Näin eilen sellaisen ehkä tiibetinspanielin oloisen ja kokoisen koiran, mutta ei ollut tiibetti, mielestäni... Jos tiedätte minkä mallinen on laiskiaisen pää, niin voisin sanoa että kyseisen koiran pää oli laiskiaisen pään mallinen eli lätyskä ja lisäksi kuono oli lättämäinen siis todella lyhyt :) Turkki oli pitkähkö, väri mustavalko. Korvat pienet roikot. Oli tosi suloinen ja niin ystävällisen oloinen karvapallo, häntä vaan heilui kun kävelin kohti. Niin jäi mieleen tuo söpöläinen ja nyt mietin nuppi kuumana mikä olisikaan tuo rotu?
MIKÄ ROTU TÄMÄ ON?
POHDIN
7836
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ollut Japanese Chin?
Meiltä löytyy tälläinen=)
Juu, näin taitaa olla että Japanese chin se oli! Tosin kuvissa tuo koira näyttää enemmän sellaiselta fifiltä, mummonkoiralta ;) Näkemäni koira oli lutuisemman oloinen ja sellainen ei fifi ;D
Jos vaan sinulla riittää intressiä, niin voitko hieman kertoa jotakin tuosta rodusta? Onhan noita kuvauksia netti pullollaan mutta ihan sellaista omakohtaista kokemusta rodusta olisi kiva kuulla vaikkapa nyt sinulta. Ja se mikä kiinnostaa on tuo Japanesen turkin hoito ja millä tavoin karvaa lähtee? Ja tietenkin se että onko helppo jättää työpäiväksi kotiin vai ilmeneekö rodussa eroahdistusta?
Kerro mitä mieleesi tulee!
Kiitos!
jaa-a...veikkaisin sinun törmänneen kuvauksen perusteella japanese chiniin ehkäpä...=)
http://www.toydogs.net/rodut/japanese.htm
japanese chin rotua, kato linkki
japanese chin, mulla niitä kaksi aivan ihania pieniä koiria...
Kertokaa ihmeessä jotain rodusta Japanese chin! Olen kiinnostunut ja ei jaksa tyytyä vain ja ainoastaan nettitietoon tai yhden ihmsen kertomuksiin. Eli jos jaksatte niin ihan omakohtaista arkitietoa ja ehkä tarinoitakin näistä palleroista :)
mitä haluaisit tietää näistä koirista??