Naimisiin Irlantilaisen miehen kanssa

Daisy

Hei,
Ajattelin kysya onko kenellakaan kokemusta haiden jarjestamisesta Suomessa Irlantilaisen sulhasen kanssa? Olen itse Suomalainen/Luterilainen(asunut Irlannissa noin 2 vuotta)ja sulhaseni on Irlantilainen/Katolilainen ja suunnittelemme haita Suomeen. Olemme saaneet hiukan ristiriitaista palautetta viranomaisilta/kirkolta ja taman vuoksi hiukan hammentyneita mita asiapapereita ym. meidan tulee hankkia.
Kiitos jo etukateen!

4

835

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OrtoDoxi

      eipä sillä väliä minkä maan kansalainen miehesi on (niin ainakin uskoisin) vaan merkitys on nimenomaan sillä mihin kirkkokuntaan kuulutte.
      Eli tässä tapauksessa protestantti ja katolilainen.

      Haluatte häät Suomessa, mutta kumman kirkkokunnassa ?

      Katolilaisestakaan en niin tiedä, mutta luulisin olevan suht samanlainen kun ortodokseilla,
      ELI,
      mikäli katol.-häitä haluatte, sen luulisi onnistuvan koska myös sinä olet kristillisen kirkon jäsen.
      (näin siis ortodokseilla ainakin.)

      Ev.lutissakaan ei luulis mitään ongelmia olevan.

      -Papereista en tiedä. Mitä "asiapapereita" teiltä sitten on pyydetty ?

      • michi

        ottakaapa asiasta siellä selvää katolilainen kirkko ei nimittäin "tee yhteistyötä" luterilaisen kirkon kanssa. eivät siis esim. jaa ehtoollispöytää. vihkimisen kanssa voi siis olla ongelmia. keskustelkaa siellä papin kanssa, mitä hän on mieltä miten toimitaan


      • marilla
        michi kirjoitti:

        ottakaapa asiasta siellä selvää katolilainen kirkko ei nimittäin "tee yhteistyötä" luterilaisen kirkon kanssa. eivät siis esim. jaa ehtoollispöytää. vihkimisen kanssa voi siis olla ongelmia. keskustelkaa siellä papin kanssa, mitä hän on mieltä miten toimitaan

        on avainsana. Katolilaiset eivät pidä luterilaisia kristittyinä, joten edessä on kääntyminen tai siviilivihkimys. Luterilaiset taas avaisivat maailman kaikille kristikuntaan kuuluville.


    • tekisin niin,

      että kysyisin OMAN SEURAKUNNAN kirkkoherranvirastosta, miten asia hoidetaan, ja teette juuri niin. Sieltä annetaan luultavasti selvä moniste mitä asiapapereita tarvitaan Suomessa, ja neuvovat myös käykö kirkollinen vihkiminen, vai pitääkö ensin mennä maistraattiin, ja halutessaan sen jälkeen toimittaa kirkossa avioliiton kirkollinen siunaaminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      98
      740
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe