.
Haastattelun lopuksi Michael Mauerilta tentattiin, että miltä uudet Saabit tulevat näyttämään.
Mauer vastasi: Saabilla on ja tulee olemaan erityinen, toisenlainen muotoilu kuin muissa autoissa. Kun omistaa Saabin tietää, että omistaa jotain persoonallista. Vaikkakin tuplaisimme kapasiteettimme, Saab tulisi silti olemaan persoonallinen. Uudet Saabit tulevat ehdottomasti näyttämään sellaisilta, että ne voidaan tunnistaa Saabeiksi.
9-5:n faceliftistä Mauer totesi: Pelkkä facelift ei riitä! Tarvitaan e
Saabin tulevaisuus
Turbo Sensonic
3
592
Vastaukset
- Hela
Kuulostaa lupaavalta. Jäädään odottelemaan, mitä kivaa on tulossa. Nelivetoa minä olen jo vähä odotellukin farkun ja dieselin lisäksi (noi pari jälkimmäistähän on jo toteutunut).
- 9-5 2,3t
Toivottavasti tuo toteutuu. Hyvin tehty kooste muuten Turbo sensonic!
- Mies länsirannikolta
Suuri kiitos nim.turbo sensonicille asiantuntevista kirjoituksista ja pitämällä meidät saabistit ajan hermolla.Pidetään tämä palsta asiallisena jatkossakin.Vierailin muutamalla muun merkin palstalla ja tätyy sanoa että ei siellä paljon asiaa löytynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest595592Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul934922Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden3313926Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1403262Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma472739- 252088
Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1122014Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri101907- 2481862
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell791821