uretaani

kellukkeet

Mites on kun valmistaja lupaa purkkiuretaanille max. 0.4% vedenimeytymisen niin tarkoittaako että imee kyseisen määrän ilmasta vai vedessä ollessa?
Kun on keskusteluissa ollut että ei kannata uretaani vaahdolla venettä tehdä uppoamattomaksi kun imee niin paljon vettä. Vai imeekö vettä sen takia että rakenne rikkoutuu eläessään?

20

24514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kellukkeena

      En tiedä vedenimeytymisestä, mutta muista että pullouretaani ei kovetu koskaan tiiviissä kotelossa. Isot kerrokset tahtovat muutoinkin jäädä sisältä pehmeisi.
      Ainoa oikea on kaksikomponettinen sekoitettava sellainen. Kellukkeet voi hyvin täyttää uretaanilla kunhan kelluke on tiivis. Ei se rakenteiden läpi vettä ime. Uretaani vettyy vain, jos koteloon pääsee kertymään vettä ja uretaani muhii vedessä.

    • vs.

      kaksikomponenttiuretaani.
      Pullouretaaniin jää ilmakuplia, eli se ei ole täyttätavaraa jolloin vedenkanssa tekemisiin jouduttuaan ilmakuplat täyttyvät vedellä ja urea vettyy.
      2komp.ure. on täyttä tavaraa, jolloin vedelle ei jää tilaa ja vettymistä ei tapahdu samassa mittakaavassa.

    • kellumaan

      100 litran muovitynnyreistä tehtyihin poijuihin laitettiin aivan täyteen muovipulloja, korkit tiukasti kiinni ja väliin uretaania.
      Tarvitaan monta taloutta keräämään mehupullot talteen.

      • jallu

        siel on tähän aikaan vuodesta paljon hyviä lasinpesunestekannuja, voi kertyä tynnyri täyteen helpommin ku mehukattikannuista...


      • kellukkeet
        jallu kirjoitti:

        siel on tähän aikaan vuodesta paljon hyviä lasinpesunestekannuja, voi kertyä tynnyri täyteen helpommin ku mehukattikannuista...

        erään firman tekninen asiantuntia kertoi sähköpostissa että yksikomponentti uretaani ei ime vettä enempää kun max. luvatun 0.4% ja voi käyttää ja monissa paikoissa käytetäänkin kohteissa jotka jatkuvasti vedessä. esim. veneissä ja kaivojen tiivistyksissä. Kuitenkin on paljon keskusteluissa käynyt ilmi että vettyy, vai onko valmistajien välillä niin paljon vaihtelua?


      • tytan betoni ym. pu:t
        kellukkeet kirjoitti:

        erään firman tekninen asiantuntia kertoi sähköpostissa että yksikomponentti uretaani ei ime vettä enempää kun max. luvatun 0.4% ja voi käyttää ja monissa paikoissa käytetäänkin kohteissa jotka jatkuvasti vedessä. esim. veneissä ja kaivojen tiivistyksissä. Kuitenkin on paljon keskusteluissa käynyt ilmi että vettyy, vai onko valmistajien välillä niin paljon vaihtelua?

        Esim. Tytanin Betonirengas vaahto EI IME ITSEENSÄ
        KOSTEUTTA, siksi toimii esim. veneiden eristyksissä ym.(Vahvistettu myös korkeammalta taholta tehtaalta).O myös kokeiltu Tytan Lexy PU-aahtoa, kuivunut urts kellunut vesiastiassa n. 2½ kk, eikä ominaispaino ole muuttunut!


    • Jees

      Totta on se, kuten edellä mainittiin, että ns. pullouretaani ei täytä isoja tiloja vaan sinne jää ilmakuplia ja onkaloita.

      Itse olen juuri laittamassa veneseeni kaksikomponentti uretaania. Kävin myyjän kanssa pitkän keskustelun aiheesta.

      Fakta on se, että uretaaniin ei pääse vettä jos uretaani on vesitiiviissä tilassa. Mutta jos esimerkiksi veneen kaksoispohja on täytetty uretaanilla ja veneeseen tulee reikä, niin silloin uretaani imee vettä. Ensimmäisenä kesänä reikä imee voisi imeä vaikka 2dl vettä.

      Syksyllä, kun vene nostetaan pitäisi se nostaa niin aikaisin, että uretaani ehtii kuivua ennen pakkasia ja sen jälkeen paikataan vene taas vesitiiviiksi. Tämä tilanne ei aiheuta mitään vahinkoa veneelle tai uretaanille.

