kaupunki- vai rantaloma?

Mennäkö Brasiliaan ranta- vai kaupunkilomalle? Kommentteja puolesta ja vastaan?

Vaikeuksia päättää, koska rantaloma tuntuu liian tylsältä vaihtoehdolta ja isot kaupungit taas hieman hirvittävät turvallisuutensa ja yleisen pölyisyytensä puolesta.
71478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jokaisella on omat mielitekonsa. Minusta rantaloma on tappava.

Miksi nimenomaan Brasilia? Joku ajatus on sinullakin ollut mielessa miksi nimenomaan Brasilia kiinnostaa. Mutta jos kaipaat tietoa mita Brasiliassa voi tehda, olisi varmaan hyva hankkia joku kattava matkaopas ja lukea se lapi. Jos valmismatkalle olet menossa vaihtoehdot ovat tietysti rajoitetut.

Äänestä

Miksi et menisi molemmille lomille yhdella kertaa. Hilpase Rio de Janeiroon, missa riittaa rantoja seka kaupunkia. Takaan etta ei tule aika pitkaksi.

Äänestä
  • Miksei löisi kahta kärpästä yhdellä iskulla? Upeita rantoja joka makuun, paljon nähtävyyksiä ja suurkaupungin elämää. Kymmenissä paikoissa olen käynyt ja se on ehdoton suosikkini.

    Flaveloihin (slummeihin) ei parane mennä yksinään, mutta muuten oli karnevaalienkin aikaan aivan turvallista ja puhdasta.

    Mitään hämminkiä ei ollut missään, vaikka humalassakin hampparoitiin keskellä yötä yksiksemme. Tietenkin huolimaton lompakkoa takataskussa roikottava känniörvelö ryöstetään vaikka Helsingissä keskellä kirkasta päivää.

    Niin ja tietysti pitää kehua loistavaa ilmastoa, älyttömän halpoja hintoja ja loistavaa ruokaa. Maanpäällinen paratiisi, vaikka joku exrteme-packpackeri väittäisi sitä turistirysäksi. Siinä tapauksessa Lontoo, Pariisi, New York, Beijing ja Tokiokin ovat pahaisia turistirysiä. Tuskin nyt kuitenkaan...

    Meille Matkakaleva (aivan kuin mikä tahansa muukin matkatoismisto) räätälöi matkan haluamillamme haluamillemme päiville lentoineen, hotelleineen (kolme tähetä, ilmastointi ja Copacabanalta seuraavalla poikkikadulta) kuljetuksineen ja karnevaalilippuineen 1300€/hlö.

    Helikopterilla lenneltiin, taksilla ajeltiin, juhlittiin, syötiin hummeria 5 tähden hotellissa ym. koko viikko alle 500 eurolla. Ei paha mielestäni.

    Äänestä

  • Ehdottomasti Rio! Sieltä pääsee kätevästi myös päiväretkille.

    Äänestä

  • botafogo kirjoitti:

    Ehdottomasti Rio! Sieltä pääsee kätevästi myös päiväretkille.

    Minne?

    Ihan oikeesti, minne voi menna ns. paivaretkelle Riosta?

    Äänestä

  • sika kirjoitti:

    Minne?

    Ihan oikeesti, minne voi menna ns. paivaretkelle Riosta?

    Voipi mennä bussilla Teresopolikseen tarkastelemaan Serra dos Orgaos -vuoristoa. Pelkästään tie Teresopolikseen on komea, Dedo de Deus "Jumalan sormi" näkyy hyvin. Itse kävin myös Pedra do Sinolla, 2263 m, josta näkyi Rio ihan toisesta vinkkelistä.

    Äänestä

Ainakin minun hatarat matkakokemukseni (2 kertaa brasseissa) kertovat että sieltä löytyy myös muita suurkaupunkeja kuin Rio joissa voi yhdistää sekä ranta- että kaupunkiloman. Esim. Recife ja Maceio. Jos haluaa yhdistää ranta, kaupunki ja viidakkoseikkailuloman niin ei muuta kuin Manaukseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Braziliaano kirjoitti:

Mennäkö Brasiliaan ranta- vai kaupunkilomalle? Kommentteja puolesta ja vastaan?

Vaikeuksia päättää, koska rantaloma tuntuu liian tylsältä vaihtoehdolta ja isot kaupungit taas hieman hirvittävät turvallisuutensa ja yleisen pölyisyytensä puolesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu