lannoitusesta hieman tarkemmin

tetra, pmdd, savipallot, yms

Luin jostakin, että voisi käyttää rinnakkain pmdd:tä sekä jotain muuta kaupallista nestemäistä lannoitetta? Millasella annostuksella? Mitä hyötyä/haittaa? Kumpi on käytännössä kasvijen kannalta parempi esim. tetran nestemäinen vai pmdd?
Entä pohjalannoitus? Riittävätkö pelkät savipallot/puikot todellakin? Vai kannattaako käyttää rinnalla jotain muuta? Mitä (esim tetran sarjasta)? Mikä on se oikeaoppinen annostelu noiden savipallojen suhteen? Ja kaupallisten? Mitä haittaa on jos niitä on työntänyt liikaa hiekkaan?

Sitten toinen mieltä askarrutava asia, meillä alkaa kesällä parketin hionta, joten akvaario joudutaan tyhjentämään siksi aikaa pois alta. Niin, kun otan hiekan, siellä on upotettuna ties kuinka paljon noita savipalloja, eikö ne sitten leviä vaihto-operaatiossa hiekkaan/onko haittaa? Koetanko vain onkia ne pois mitä saan ehjänä?

4

797

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neoni

      Rinnakkain käytöstä ei kokemusta, mutta itse olen tullut toimeen pelkällä tetran plantaminillä.

      Mulla on pohjassa pelkät JBL:n savipallot ja hyvin kasvit rehottaa. Savipallerot ovat mulla jopa halkaistuna, joten kokonaisena riittää varmaan jo melko suurillekkin kasveille. Jättiläismiekkakasville laittaisin jo 2 palloa. Haittaa yliannostuksesta on varmaan pohjan tukkeutuminen, ja vaara lannoitteen pöllähtämisestä veteen.

      Pallerot tulevat leviämään hiekkaan ja veteen, mutta tuskin siitä muuta haittaa on kuin tuo em. pohjan tukkeutuminen ja tietenkin levät innostuu tuosta savesta.

    • Rihma

      Itse käytän Tetran FloraPrideä(PlantaMin) ja PMDD:tä samaanaikaan. Vedenvaihdon yhteydessä täysi annos PMDD:tä ja puoli annosta FP:tä(tulee muuten niin kalliiksi).
      Sekä vedenvaihtojen välissä vielä täysi annos PMDD:tä. Älkää kokeiltko ylilannoitusta ellei teillä ole todella paljon kasveja ja runsaasti valoa ja hiilaria, voinee tulla jonkinsortin leväinvaasio.
      Lannoitus ja hiilidioksidi pitää sovittaa altaan valaistuksen kanssa.
      Akvaariossa tulee vallita tietty tasapaino.

      Lisäksi lannoitan kasveja hiilidioksilla, samalla se pitää pH:n sopivan alhaisena kalastolleni. Runsaan kasviston takia altaassani on nitraatinpuutos, johon käytän kaliumnitraatti, myös Kekkilän Kukkasipulilannosta nitraatinlisäykseen olen kokeillut.
      Perustuksen yhteydessä laitoin pojalle Tetran Initial Sticksejä, kerran kuussa Tetran Cryptoja sekä JBL:n savikuulia harvemmin.
      PMDD on suht halpa lannoitusaine, verraten kaupallisiin, kannattaa kokeilla!

    • bentol

      kylne leviää mut osa jää ehjäksi. Ainakin kun me siirettiin pienemmästä altaasta isompaan niin savi kuulat tul näkyviin noukein ne eri purkkiin ja siirsin hiekan toiseen altaaseen ja kasvit kun vettä oli jo jonkin verran ja sitten ne savikuulat hiukan ainakin mein vesi sameni miut ei tukkinut pohjaa ihan mohjoksi menneet savokuulat heitin poijes

    • ville-j

      Noh, mikäähän ei estä laittamasta vaikka viittä eri valmistetta sinne, mutta miksi ihmeessä?

      PMDD sisältää samat mikro- ja makroravinteet kuin muutkin kaupalliset valmisteet.

      PMDD:n käyttö riippuu tietysti siitä, millainen resepti sinulla on. Itse sekoitan sitä pitkälle TMG:tä myötäillen, eli vastannee pitkälti Tropical Master Growta koostumukseltaan.

      Savesta:
      - kyllä leviää. Ja itse muuton yhteydessä heitin pohjahiekan menemään, koska en totisesti olisi alkanut sitä pesemään. Kävin hakee uuden hiekan akvaarioon. Säilytin bakteerikannan suodattimissa ja olin ruokkimatta kaloja muutaman päivän ja sen jälkeen varovasti vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1570
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      103
      782
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe