Kettu ja sen reviiri.

Voiko toinen kettu anastaa toiselta reviirin? Kuinka se tapahtuu?
Eikös ketuilla olekin semmoisia perheyhteisöjä, jolla on yhteinen reviiri?

Jos tiedätte jotain hyvää kettukirjallisuutta tai nettisivuja, niin anti tulla. :) Kaikki kettutieto on tervetullutta!
1244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kaikki eläimet, ihminen mukaan lukien, taistelevat reviireistä ja vahvempi valtaa paremman reviirin itselleen heti kun tilaisuus tulee. Kettu ei tässä suhteessa ole mikään poikkeus. Naaraat valtaa toisiltaan parhaita pesimäreviirejä ja urokset yrittää vallata omaan haaremiinsa parhaat naaraat, eli aluueen, jolla sijaitsee parhaiden naaraden reviirit.

Uhkailemalla ja tappelemalla ja hampaita käytellen se tapahtuu. Kotikenttäetu tasaa jonkin verran voimaeroja - heikompi kettu voi häätää reviiriltään pikkasen vahvemman lajitoverinsa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


foxy kirjoitti:

Voiko toinen kettu anastaa toiselta reviirin? Kuinka se tapahtuu?
Eikös ketuilla olekin semmoisia perheyhteisöjä, jolla on yhteinen reviiri?

Jos tiedätte jotain hyvää kettukirjallisuutta tai nettisivuja, niin anti tulla. :) Kaikki kettutieto on tervetullutta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu