löysin jotain erikoista, teidän juttujanne?

ihan mielenkiinnosta

Hei!

Haluan kertoa erikoisesta löydöstäni, joka vissiin on teidän wiccojen pykäämä jos nyt yhtään oikein tulkitsen mitä löysin.

Löysin kaupunkiseudulla metsästä kutakuinkin ympyrän mallisen noin 10 metrisen tai leveämmän alueen, jossa oli sisällä tavallaan kaksi sisempää tasoa: ulomman näistä "tasoista" muodostavat kaksi kaaren muodossa toisiaan vasten kasvanutta koivua ja sisempi on ihmisen rakentama kivikehä aivan keskellä koko paikkaa. Kivikehä on kooltaan noin pesuämpärin kokoinen ja kivet on huolellisen näköisesti aseteltu. Paikka ei voisi olla kauempana ihmisten katseilta, nimittäin se on ryteikössä jonne harvemmin kukaan menee ellei sitten satu harrastamaan maastopyöräilyä kuten minä teen. Eli joku on halunnut piilottaa rakennelmansa metsään mahdollisimman hyvin.


En oikein keksi mitään muuta järkevää syytä moisen monumentin rakentamiselle kuin wicca-uskonnon. Mikään ei viitannut saatananpalvontaan (paikalla ei ollut pentagrammia esimerkiksi missään), eikä paikalla ollut mitään muutakaan pahuuteen viittaavaa, esim. kynttilän jämiä tai muuta. Vain tämä luontoon rakennettu monumentin oloinen systeemi, jolla ei oikein kai voi olla muuta arvoa kuin se, että se on teidän kirkkonne. Eli taisin tunkea nenäni toisten pyhälle maalle vai?
Voitte huokaista helpotuksesta, paikka on ehjä. En hajottanut mitään löytöni yhteydessä. Tapanani ei ole häpäistä toisten kirkkoja tietentahtoen.

4

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastailua

      ehkäpä tai sitten ei.
      voihan olla että se on tosiaan meikäläisten tekemä ja sisempi kehä on rakennettu jonkinlaiseksi alttariksi.
      tai siten kyseessä voi olla vaikka pikkupoikien rakennelma, mistäs sitäkään tietää.
      hei, miten melestäsi pentagrammi ja kynttilänjämät viittaisivat mihinkään pahuuteen?
      wiccalaisuuteen kuuluu pentagrammi hyvin olennaisena symbolina.
      samoin suurin osa wiccoista käyttää kynttilöitä rituaaleissaan.
      tosin ulkona se on hieman hankalaa, ne kun tuppaavat sammuilemaan tuulessa.

      • AROSUSI-09

        En muista,että "omat porukkani" olisivat moisia virityksiä koskaan rakennelleet.Pikkupoikia,tai pikkuwiccoja,arvelee hän:)*Menee taas*


    • hare

      Voi olla ihan kenentahansa tekemä, ei siihen wicca tarvitse olla.
      En kyllä ymmärrä minäkään miten pentagrammi tai kynttilänjämät liittyisivät jotenkin pahuuteen tai saatanapalvontaan...
      Omalla alttarillani on pentagrammi liinaan kirjailtuna ja kynttilöitä on useimmiten käytössä:/

    • Kristallikuu

      Pentagrammi ei ole saatananpalvojien tunnus! Se on yleinen maaginen merkki ja "niiden jotka tekevät mitä haluavat kunhan eivät vahingoita ketään" tunnus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3033
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2685
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2295
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      36
      1803
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1566
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1517
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1360
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe