ehkä ostaja!?

156

moro alffa miehet! löysin nettistä ihan siistin näköisen 156 alffan 100000ajettu ja hinta oli ihan ok! Millainen tämä auto on?(muuta kun hyvän näkönen)!

14

5357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyviähän nuo ovat. Käytettyinä hintaansa nähden vieläkin parempia.

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000040&posting=22000000014719935

    • ex_alfisti

      Terve,

      tässä kokemuksiani Alfa 156/V6:sta, vuosimalli 2003. Autossa olivat seuraavat viat ...

      -alatukivarret taakse vaihdettu
      -starttimottori vaihdettu
      -peruutusvalon katkaisija vaihdettu
      -renkaat ottaneet kiinni taka-sisälokasuojiin, lokasuojat vaihdettu (renkaat oikean kokoiset, Alfan alkuperäinen ja maahantuojan asentama madallussarja), yritin tässä asiassa saada apuja merkkikorjaamolta ja maahantuojalta mutta asenne oli tyly ja eivät suostuneet kojaamaan madallussarjaa, koska ei ole vika vaan "ominaisuus"
      -järkyttävän kallis nokkahihnahuolto 1470eur Delta-autossa, hihna pitää vaihtaa 60tkm välein ja mikäli ohjain-rullat ovat kuluneet vaihto maksaa noin 2000eur.
      -pakkasella hirveä narina konehuoneesta käynnistettäessä (ilmeisesti ohjaustehostimen pumppu?? tms.)
      -kytkin takerteli ei noussut kunnolla ylös => kytkimen pääsylinteri vaihtoon

      En tiedä oliko tämä alfa maanatainyksilö, mutta minulle se oli ensimmäinen ja viimeinen Alfa. Auto on kuitenkin ajo-ominaisuuksiltaan, muotoilultaan ja suorituskyvyltään hyvä, kestävyys ja huotokustannukset ovat suorastaan järkyttäviä.

      • A L F A

        Kuinka voi tuollainen lista olla vajaa vuosi takuun päättymisen jälkeen....? Kuullostaa kyllä pahasti maanantai-kappaleelta.

        Itselläni on ollut kolme 156;sta tosin kaikki 2 litran koneella ilman suurempia murheita. Jakohihnan vaihto ei kyllä maksaa 2000 euroa paremminkin reilun tonnin. Huollot ei ole halpoja mutta niiden kanssa kyllä pärjää.

        Kannattaa katsoa myös kommentteja tuolta www.alfabbs.fi:sta.


      • A L F A kirjoitti:

        Kuinka voi tuollainen lista olla vajaa vuosi takuun päättymisen jälkeen....? Kuullostaa kyllä pahasti maanantai-kappaleelta.

        Itselläni on ollut kolme 156;sta tosin kaikki 2 litran koneella ilman suurempia murheita. Jakohihnan vaihto ei kyllä maksaa 2000 euroa paremminkin reilun tonnin. Huollot ei ole halpoja mutta niiden kanssa kyllä pärjää.

        Kannattaa katsoa myös kommentteja tuolta www.alfabbs.fi:sta.

        Toki voi olla niin, että madallettu alusta syö enemmän tukivarsia kuin vakio, varsinkin jos ajotapa muuttuu "urheilullisempaan" suuntaan.

        Jakohihnanvaihtohuolto maksanee Teltta-autossa 1400 euroa, josta hihnojen ja rullien (samalla vaihdetaan tasapainoakselin hihna sekä rullat kumpaankin) 900 e. Se on aivan liian paljon, mutta toki vähemmän kuin 2000 euroa. Tuolla rahalla nuo kamat vaihtaisi jo kahdesti ja Auto Milanossa kolmesti - ja vielä jäisi vähän rahaakin.

        Alfa on muuten sikäli erikoinen auto, otta toiset ostavat kerta toisensa jälkeen ja toisille ensimmäinen on ehdottomasti viimeinen. Kertooko sitten enemmän autosta vai autoilijoista.

        Ainoa syy, miksi minä kenties vaihdan toisen auton muuhun merkkiin on Delta-auton haluttomuus käydä kauppaa. Siellä kun luullaan, että merkkiuskolliset ovat jo voitettua kantaa.


      • jaska

        aika hurjalta tuntuu noin uudessa, oma on 02 eikä vielä mitään. Jos renkaat ottaa kiinni sisälokareihin renkaiden offset on päin vittua tai sisälokari on huonosti kiinni. 2000e nokkahihna huolto tuntuu aika isolta kun sen saa n 900-1000 tonniin muualta. Tehostimeen pitää vaihtaa synteettiset nesteet ei iso ongelma. Sullahan noi kaikki meni onneksi takuuseen


    • alffa 156

      thänx kommenteista!

