mitä Koraanissa lukee, vai se, mitä muslimit sanovat islamiin kuuluvan?
Onko islamia se
Tiedonjanoinen
5202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tietysti koraania mutta kokonaisuutena oikein soveltaen (näin ollen muslimi oppineen sanaan voi luottaa mutta parempi on yrittää itse sitä ymmärtää alussa oppineiden avustuksella)jos vielä jotain suuntausta haluat noudattaa on juttu mutkikkaampi.
...ei niinkuin sinä sitä tapaat tulkita jae kerrallaan ja poimittuna ja liitettynä negatiiviseen ykseyteen sinun alitajunnastasi ja asenteissasi pilkun viilaaja tyyliin.
vastata. Ei uutta. Odotan kuitenkin, että joku, joka osaa vastata, vastaa.
alkuaan Ismaelin jälkeläisille (Muhammed jne).Sen
tarkoitus oli alkuaan opastaa ja antaa suuntaa Jumalan tuntemisessa ja oikeudenmukaisuuteen pyrkimisessä arabien kesken ja myös että arabeis-
ta ja niistä jotka uskovat Koraanin sanoja,tulisi voimakkaita kansana ja yksilöinä ja myös että he saisivat tietoa (myös esi-isistään) ja oppisivat lukemaan ja kirjoittamaankin.Se on Jumalan tarkoitus myös kristittyjen niin kuin Koraaniin uskovien suhteen sillä Jumala on luonut niin kris-
tityt kuin Koraaniin uskovatkin.
tai et halua.No sehän ei ole uutta.
Oliko kysymys liian vaikea?