Olen nyt hyvissä ajoin liikkeellä, sillä matka-ajankohtana tulee olemaan ensi talvi. Koska järjestän matkan omatoimisesti, aloinkin nyt postimaan mistä viisumin saisi hankittua ja paljonko maksaa? Tarkoitus on lentää ensin viikoksi Uuteen-seelantiin ja sieltä sitten toiseksi viikoksi Australian kultarannikolle. Mitenhän muuten lienee passin laita...siis kelpaako tämä "vanhanaikainen" passi vai pitääkö olla uusi biopassi? Muuta passi/viisumikohtaista huomioitavaa? Kaikki asiaan liittyvä tieto otetaan kiitollisuudella vastaan.
Mistä viisumi?
omatoimimatka
105045
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
että biopassit tulevat vasta v. 2006 lopulla ja jos sinulla on voimasssa oleva passi niin se kelpaa niin kauan . Sitten seuraava passi on oltava uusi bio ja jos nyt on järkevä ja passi kohta vanha niin kannattaa ottaa 10 v. passi, uusi biopassi maksaa lähes 100 euroa joskin on vielä hinta auki.
nuin lyhyille vierailulle et tartte viisumia sen kummemmin kun ostat sitten paikanpaalta kentalta elektronisen vierailu viisumin noin 20 Euroo
...tarvi mitään elektronisia viisumeita ainakaan Uudessa-Seelannissa: suomalainen turisti voi oleilla maassa kolme kk pelkällä passilla.
uudessa seelannissa mutta australiassa kylla
Tänään hain suomen matkatoimistosta viisumin australiaan. Passi mukaan ja 3kk viisumi maksaa 30€. On vuoden voimassa mutta aika australiassa max 3kk. Välillä saa mennä esim seelantiin ja sitten takaisin.
saitko aussista mennessä viisumin ,vai ostitko sen lähtiessä,olen ymmärtännyt,että viisumi haetaan elektronisesti etukäteen,mutta että sitä ei saisi asussissa kentältä.mikähän on tosi?ja mitähän maksoi?
josta voit hankkia 3 kk:n turistiviisumin netistä: http://www.eta.immi.gov.au/
Tulosta kuitenkin vahvistuksesta kopio matkalle mukaan, vaikka sitä ei tarvisikaan (varmuuden vuoksi) ei tarvi selitellä tullissa jos joku on mennyt pieleen (tiedä näistä tietokoneista...)
Hyvää matkaa!!!
Ausseihin tarvii tosiaan tuon ETAn, joka PITÄÄ hommata ennen kuin on astumassa Australiaan menevään lentokoneeseen. Jos ETAa ei ole liitetty passiin (menee elektronisesti passin tietoihin passin numeron perusteella), ei lentoyhtiö voi päästää sinua koneeseen!
ETA kannattaa hommata matkatoimiston kautta jos ostaa esim eBookersin kautta lennot, niin ETA maksaa muistaakseni 10 euroa. Jos ostaa pelkän ETAn, niin hinta taitaa olla 20 euroa. MYös netistä löytyy paikkoja joista tuon ETAn voi ostaa luottokortilla. Yli 20 euroa ei ETAsta kannata maksaa, koska siinä tulee huijatuksi. Muistaakseni ETAn hinnat vaihtelevat normaalisti 10-25 euron välillä.
haimme viisumin ainakin me.,mutta yllätykseksemme tulli ei halunnut edes nähdä viisumiamme Australian päässä....liekö syy siihen että emme olleet maassa kauempaa (3vkoa).
en tarkoittanut tullissa,vaan PASSINTARKASTUKSESSAHAN ne viisumit katsotaan,mutta siltikään,eivät olleet kiinnostuteita koko viisumistamme.......