mitä kaikkea innostuitte tekemään, esim. ompelemaan vauvalle ennen syntymää? mä olen tässä tekemässä pussilakanaa ja aluslakanoita sänkyyn.
Kertokaa ideoita mitä kaikkea voi itse tehdä vauvelia odotellessa? kun tässä nyt vielä odotellessa on aikaa....vauvan huoneeseen kaikkia ideoita ois myös kiva kuulla, esim. sängyn päälle verhokatos tms.
Kertokaa ideoita mitä kaikkea voi itse tehdä vauvelia odotellessa? kun tässä nyt vielä odotellessa on aikaa....vauvan huoneeseen kaikkia ideoita ois myös kiva kuulla, esim. sängyn päälle verhokatos tms.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse en ole varmaan mikään touhottaja koska minulla ei tullut pesänrakennusviettiä esikoista oottaessa.
Olin viimeiset viikot raskausmyrkytyksen takia osastolla ja kotilomalla laitettiin sitten pinnasänky ja petivaatteet valmiiksi ja siinä se.
Koko raskauden ajan sen sijaan kudoin ihan himona vaatteita vauvalle, ja pesin äitiyspakkauksen ja saadut vaatteet valmiiksi käyttöä odottamaan. Että ei sen kummempaa ollut. Eikä taida tässä toisen suhteenkaan mitään erikoista pesänrakentamisviettiä tulla.
hei!
minä olen virkannut jos jonkinmoista myssyä ja tumppua. virkkasin myös raidallisen vauvanpeiton.
Puolipotkuhousut ompelin nätistä trikookankaasta, mutta ei ollut kaavoja, joten tuli mitä tuli:)
Meinaan ommella uuden kankaan pinnasängynsuojuksen päälle (sain käytetyn suojuksen ja pesin) koska kaikki suojukset tahtovat olla jotain kuviollisia yms.
Ompelen myös uuden kankaan vanhan makuupussin päälle, koska en pidä kankaasta.
Anoppi teki sellaisen vauvan touhualustan, joka on ikäänkuin lammas. Valkoista fleeceä ja sitten tehty ihan pehmolelumaisesti (siis täytetty) lampaan pää.
Mietin myös, että voisi ommella helposti sellaisen
säilytyslokerikon pienille tavaroille, vaipoille ja sukille yms. Vähän vaikea selittää.. siis jonkin kokoinen taustakangas esim. 50cm x 100cm
ja sitten siihen eri kokoisia lokeroita. Sen voi sitten kiinnittää melkein mihin vaan, pinnasängyn päätyyn (jos ompelee jotkut pidikenarut) porata reiän koukuille vaikka vaatekaapin oveen (ja ommella kankaan yläpäähän kujan jollekin pidikekepille) tai kylpyhuoneeseen tai hoitopöydän läheisyyteen.
Itse on helppo myös ommella vauvalle yksinkertaisia värikkäitä pehmoleluja...
Täytyisi melkein lainata jotain käsityölehtiä ja katsella niistä ideoita..