    • Tekniikan taso

      Itse ostin 156 2.0 TS:n uutena 1998. Toista kymmentä vuotta kestänyt
      merkkiuskollisuus päättyi ko. värkkiin. Omistusaikanani autossa esiintyi seuraavaa
      (jos nyt kaiken vielä muistan):

      - käyntihäiriöitä, "ei vikaa" softaa päivitettiin, poltti katalysaattorin
      - vettä tuli sisään etuovien kautta, jos auto oli sateessa vinosti parkissa,
      muuten vettä tuli vain kojelaudan takaa
      - etujarrulevyt kieroutuivat
      - etuylä- ja taka-alatukivarsien nivelet väljistyivät
      - keskuslukitus reistaili
      - kuljettajan sähköikkuna lakkasi toimimasta
      - kytkinpoljinmekanismi hajosi, ts. kuului "krunts", ja poljin jäi pohjaan
      - ohjaustehostin puski mehut ulos pakkasella
      - parkkivalopolttimot kestivät muutaman viikon maksimissaan
      - perä piti ulinaa
      - penkkien selkänojansäätörattaat hajosivat, "jäi käteen"
      - tuulilasinpyyhkimet eivät palautuneet lepoasentoon
      - 45tkm kohdalla hammashihnasta lähti hampaat, pakoventtiilit meni solmuun,
      valurautaiset venttiilinohjaimet halkesivat, tämä oli nk. vika pisara

      Varmaankin uudemmat vuosimallit ovat parempia, Delta-auton palvelusta
      en tiedä. Autoa noutaessa piti aina pukeutua mustaan, kun asentajan
      jäljiltä ovenkahvat, ratti, ym. oli mustassa mähnässä...
      Itse olin tottunut vanhoihin Alfoihin, jotka hajosivat vähitellen hiipuen.
      Fiatisoitu 156 saattoi hajota koska tahansa katastrofaalisesti.
      Itse lähdinkin etsimään laadun toista äärilaitaa, enkä ole pettynyt.

      • jaska

        aika lista mulla oli eka 98 ja nyt 02 eikä mitään tuollaista megalistaa lähinnä samaa tasoa kuin muillakin merkeillä. Neljäs Alfa menossa eikä ole tarvinnut pettyä.


      • jaska kirjoitti:

        aika lista mulla oli eka 98 ja nyt 02 eikä mitään tuollaista megalistaa lähinnä samaa tasoa kuin muillakin merkeillä. Neljäs Alfa menossa eikä ole tarvinnut pettyä.

        Minulla oli edellinen 156 vuodelta -99. Yhtään tukivartta ei vaihdettu, pari polttimoa kyllä sekä käsijarruvaijeri. Selespeedin kanssa oli joskus oikkuja, mutta se oli niin uusi keksintö silloin. Ajoin autolla kilometrit 30 000 - 130 000 ja olin niin tyytyväinen, ostin uuden. Mutta myönnettävä se on, että rikki senkin olisi saanut, jos olisi halunnut.


    • neljän vuoden kokemuksella

      Omistin myöskin AR 156, ostin uutena 2001, ajelin noin 140000 km. Kaunis,siis todella upea, mutta tämäkin oli ns.maanantaituote, joka talvi päälle 20 pakkasasteen heitteli öljyt pellolle, ja suurinpiirtein parhaana kuukautena piti käyttää korjaamolla kerran viikossa, se pikkuhiljaa kypsytti ja tiemme erkanivat.
      Silti toivotan onnea hankintaan, ei ne kaikki yksilöt huonoja ole.

      • moukka

        tämä nyt oli jo selvä trolli


      • alfisti
        moukka kirjoitti:

        tämä nyt oli jo selvä trolli

        pari kertaa teltassa oon vaihtanut hihnat vermeet 1.8:iin (156) Lasku oli molemmilla kerroilla 380€ öljynvaihdon kans. Mistä te noita huimia hintoja oikein revitte? Onko siellä sivu-Suomessa (lue: Helsingissä) noin huimat hinnat?


    • Miksu512345

      suoraansanottuna voisi sanoa että huonolla tuurilla aivan toivoton peli, hyvällä taas mukava kaveri, mutta täytyy silti huollella polttimoiden yms. perässä aika varmasti. ei puhu edukseen.

    • einars

      ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      53
      3135
    2. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      55
      2325
    3. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      75
      2230
    4. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      100
      2123
    5. Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.

      Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä
      Kiuruvesi
      26
      2038
    6. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      71
      1848
    7. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1613
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      57
      1369
    9. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      141
      1331
    10. Puuma Martina iski nuoren miehen

      Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      1180
    Aihe