      Jos kuitenkin vene nostetaan niin myöhään, että uretaani ei ehdi kuivua ennen pakkasia rikkoo pakkanen uretaania imeytyneeltä alueelta. Ja jos vene lasketaan veteen taas ensi keväänä veteen paikkaamatta reikää imeese vettä jo kesän aikana 1l verran. Joka kesä siis aina enemmän ja enemän ja pakkaset vielä vauhdittaa asiaa.

      Siis ainoastaan tällöin uretaani voi imeä vettä. Uretaani on kyllä hyvä aine veneessä. Se eristää ääntä ja tekee uppoamattomaksi.

      • kellukkeet

        taidan siis saamieni tietojen perusteella laittaa uretaanin kellukkeeksi. uretaani tulee paikkoihin joissa ei normaalisti vettä ole kuin jotain roiskeita joskus, eikä siis likoa kokoaikaa vedessä. ja tuskimpa toi 0.4% missään tuntuu kun vene on alumiinia ni ei rakenteet kärsi vaikka kostuukin. Sitten vielä kun ei pitäis päästä pahasti jäätymäänkään ku on talvet hallissa.

        sitä vaan pelkäsin kun jostain kirjoituksista sai sellaisen käsityksen että imee vettä kun sieni, pienimmätkin roiskeet.


      • Anonyymi

        Olisi mielenkiintoista kuulla miten veneen umpinaiseen välipohjaeristeeseen imeytynyt kosteus saadaan kuivatettua????


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisi mielenkiintoista kuulla miten veneen umpinaiseen välipohjaeristeeseen imeytynyt kosteus saadaan kuivatettua????

        Olisi mielenkiintoista kuulla miten veneen umpinaiseen välipohjaeristeeseen imeytyy kosteutta.


      • Anonyymi

        Sellainen uretaani jossa ei ole kaasukuplia on aina vettä tiheämpää, eli ei kellu!
        Vaahdossa taas on aina kaasukuplia, ja siksi se on vähemmän tiheää kuin vesi, ja siten kelluu.


    • Rautakaupan pilliuretaania ei ole syytä laittaa muuhun kuin ikkunanpieliin. Se on ensinnäkin yksikomponenttiaine jonka reagenssina on ilman kosteus. Jos tunget sitä onkaloon aine ei siellä kehity vaahdoksi koska se ei saa kosteutta, eli jää ruskeaksi litkuksi. Seki vähä mikä saattaa kehittyä ei valu ei leviä eikä täyty tasaisesti Mikäli nappaat jostain palan pullourtsia murtaessasi huomaat sen olevan avosoluista joka vettyy. Veneen täyttö kannattaa antaa ammattimiehen tehtäväksi koska hänellä käytettävissään kaksikomponenttiaineet jotka levittäytyvät n.30 sekuntia nesteenä minkä jälkeen alkaa muodostumaan umpisoluista, vettymätöntä vaahtoa joka tunkeutuessaan täyttää joka ainoan sopen. Pilliurtsikeskustelu ponnahtaa aina silloin tällöin pintaan eikä ollenkaan oteta huomioon että Terhin valmistamat ovat ovat kestäneet ja pysyneet pinnalla vuosikymmenet vettymättä. Lisäksi pilliuretaanin kuutiohinnaksi muodostuu n.650€/m3 kun taas ammattimiehen aineet maksaa puolta vähemmän.

    • Mutta mistä tuota 2k uretaania saa suomesta???
      Hieman olen itsekkin katsellut noita aineita kellukkeiksi ja äänieristeiksi. Lähin paikka mistä löysin nettikaupan oli UK. EU alueelta toivottavasti löytyy muitakin ihan oston helppouden puolesta.
      Youtuben videot näyttävät hyviltä ja helpoilta ruiskia veneeseen

    • eeristäjä

      Porissa on toiminut Nummijärvi Ky, kauppalehden mukaan firma on aktiivinen, ei ollut puh numeroa. Toimipaikka on Myllyhaka. Olen itse sieltä hakenut kauan sitten nopeita 2K-aineita, Miehen nimi on Heikki, hoitelee myös yläkerran asioita

    • 10

      kevra myy 2k urtsua

    • Tonnikelluke

      Paljonko 2k-uretaania täytyy laittaa 500 kilon painoa kohti että kans kelluu tuo puoli tonnia?

    • Anonyymi

      Tuossa edellä oli tämä kysymys.

      ”Olisi mielenkiintoista kuulla miten veneen umpinaiseen välipohjaeristeeseen imeytynyt kosteus saadaan kuivatettua????”

      Vastaus - ei millään.

