käsien hikoilu

hikikäsi

pystyykö käsien hikoiluun vaikuttamaan. mulla ainakin on melkein aina kämmenet ihan hikiset vaikka en tee mitään? onko siihen jotain poppakonsteja millä sitä saisi vähentymään

12

8284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama homma

      mulla on sama juttu. eli kämmenet hikoilee ihan hulluna mutta en tiedä mitä voisin tehdä sille. kiva kätellä jotain tai pitää muijaa käsistä kii ku kädet lorottaa hikeä

    • isbu

      Ei kai siihen mikään auta?

    • DonHonson

      Käsien hikoilua voidaan vähentää tai parhaassa tapauksessa kokonaan poistaa esim. iontoforeesihoidolla, botuliinipistoksilla hikoilevalle alueelle, tai leikkaushoidolla (stressihermosalpaus). Jälkimmäinen onkin sitten aika kallis juttu, eikä sen tehosta voida antaa täysiä takeita.

      Mutta rip rap ihotautilääkärille, joka osaa neuvoa eteen päin. Käsien liikahikoilu on todellakin elämänlaatua kurjistava ongelma, johon onneksi löytyy apua.

    • jupi

      Juu juu...Samat ongelmat täälläkin.tyttö kylläkin olen...On kyllä vähentyny nyt täs vuosien aikaan mut silti tuntuu käet aina jotenkin "limasilta" ja märiltä =/ eikä se kyllä mitään kivaa ole.

    • ...

      Käsien hikoiluhan on jäänne niiltä ajoilta, kun elimme savimajoissa ja metsästimme syödäksemme. (Suunnilleen näin :D). Silloin piti vaaran uhatessa päästä nopeasti karkuun, vielä parempi jos pääsi kiipeämään turvaan ja tätä nihkeät kädet helpottivat. Käsien hikoilulla ei siis ole mitään tekemistä "normaalin" hikoilun kanssa.

      Käsien hikoillessa täytyisi siis vain yrittää rauhoittua. Kätenne eivät varmasti hikoa kotona tai jossain aivan tavallisesssa tilanteessa? Pyrkikää siis tekemään niistä jännittävistäkin tilanteista mielessänne normaaleja, niin hikoilu vähenee pikkuhiljaa. Laskekaa kymmeneen ja ajatelkaa jotain aivan muuta, hengittäkää syvään.. rauhoittukaa :)
      Ja vaikkei hikoilu vähenisikään niin suurempiakin asioita on, ei minua ainakaan haittaa vaikka pojan kädet vähän hikiset olisivatkin :)

      Kämmenten hikoiluun on olemassa myös lääkkeitä, "terapiota", ym. mutta ne kaikki perustuvat loppujen lopuksi tuohon että uhkaava tilannekin todetaan normaaliksi. Joko lääkkeet hoitavat sen elimistössä automaattisesti, tai sitten terapiassa opitaan hallitsemaan tilanteita.

      • hikikäsikans

        minulla on koko ajan hikiset kädet jos niitä mitää nyrkissä niin vettä tippuu. ja jalat myös.. tarvitsen apua!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kaverit huomauttelee ja opettaja olen 13 v.. loppuis se hikoilu jo.. kainalotkin minulla taitaa hiota normaalia enemmän.. mutta auttakaa.. mikä aine voisi auttaa?


      • jupi

        Kyl mulla ainakin ihan kotoonkin hikoo...Siis aina


      • hikikäsi

        kyllä mun kädet on aina hikiset eikä vaan jossain jännittävässä tilanteessa. nyttenkin tässä koneella ollessa kädet hikoo ihan hulluna


      • DonHonson

        Anteeksi että toistan itseäni, mutta ehdotan asiasta kärsiville, että varaatte ajan sinne ihotautilääkärille. (Käsien) liikahikoilun takana on yleensä tahdosta riippumattoman hermoston liikatoiminta. Mitkään terapiat tai rauhoittumiset siihen ei auta, mutta muuta apua on saatavilla, ja tehokkaampaa kuin apteekkien dödöt, joista runsaaseen hikoiluun on tuskin mitään apua.

        Minulla oli itse tämä sama ongelma, ja leikkaus/iontoforeesihoito auttoi.


    • Harmissaan

      Mulla on ihan sama ongelma, kädet hikoaa IHAN HIRVEÄSTI!
      Koulussa ei voi kirjottaakaan mitään, kun kynä ei pysy kädessä ja kädet on tulipunaiset ja hikiset.

    • vitu..aa

      ja tietokoneen hiiri aina ihan märkänä ku pelaa jotain

    • Tahamatassu

      Sama ja alkaa jo ärsyttää ku kaveritkin koko ajna " Hyyi sul on tahmeet käet" ja en löydä mistään mitään TAHMEISTA käsistä.
      oon sanonu jo äitille siitä ja sevaan nyrpisti nokkaansa ja sano en tiiä ja olen 13.v
      Muutta yks mua 2 vuotta vanhempi kamu sano et kannattaa pestä käsiä paljo ja käyttää paljon saippuaa niin ph laskee yms en oikein ymmärtäny :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      249
      3172
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1770
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1453
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      136
      1302
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1268
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      80
      1258
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      982
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe