Hyvät tietäjät. Nyt kun kesäksi on tulossa vene (buster, jossa on se pintakäsittely (josta ei taida olla mitään hyötyä)), mietin myrkkymaalauksen tarvetta Turun ja Saaristomeren vesillä. Vene siis makaisi suurimman osan ajasta aivan sisäsaaristossa. Kuinka tarpeellinen myrkkymaalaus on? Jaksaisin ehkä kerran kuussa jynssätä pohjaa puhtaaksi. Edellisen veneen nostin aina trailerille ja sitä ennen liikuin seuduilla, joilla merirokko-ongelmaa ei juuri ollut.
Myrkkymaalauksen tarve?
Ei tarpeeksi kokemusta
61429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moi, kannattaa ehdottomasti maalata pohja. Ostin uuden veneen viime keväänä ja maalasin pohjan myrkkymaalilla. Veneen kylkiin vesirajaan jäi kapea kaistale maalaamatta. Ko. kohtaan levät tarttuivat kuin täi tervaan, sen sijaan maalattu alue lähes puhdas. Veneellä ajettiin pääasiassa paraisilla-Nauvossa-Korppoossa.
Aina voi uskotella itselleen että jaksaa kesällä jynssätä pohjaa mutta yleensä tuppaa käymän niin että vasta seuraavana syksynä aletaan päivittelemään leväpaljoutta pohjassa. Maalaus myös säästää polttoainetta, levämaton kuskaaminen pitkin saaristoa ei ole taloudellista. ; )
Eikö tosiaan pienillekään veneille ole menetelmää, jolla pohjan saisi puhtaaksi ilman, että nostaa veneen kuivilla. Suomessa on ollut noita harjakoneita joillain veneasemilla, vaan ei kai enää. Mutta onko kukaan kehittänyt käsikäyttöistä laitetta, jolla saisi alle 5 metrisen veneen pohjaa putsattua. Myrkkymaalit ovat myrkkyä vesiluonnolle, enkä haluaisi niitä käyttää. Monen pienvenesataman edustallakin myrkkymaaleista peräisin olevat aineet ovat pilanneet merenpohjan ja telakan maaperän.
"Koska merirokkojen kiinnittymisaika rajoittuu muutamaan viikkoon heinä-elokuun vaihteessa, yleensä muutama pesu kesässä riittää. Perinteisesti veneen pohjan kasvustoa ehkäistään erityisillä pohjamaaleilla, mutta ne ovat vesiympäristölle haitallisia." Näin väittävät merentutkijat. Riittääkö tosiaan muutama pesu?
pohjaa on pestä, jos vene on vedessä. Jos taas on mahdollisuus vetää vene trailerilla maihin aika ajoin, ei edes pesua tarvita, vaan pohjan kuivuminen riittää.
Pohja kannattaa maalata. Nykyiset maalit on ympäristölle huomattavasti turvallisempia, kuin vielä joitakin vuosia sitten myynnissä olleet.
Ympäristölle vahingollista (ja kukkarolle) on sekin, että bensaa palaa paljon enemmän, kun pohja on täynnä näkinkenkää.
Alumiiniveneen kanssa pitää olla tarkkana primerin kanssa, sillä nuo myrkkymaalit muodostavat alumiinin kanssa sähköparin ja alumiini heikompana syöpyy. Eli jos venettä kolhii paljon rantakivikoissa, pitää maalin kanssa olla tarkkana.
Viimeinen kappale täyttä puppua.