      Tein aikoinaan erääseen tehdasvalmisteiseen 70- luvun lasikuituveneeseen ison remontin kun UMPINAISET säiliöt olivat imeneet niin paljon vettä, että en saanut sitä yksin kärryyn vedettyä.
      Onneksi siinä rannassa oli sähköä saatavana, joten ajoin laikkalla säiliöt auki ja louhin märät vaahdot pois.
      Sen jälkeen sain veneen kärryyn ja vein kotiin.

      Sitä märkää uretaania tuli 6 jätesäkillistä 4 metrin avoveneestä.
      Venettä oli pidetty aina vuoden ympäri rannassa oikein päin ja se oli siten jatkuvasti vesilastissa.
      Sitä en ymmärrä miksi jäät eivät olleet sitä halkaisseet noiden vuosien aikan.

      Otin siitä märästä vaahdosta yhden tiiliskiven kokoisen palan kotiin ja pidin sitä sisällä pari vuotta nähdäkseni kuinka hyvin se kuivuu.
      Kuivumisvauhti oli 1mm vuodessa pinnasta lukien. Painossa ei huomannut mitään merkittävää eroa.

      Siitä veneestä tuli aivan käyttökelpoinen kalavene, mutta ulkopuolisella teetettynä se olisi ollut kannattamaton homma.

      • Anonyymi

        Ei tietenkään saa, kun se tila on umpinainen. Vesi on siten myös päätynyt sinne ennen tilan sulkemista. Avaamalla veden saa pois.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tietenkään saa, kun se tila on umpinainen. Vesi on siten myös päätynyt sinne ennen tilan sulkemista. Avaamalla veden saa pois.

        Et kai ole tosissasi, että sata kiloa vettä olisi päässyt venetehtaalla sinne sisään?

        Tunsin tuon perheen, jonka vene se oli ja kävin sen isännän kanssa vesillä sillä veneellä kun se oli uusi.
        Silloin se oli normaalipainoinen kokoisekseen.

        Vesilastissa seisominen pari kymmentä vuotta suurimman osan vuodesta sen säiliöt sai vettymään.

        Kun he antoivat sen veneen minulle, niin porasin niihin tuohtoihin reijät ja kaadoimme miehissä sen veneen nurin ja odotin vuoden, jotta se vesi valuisi sieltä pois.

        Seuraavana kesänä menin sitä hakemaan pois ja edellisen postauksen tarina jatkuu tästä.

        Halusin kertoa tuon jutun siksi, että asiasta kiinnostuneet eivät esittäisi tuollaisia ehdotuksia kuten sinä:
        ” Avaamalla veden saa pois”
        Se vesi ei lähtenyt siitä vaahdosta kahteen vuoteen vapaassa kuivassa sisätilassa portaiden alla ollessaan.

        Ainakin sen aikakauden vaahdot imivät vettä itseensä, eivätkä päästäneet sitä koskaan pois sisältään - ei edes vapaassa ilmatilassa seistessään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et kai ole tosissasi, että sata kiloa vettä olisi päässyt venetehtaalla sinne sisään?

        Tunsin tuon perheen, jonka vene se oli ja kävin sen isännän kanssa vesillä sillä veneellä kun se oli uusi.
        Silloin se oli normaalipainoinen kokoisekseen.

        Vesilastissa seisominen pari kymmentä vuotta suurimman osan vuodesta sen säiliöt sai vettymään.

        Kun he antoivat sen veneen minulle, niin porasin niihin tuohtoihin reijät ja kaadoimme miehissä sen veneen nurin ja odotin vuoden, jotta se vesi valuisi sieltä pois.

        Seuraavana kesänä menin sitä hakemaan pois ja edellisen postauksen tarina jatkuu tästä.

        Halusin kertoa tuon jutun siksi, että asiasta kiinnostuneet eivät esittäisi tuollaisia ehdotuksia kuten sinä:
        ” Avaamalla veden saa pois”
        Se vesi ei lähtenyt siitä vaahdosta kahteen vuoteen vapaassa kuivassa sisätilassa portaiden alla ollessaan.

        Ainakin sen aikakauden vaahdot imivät vettä itseensä, eivätkä päästäneet sitä koskaan pois sisältään - ei edes vapaassa ilmatilassa seistessään.

        Pakostakin jo venetehtaalta jos tila on tiivis. Ellei ole tiivis, niin yhtä hitaasti se vesi poistuu kuin tulikin, kunhan ympäristö on kuiva.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      430
      12885
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      274
      5623
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      254
      4223
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      328
      3486
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      26
      2166
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1960
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      125
      1879
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      85
      1396
    9. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      14
      1376
    10. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1119
    Aihe