Hoda rikki

pave

Hoda 15 hv Vanhempi kun on valkoinen koppa.
Vika toiseen sylinteriin pääsee vettä.
Kun nykäsee käyntiin jos ei lähde ensimmäisellä , ei lähde ollenkaan .
Kun irrottaa tulpat ainakin toisessa on vesihelmiä.
Jos lähtee ensimmäisellä käy ja kukkuu ehkä pientä ylimääräistä tärinää ja käy ikäänkuin vaikeasti.
Öljyn joukossa ei ole vettä.
Merikäytössä.
Itse epäilen kannentiivistettä , mutta voisko olla lohko????
Kommentteja

10

3563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvuuttelet

      Mitä väliä onko kansa vai lohko, kun sen joutuu kumminkin avaamaan. Kansi vaan pois ja uusi stefa ineen. Lohko on puhki hyvin harvoin jos koskaan.

      • Einari

        Missähän siellä kannessa on stefa ??


      • Mutta että
        Einari kirjoitti:

        Missähän siellä kannessa on stefa ??

        Männän stefa, kun männän päällä oli se vesi vissiin.


    • Osku

      Kysymykseen tulee kansitiiviste tai sitten,Hondassa on vesijäähdytetty pakoputki ja se voi olla ruostunut puhki niin sieltä kautta on yhteys sylinteriin

    • Caaleppi

      Siis nythän on niin, että jostain syystä tämä vanha honda 15 voi tehdä tuota kuvaamaasi temppua vaikka on ehjäkin!

      Kylmällä ilmalla, jos ei se lähde heti käyntiin niin männät jäätyvät kiinni!, sylinteriin tai molempiin pääsee vettä pakosarjan ja venttiilien kautta kun starttaa, varsinkin jos veneen perä on matala ja perämoottori syvällä vedessä, onkin tullut harrastettua kuivastarttaamista eli eka kone käyntiin ja sitten vasta päästetään veteen :)

      Se että kone pyrkii käymään vaan toisella pytyllä on se että seossuhde on väärä, omien koneiden kanssa se on tehnyt yhdelläpytyllä käymistä kun seos on liian rikas, toinen tulppa pyrkii kastumaan bensasta ja jos bensa ei sytytä niin epäilen että pytyn tyhjänä pyörittäminen imee vettä....jollain alipainesysteemillä pakoventtiilin kautta.

      Omaa konetta käytin korjaamolla kerran kun epäilin että kannentiiviste vuotaa, se oli kuitenkin ehjä.uudet tulpat ja seoksen säätö olivat oikeat lääkkeet ja sitten tämä kuivastrarttaaminen.

      Nämä vanhat hondat muuten syöpyvät puhki ensin pakosarjasta, huomaa kun nostaa kopan pois ja kone on käynnissä, moottorin takaa alta roiskii vettä.

      • pave

        Purkasin koneen tiivisteessä ei ihan selvää jälkeä mistä olis mennyt.
        Pakoputki vaikuttaa ehjälle.
        Olen epäillyt samaa että jotenkin vetää vettä pakoputki/ pakoventtiili kautta.
        On kyllä hiukan liian syvällä , eli veneen perä ei kanna riittävän hyvin.
        Täytyy kasata huomenna jos saa tiivisteet.


      • Caaleppi
        pave kirjoitti:

        Purkasin koneen tiivisteessä ei ihan selvää jälkeä mistä olis mennyt.
        Pakoputki vaikuttaa ehjälle.
        Olen epäillyt samaa että jotenkin vetää vettä pakoputki/ pakoventtiili kautta.
        On kyllä hiukan liian syvällä , eli veneen perä ei kanna riittävän hyvin.
        Täytyy kasata huomenna jos saa tiivisteet.

        Tulpat vaihtoon ja sitten tyhjäkäynnin säätöön, ja muuten, jos Hondan kaasarissa seisoo bensa kauan niin se tekee alumiiniseoksen kanssa jotain mömmöä joka tukkii kaasaria, kantsii aina tyhjätä kaasutin ruuvista jos kone joutuu seisomaan pidempään, muuten on kova huuhteleminen.

        Jos haluaa että kone käy hienosti tyhjäkäyntiä niin seosta pitää säätää ilman lämpötilan mukaan...


      • gsxf

        Tuollainen käynnistystapa riko vesipumpun pyörää?


    • pave

      Kannentiiviste oli rikki ,tosi pieni jälki mistä vesi pääsi.
      Mutta ne hinnat kannentiiviste 36 eur, imu/pakosarjan tiivist.30 eur venttilikopan tiivist 20 eur vesitiivite pakoputkeen 30 eur termost tiiviste 2.70 eur Tiiviteet noin 150 eur yhteensä.
      Volvon bensakone 2.0 litr (740 serj) koko sarja maksaa 85 eur. jossain on mätää.

      • On sitä

        Bisnestä.Kuka halpa osta se paska saa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3101
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      152
      1219
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe