Teen toimistotyötä ja kärsin usein migreenistä.Onko tutkittu altistaako ruudun tuijotus pitkään migreenikohtaukselle? Migreeni voi kyllä varmaan aiheutua huonosta istuma-asennosta ja niskojen jännittämisestä..mitä mieltä?Hierojalleko?
näyttöpääte ja migreeni
Kaisa
11334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Migreeni on yleensä monen asian summa. Yleensä migreeni aiheutuu siitä, että aivot eivät saa riittävästi verta tai hormoonitoiminnasta. Myös hajut ja maut saattavat laukaista migreenin herkillä potilailla. Tässä kuitenkin asioita joita kannattaa koettaa.
Niska ja hartiat kannattaa hoitaa kuntoon. Hieronta ei kuitenkaan tuo ratkaisua. Se on vain ensiapu. Suosittelen hartialihasten voimistamista urheilulla (punttisali, jumppa, uiminen). Itse käyn säännöllisesti salilla treenaamassa ja minulla ei istumatyöstä huolimatta ole tukielinvaivoja.
Sitten ergonomiasta pari sanaa:
Hyvä työasento: Istuessa kantapäät ovat tukevasti maassa. Reidet vaakasuorassa. Kädet roikkuvat suoraan alas. Kyynärpää voi levätä käsinojalla, mutta noja ei saa kannatella käsiä. Kyynärpäät ovat 90 asteen kulmassa ja ranteet lepäävät hiiren ja näppäimistön edessä. Monitorin yläreuna tulee olla silmien tason alapuolella, ettei niska ja silmät rasitu. Tämä onnistuu vain, jos sinulla on pöytä, jossa on säädettävä näppäintaso, näyttötaso ja toimistotuoli. Työnantaja, joka ei hanki moisia alaiselleen, maksaa säästetyn rahan moninkertaisena sairaslomissa.
Varmista, että näyttösi virkistytaajuus on yli 70Hz. (Refresh Frequency). Windows-käyttöjärjestelmissä Start - Settings - Control Panel - Display - monitor. Näyttö ei saa vilkkua edes syrjäsilmällä katsottaessa.