Saabin tulevaisuus

Turbo Sensonic

Uudessa ruotsinkielisessä Auto Motor & Sportissa oli artikkeli Saabin tulevaisuudesta.

Haastateltavina olivat Saabin toimitusjohtaja Peter Augustsson, myynti- ja markkinointijohtaja Mikael Eliasson, tekninen johtaja Lars Olsson, sekä pääsuunnittelija Micheal Mauer.

Saab tuotti vuonna 2000 130000 autoa ja Peter Augustsson lupasi artikkelissa, että Saab aikoo tuplata kapasiteettinsa lähitulevaisuudessa, joka siis merkitsisi 260000 autoa vuodessa.

Mikael Eliasson sanoi, että Saabin markkinointi on ollut aivan 'retuperällä' ja nyt he aikovat ruveta tekemään töitä auton markkinoimiseksi. ”Etsimme ensisijassa asiakkaiksi ihmisiä, jotka pitävät postmodernismista, eivät niinkään modernismista (jota hänen mielestään BMW edustaa), eikä konservatismista (jota hänen mielestään Mercedes edustaa).”

Kun häneltä kysyttiin, mitä tuo em. tarkoittaa, hän vastasi: ”Etsimme asiakkaita, joilla on toisenlaiset näkemykset asioista. Individualisteja, intellektuelleja, hyvin koulutettuja ihmisiä, jotka eivät ole ennakkoasenteen kangistamia, eivätkä pidä autoasioita ’itsestäänselvyyksinä’.”

Kun em. herroilta udeltiin, aikovatko he kopioida Volvoa ja Volvon arvomaailmaa (Augustssonilla ja Eliassonilla on Volvo –tausta), Eliasson vastasi: ”Me emme aio kopioida Volvoa, me teemme autoja ihmisille, jotka pitävät autolla ajamisesta. Volvolla ajavat ihmiset oikeastaan pelkäävät autolla ajamista! Me lupaamme: tulemme olemaan urheilullisempia kuin Volvo! Sen lupauksen aiomme pitää!”

Kun herroilta kysyttiin, että eikö urheilullisuuteen kuulu myös takavetoiset autot, vastasi Eliasson: ”Jos tarkoitetaan nelivetoa, niin kyllä (eli Saab aikoo siis valmistaa nelivetoisia autoja), mutta meille takavetoisen auton rakentaminen on filosofinen ongelma.”

Ensimmäisenä uutena Saabina markkinoille tulee uusi 9-3, mutta Augustsson ei kuitenkaan suostunut haastattelussa ilmoittamaan tarkkaa ajankohtaa.

”Saab aikoo rakentaa autot neljän perusperiaatteen mukaisesti: suorituskyky, ajo-ominaisuudet, turvallisuus ja muotoilu. Ja emme aio tehdä mitään retro –Saabia”, sanoi Augustsson.

Mikael Eliasson jatkoi: ”Oikeastaan on helpompi sanoa, mitä EMME aio tehdä! Emme aio tehdä mitään pikkuautoa, suurta luxussedania, eikä urheilullista roadsteria (eli uutta Sonettia on turha odottaa). Aiomme panostaa urheilullisuuteen, vapaa-aikaan ja auton mahdollisimman suureen käyttöasteeseen (ilmeisesti muunneltavat tilat jne.)

23. päivä Tammikuuta Berliinissä oli määrä avata Saab City Center, joka keskittyy uusien autojen myyntiin. City Centereissä aiotaan panostaa asiakaskontakteihin, erityisjärjestelyihin, asiakkaiden VIP –tyyliseen käsittelyyn, ennalta räätälöidyihin koeajo-ohjelmiin jne. Tällaisia City Centereitä aiotaan avata Euroopan suurkaupunkeihin.

Kun Augustssonilta kysyttiin, mitä Saab aikoo tehdä saadakseen muut autotehtaat kiinni elektroniikka/IT –tekniikassa, jossa Saab on ollut hieman hakoteillä, hän vastasi: ”Tiedän, että meillä ei ole nyt mahdollisuutta täyttää kaikkia vaatimuskriteereitä, mutta aiomme kehittää todellisen ’Driver-in-control’ –järjestelmän. Emme siis aio laittaa autoa täyteen elektroniikkaa ainoastaan elektroniikan takia.

”Me aiomme tehdä 5-7 uutta automallia 5 vuoden sisällä”, totesi Augustsson.

Kun toimittaja esitti arvauksen, että joutuisiko Saab GM:n nujertamiseksi (Opelin osia ym.), niin Eliasson vastasi: ”Automme tulevat näyttämään ja tuntumaan Saabeilta. Ainoa GM:ltä lainattava osa-alue autossa on Epsilon –pohjalevy, jota käytämme nytkin 9-3:sen ja 9-5:n pohjalevynä. Muu tulee ehdottomasti olemaan aitoa Saabia.”

Haastattelun lopuksi Michael Mauerilta tentattiin, että miltä uudet Saabit tulevat näyttämään.
Mauer vastasi: ”Saabilla on ja tulee olemaan erityinen, toisenlainen muotoilu kuin muissa autoissa. Kun omistaa Saabin tietää, että omistaa jotain persoonallista. Vaikkakin tuplaisimme kapasiteettimme, Saab tulisi silti olemaan persoonallinen. Uudet Saabit tulevat ehdottomasti näyttämään sellaisilta, että ne voidaan tunnistaa Saabeiksi”.

9-5:n faceliftistä Mauer totesi: ”Pelkkä facelift ei riitä! Tarvitaan e

3

682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hela

      Kuulostaa lupaavalta. Jäädään odottelemaan, mitä kivaa on tulossa. Nelivetoa minä olen jo vähä odotellukin farkun ja dieselin lisäksi (noi pari jälkimmäistähän on jo toteutunut).

    • 9-5 2,3t

      Toivottavasti tuo toteutuu. Hyvin tehty kooste muuten Turbo sensonic!

    • Mies länsirannikolta

      Suuri kiitos nim.turbo sensonicille asiantuntevista kirjoituksista ja pitämällä meidät saabistit ajan hermolla.Pidetään tämä palsta asiallisena jatkossakin.Vierailin muutamalla muun merkin palstalla ja tätyy sanoa että ei siellä paljon asiaa löytynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      128
      1266
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      118
      1097
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      97
      924
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      113
      847
    5. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      271
      788
    6. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      705
    7. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      18
      687
    8. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      44
      639
    9. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      27
      605
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      49
      599
    Aihe