EU:lle lentoyhtiöiden musta lista

Lähes 100 lentoyhtiötä ei saa lentää EU:n alueelle. Mukana on mm. thaimaalainen Phuket air.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/1135219242867
1311852
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

tyhjästä ?osataan kyllä itsekkin nuo uutiset lukea .

Äänestä
  • Ehkä olen itsekkin aika urpo.. mutta.. vaikka tuo nyt ei niin kovin paljoa henkilökohtaisesti traumatisoinut tuo uutinen, mutta tiedostin "uutisen" vasta tästä yhteydestä.. ja.. vaikka ihmiset osaa "itsekkin nuo uutiset lukea", onko tuosta nyt niin paljoa haittaa jos se täälläkin on mainittu?.. itsekkin syylistyn samaan hommaan, eli turhanpäiväiseen "urputukseen", mutta tarviiko olla joka paikassa valittamassa jos joku on halunnut mainita jostakin "uutisesta"?.. :) toisaalta.. oma viestisi se "tyhjempi" taitaa loppujen lopuksi olla.. vai mitä?.. ja.. tämän omankin viestin olisin voinut jättää kirjoittamatta.. Jos joku vaikka vahingossa sattuu aukaisemaan tämän odottaen jotakin asiallista kommentia itse asiaan liittyen.. :)

    Äänestä

  • kovin kirjoitti:

    Ehkä olen itsekkin aika urpo.. mutta.. vaikka tuo nyt ei niin kovin paljoa henkilökohtaisesti traumatisoinut tuo uutinen, mutta tiedostin "uutisen" vasta tästä yhteydestä.. ja.. vaikka ihmiset osaa "itsekkin nuo uutiset lukea", onko tuosta nyt niin paljoa haittaa jos se täälläkin on mainittu?.. itsekkin syylistyn samaan hommaan, eli turhanpäiväiseen "urputukseen", mutta tarviiko olla joka paikassa valittamassa jos joku on halunnut mainita jostakin "uutisesta"?.. :) toisaalta.. oma viestisi se "tyhjempi" taitaa loppujen lopuksi olla.. vai mitä?.. ja.. tämän omankin viestin olisin voinut jättää kirjoittamatta.. Jos joku vaikka vahingossa sattuu aukaisemaan tämän odottaen jotakin asiallista kommentia itse asiaan liittyen.. :)

    mitä sanotaan noista suora lainauksista? ehkä olet sitten eri mieltä ja tarkoitus on että nämä palstat ovat keskustelua varten, eikä mikään STT ? älysitkö vai pitääkö vielä selventää vai meinaatko aina laittaa tänne kaikki mikä maailmassa liittyy sanaan "lentäminen". kohta lentää muuttolinnut, eiköhän siihenkin sinulla ole jo uutinen, onko ?

    Äänestä

  • mietippä sitä kirjoitti:

    mitä sanotaan noista suora lainauksista? ehkä olet sitten eri mieltä ja tarkoitus on että nämä palstat ovat keskustelua varten, eikä mikään STT ? älysitkö vai pitääkö vielä selventää vai meinaatko aina laittaa tänne kaikki mikä maailmassa liittyy sanaan "lentäminen". kohta lentää muuttolinnut, eiköhän siihenkin sinulla ole jo uutinen, onko ?

    sitten et itse noudata niitä?

    Oikeinkirjoitussääntöjen mukaan pitää kirjoittaa luepa (ei lueppa) ja mietipä (ei mietippä). Käytät lisäksi arveluttavasti otikossasi kysymysmerkkiä huudahduksen/käskyn sisältävän tekstin perässä. No, se voi olla tyylikeinosi. Mutta säännöt, säännöt!

    Äänestä

Ei sentää yhtään muutettua pommikone yhtiötä !

Äänestä
  • olihan siinä yksi kongolainen

    Äänestä

Listahan on ollut tiedossa jo pitkään, mutta omien kokemuksien mukaan Phuket ei kuulu tähän porukkaan.
Överiksi meni, ja pahasti.

Äänestä
  • Eihän koko yhtiö lennä enää.
    Koneenromut lojuu kentänreunalla Thaimaassa,
    Ainakin karmeennäkösiä sisältä ne koneet
    joista olen kuvia nähnyt.
    Lisäksi yhtiö on aiheuttanut Euroopassa
    lukuisia vaaratilanteita.
    Mm. useaan otteeseen koneesta valunut kentälle
    kerosiinia.
    Eikä mikään ihme kun niiden romut oli 30 vuotta vanhoja.

    Äänestä



  • airlines kirjoitti:

    Eihän koko yhtiö lennä enää.
    Koneenromut lojuu kentänreunalla Thaimaassa,
    Ainakin karmeennäkösiä sisältä ne koneet
    joista olen kuvia nähnyt.
    Lisäksi yhtiö on aiheuttanut Euroopassa
    lukuisia vaaratilanteita.
    Mm. useaan otteeseen koneesta valunut kentälle
    kerosiinia.
    Eikä mikään ihme kun niiden romut oli 30 vuotta vanhoja.

    kyllä lentää, ite lentänyt 4 kertaa Phuhetista Bangkokkiin ja hyvät koneet oli ei mitään valittamista

    Äänestä

  • listaa kirjoitti:

    Totta kai sitä osataan lukea. Mutta minulla ei välkähdä minkä takia juuri Phuket!
    Konekanta OK, samoin pilotit & kabinetticrew.
    Lentänyt aika paljon, myös miehistössä, eikä Phuketissa ole koskaan mitään vaivaa ollut...ainakaan ATC:ssä.
    Mahdoitko vilkaista mikä firma (UKR) taas yritti smuglata Kinuskien tekemiä Nokian kopioita tänne?
    Vaikka asia on pikku juttu - sillä Nokian ahneus ei ole koskaan lomsaani rasittanut.

    Äänestä

edes joku EU:n päätös on "oikea."Mutta nyt pitäisi avautua "viimeistenkin" unisilmät jotka luulee että voi lentää huoltamattomilla/vararikossa olevilla lentoyhtiöiden koneilla turvallisesti!Toisaalta ko. maanosan kansalaisilla ei taida olla itsesuojeluvaistoa ollenkaan.Tosin Suomessakin 90-luvulla Kymppimatkat käytti mielestäni huonoja koneita.Oli mm.Kajaanin tapaus,"pitkäksi"mennytlasku ym.Kerran lensin Tunisiaan,onneksi selvisin hengissä.Eurooppalaiset yhtiöt ovat kyllä mielestäni ok.Aina olen "päässyt"alas,mutta hallitusti.Hyvää loppukevättä kaikille lukijoille!!!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Piekko kirjoitti:

Lähes 100 lentoyhtiötä ei saa lentää EU:n alueelle. Mukana on mm. thaimaalainen Phuket air.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/1135219242867

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu