Saabin tulevaisuus

Turbo Sensonic

Uudessa ruotsinkielisessä Auto Motor & Sportissa oli artikkeli Saabin tulevaisuudesta.

Haastateltavina olivat Saabin toimitusjohtaja Peter Augustsson, myynti- ja markkinointijohtaja Mikael Eliasson, tekninen johtaja Lars Olsson, sekä pääsuunnittelija Micheal Mauer.

Saab tuotti vuonna 2000 130000 autoa ja Peter Augustsson lupasi artikkelissa, että Saab aikoo tuplata kapasiteettinsa lähitulevaisuudessa, joka siis merkitsisi 260000 autoa vuodessa.

Mikael Eliasson sanoi, että Saabin markkinointi on ollut aivan 'retuperällä' ja nyt he aikovat ruveta tekemään töitä auton markkinoimiseksi. ”Etsimme ensisijassa asiakkaiksi ihmisiä, jotka pitävät postmodernismista, eivät niinkään modernismista (jota hänen mielestään BMW edustaa), eikä konservatismista (jota hänen mielestään Mercedes edustaa).”

Kun häneltä kysyttiin, mitä tuo em. tarkoittaa, hän vastasi: ”Etsimme asiakkaita, joilla on toisenlaiset näkemykset asioista. Individualisteja, intellektuelleja, hyvin koulutettuja ihmisiä, jotka eivät ole ennakkoasenteen kangistamia, eivätkä pidä autoasioita ’itsestäänselvyyksinä’.”

Kun em. herroilta udeltiin, aikovatko he kopioida Volvoa ja Volvon arvomaailmaa (Augustssonilla ja Eliassonilla on Volvo –tausta), Eliasson vastasi: ”Me emme aio kopioida Volvoa, me teemme autoja ihmisille, jotka pitävät autolla ajamisesta. Volvolla ajavat ihmiset oikeastaan pelkäävät autolla ajamista! Me lupaamme: tulemme olemaan urheilullisempia kuin Volvo! Sen lupauksen aiomme pitää!”

Kun herroilta kysyttiin, että eikö urheilullisuuteen kuulu myös takavetoiset autot, vastasi Eliasson: ”Jos tarkoitetaan nelivetoa, niin kyllä (eli Saab aikoo siis valmistaa nelivetoisia autoja), mutta meille takavetoisen auton rakentaminen on filosofinen ongelma.”

Ensimmäisenä uutena Saabina markkinoille tulee uusi 9-3, mutta Augustsson ei kuitenkaan suostunut haastattelussa ilmoittamaan tarkkaa ajankohtaa.

”Saab aikoo rakentaa autot neljän perusperiaatteen mukaisesti: suorituskyky, ajo-ominaisuudet, turvallisuus ja muotoilu. Ja emme aio tehdä mitään retro –Saabia”, sanoi Augustsson.

Mikael Eliasson jatkoi: ”Oikeastaan on helpompi sanoa, mitä EMME aio tehdä! Emme aio tehdä mitään pikkuautoa, suurta luxussedania, eikä urheilullista roadsteria (eli uutta Sonettia on turha odottaa). Aiomme panostaa urheilullisuuteen, vapaa-aikaan ja auton mahdollisimman suureen käyttöasteeseen (ilmeisesti muunneltavat tilat jne.)

23. päivä Tammikuuta Berliinissä oli määrä avata Saab City Center, joka keskittyy uusien autojen myyntiin. City Centereissä aiotaan panostaa asiakaskontakteihin, erityisjärjestelyihin, asiakkaiden VIP –tyyliseen käsittelyyn, ennalta räätälöidyihin koeajo-ohjelmiin jne. Tällaisia City Centereitä aiotaan avata Euroopan suurkaupunkeihin.

Kun Augustssonilta kysyttiin, mitä Saab aikoo tehdä saadakseen muut autotehtaat kiinni elektroniikka/IT –tekniikassa, jossa Saab on ollut hieman hakoteillä, hän vastasi: ”Tiedän, että meillä ei ole nyt mahdollisuutta täyttää kaikkia vaatimuskriteereitä, mutta aiomme kehittää todellisen ’Driver-in-control’ –järjestelmän. Emme siis aio laittaa autoa täyteen elektroniikkaa ainoastaan elektroniikan takia.

”Me aiomme tehdä 5-7 uutta automallia 5 vuoden sisällä”, totesi Augustsson.

Kun toimittaja esitti arvauksen, että joutuisiko Saab GM:n nujertamiseksi (Opelin osia ym.), niin Eliasson vastasi: ”Automme tulevat näyttämään ja tuntumaan Saabeilta. Ainoa GM:ltä lainattava osa-alue autossa on Epsilon –pohjalevy, jota käytämme nytkin 9-3:sen ja 9-5:n pohjalevynä. Muu tulee ehdottomasti olemaan aitoa Saabia.”

Haastattelun lopuksi Michael Mauerilta tentattiin, että miltä uudet Saabit tulevat näyttämään.
Mauer vastasi: ”Saabilla on ja tulee olemaan erityinen, toisenlainen muotoilu kuin muissa autoissa. Kun omistaa Saabin tietää, että omistaa jotain persoonallista. Vaikkakin tuplaisimme kapasiteettimme, Saab tulisi silti olemaan persoonallinen. Uudet Saabit tulevat ehdottomasti näyttämään sellaisilta, että ne voidaan tunnistaa Saabeiksi”.

9-5:n faceliftistä Mauer totesi: ”Pelkkä facelift ei riitä! Tarvitaan e

3

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hela

      Kuulostaa lupaavalta. Jäädään odottelemaan, mitä kivaa on tulossa. Nelivetoa minä olen jo vähä odotellukin farkun ja dieselin lisäksi (noi pari jälkimmäistähän on jo toteutunut).

    • 9-5 2,3t

      Toivottavasti tuo toteutuu. Hyvin tehty kooste muuten Turbo sensonic!

    • Mies länsirannikolta

      Suuri kiitos nim.turbo sensonicille asiantuntevista kirjoituksista ja pitämällä meidät saabistit ajan hermolla.Pidetään tämä palsta asiallisena jatkossakin.Vierailin muutamalla muun merkin palstalla ja tätyy sanoa että ei siellä paljon asiaa löytynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5287
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      81
      3084
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      310
      1676
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1244
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1227
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1134
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1116
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1105
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1084
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      954
    Aihe