Hmm.. Otsikko vähän huono, mutta siis kysymykseni kuuluu.. onko sillä mitään merkitystä minkä ikäisenä menee lukioon? Itse kun olen jo 21 ja lukion haluaisin käydä ja iltalukio ei mulle käy, joten vaihtoehtona olisi siis mennä "tavalliseen" päivälukioon. Ja luulenpa, että kaikki olisivat siellä mua nuorempia.. jajaja.. en tiiä! Eli mietinkö turhaan tämmösiä? Onko kohtalotovereita?
Minkä ikäisenä lukioon?
5
7345
Vastaukset
- tiuhti
Meidän kaupungissa on ainakin aikuislukio. Kannattaa ottaa selvää oman paikkakuntasi tilanne. Aikuislukiossa olisi vähän enemmän oman ikäistäsi seuraa, ja tuskin sua enää päivälukioon otettaisikaan.:)
- siis
en oo kohtalotoveri mut sähän voit mennä aikuisopiskelijaksi lukioon. ihan päivätunneille. ei sinne oo mitään ikärajaa :D
olisit vaan aikuisopiskelija ja tietenki vähän vanhempi, mut on siellä koulussa varmaan muitaki aikuisopiskelijoita. Lukioon voi mennä minkä ikänen tahansa, ja se ei tarkoita välttämättä tarkoita iltalukion käymistä. meijän koulussa on ainaki aikuisopiskelijoita muiden opiskelijoiden joukossa. tai ainaki oli ku mä siellä olin.. nyt on kirjotukset menossa niin eipä tuu pahemmin hengailtua siellä :) - :):)
En ole kohtalotoveri mutta kyllä tuo lukio-opetus on kaikille avointa elikäs käsittääkseni voit hakea ihan päivälukioonkin. Kuitenkin luulen, että aikuislukio voisi olla mieluisampi vaihtoehto.. :)
Selvitä ensin, onko mahdollista ja ota ihmeessä yhteyttä suoraan lukioon! :)
Eikä se 21 ole edes paljon, lukioimaan vaan :) - mene ihmeessä!!
Jos vaan oikeasti haluat, niin mene!! =)
Munkin luokalla on yks nyt jo varmaan 23v. tyttö ja hyvin se on sopeutunu joukkoon! Missään vaiheessa ei oo ollu mitään ongelmia!- Sanna
Tiedän muutaman vuoden takaa tapauksen kun äiti ja tyttö oli lukiossa samalla luokalla. Tyttö siis alle parikymppinen ja äippä noin 50 vee. Aluksi sitä ehkä joku ihmetteli, mutta ei kauaa. Tästä äipästä tuli meidän kaikkien nuorten tukipilari, tunnollinen oppilas kun oli ja me muut otettiin paljon rennommin.
Aikuisela on oikeaa asennetta opiskella, joten sinulla on muutama vuosi sitä HYVÄÄ etumatkaa nappuloihin nähden. Kannustan ehdottomasti opiskeluun ja juuri siihen oppilaitokseen mikä itsellesi sopii parhaiten. Sopeutuminen on ihan sinusta itsestä kiinni ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2554581Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412762Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061594Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn241485- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2061103- 471099