Meujän MF-65:sen pakoputki on "melkein reikiätäynnä", ja tuossa ku sirkkelöitiin niin rupes niin kirvelemmään silimiä että piti keksiä jotaki tukkoja niihin hirveisiin reikiin...ja ruokana oli justiinsa maksalaatikkua niin tyhyjistä maksalaatikon kuoristahan sai oivan "laastarin" siihen ja sähköjohonpätkällä kiinni.
No eise patentti kestäny kuin yhen päivän ku palo volioihin reikiä.
Ja nyt laitettiin passeli säilykepurkki joka justiinsa meni äänenvaimentajan päälle, ja hyvin taas toimii.
Jos seuraavaksi raskis ostaa sen suoran rosteriputken...pitääkö mielestänne liian kovaa ääntä jos laittaa pakoputkeksi suoran rosterin???
No eise patentti kestäny kuin yhen päivän ku palo volioihin reikiä.
Ja nyt laitettiin passeli säilykepurkki joka justiinsa meni äänenvaimentajan päälle, ja hyvin taas toimii.
Jos seuraavaksi raskis ostaa sen suoran rosteriputken...pitääkö mielestänne liian kovaa ääntä jos laittaa pakoputkeksi suoran rosterin???
Vastaukset 14
Vanhimmat
Suora putki vaan. Kyllä ääntä maailmaan mahtuu. Tietää toisella puolella kylää, että Pärä on verkulla ajelemassa.
Tuliko mieleen miksi siinä on äänenvaimennin?
Jos et itse tiedä vastausta, kysy ensijouluna Joulupukilta!
Kyllähän minä sen tiedän, mikdi pakoputkissa "yleensä" käytetään äänenvaimentimia.
"No siksihän niitä käytetään ettei katastusmiesten kuulo heikkenisi"!!!
Miksi suora putki? Tehot ei ainakaan lisäänny, ehkä tekemisen meininki, kun ääni kasvaa.
Ja säästämisellä vois olla kans joku raja. Esim Isojoen konehallin myyntipisteistä saa aika edullisia vaimentimia, myös hankkija, kesko...
No halavemmaksihan se tulee hommata suoruputki kuin ruveta änäriin rahoja laittamaan.
...kun zetor 25A:n pitäisi saada mahdollisimman kovaääninen pakoputki.Millainen on se kovaäänisin pönttö mikä lyö laudalta äänellään muut setkat.
Hyvät vinkit olis nyt kullanarvoisia.
Laita suora rosteriputki. Huomioi, että putken pituudella voit vaikuttaa äänen laatuun ja myös tehoon. Kannattaa testailla mikä putkenpituus toimii Zetorissassi äänekkäimmin.
Niin,kokeiltu on jo useammalla versiolla,mutta en ole tyytyväinen.Ensi kesän Zet-1 kisat lähestyy ja
mekkalaa pitää löytyä lisää.Tiedän,että suora rosteri on paras,mutta nyt pitäis tehdä sellainen joka antaisi sen mahtavan "saundinkin" lisäksi.Siinä
on joku jippo varmasti jota ei maksalaatikon kuorilla saa.
No sellainen kartio, megafonin mallinen, ämpäri?
20 cm läpimittaa. Jo tikkuu tekarit alta 0,5 km säteellä.
Ja savua. Niin kuin taitolentokoneet.
Jokin pissapojan pumppu suihkuttaa pakosarjaan? rypsiöljyä. Varmaan on parempiakin.
VARMERILLE jotain sukua?
Mistä niin päättelit?
Kun nyt sais sen suodattimen pultin kiinni ensin. Vai oliko se auki. Vai pitikö traktoria pyörittää et sais takaronkan tyhjennystulpan auki. Miten akkuun saa laitetuksi nestettä kun ne tulpat on telineen pohjalla ? Miksi valo palaa laturisa eikä mun työvalossa ? Miksi kuusvitonen on niin paljon sivuttain vinossa kun vaihdoin kaikki renkaat siihen ? Voiko starttipilottia vetää henkeen jos pakoputkeen suhauttamalla ei fergu käynnisty ? Mitä öljyä mä laitan jäähdyttimeen ? Miks nostovarret ei nosta kuussiipistä paluuauraa ? Mistä lisään syöttöä hydrauliikkapumppuun ? Voiko kytkinlevyn vaihtaa peräkotelon kantta raottamalla ? Miksi lohko hehkuu punasena kun kytkin lohkolämmittimen Fortumin muuntajalta suoraan ?
selvä että tällaista "varmeria" ei ole olemassakaan, mutta kyllä siinä täytyy aika "hannu salama" olla, että pystyy noita juttuja ja kysymyksiä esittää.
Itse olen vain hyvilläni, koska aina joku menee vipuun ja alkaa oikein tosissaan neuvomaan.
Varmerin asia on sitten keksiä siihen tarpeeksi pöllö mutta uskottava jatko.
Ja hauskaahan tän koneen äärellä on monasti ollut.
Nyt pelkään pahoin vain, että toi kuusvitonen alkaa olla jo "kunnossa", vai vieläkö siinä on jotain mitä varmer vois korjata?
..korjaus seuraavaksi vuorossa?
Etupyörien laakeri on vielä ronklaamatta?
Ratin laakeri. Sehän on ihan suikale huopatossun varresta?! Alkuperäinen rullakaihdin, sen käyttöketju? Raidetangon nivelet? Vuotava syyläri?
Tasauspyörästön lukko? Ai, se on paha juttu, jos jumittaa! Puskee suoraan, menee ojaan! Vielä jos vaihdekeppi hyppää ja menee kaksi vaihdetta yhtä aikaa päälle! Siinä seisoo. Kytkintä nostaa niin sammuu. Vaihdekepi laakeritappi kuluu ja se keppi hyppä urasta pois.
Että syksyyn saakka riittää näitä?
Mutta ei se ennen kesää saa jarruja kuntoon.