Terassille markiisi

efFfdf

Kestääkö terassille tuleva 4*3 m markiisi (koko kesän tarkoitus pitää auki)? Mitä pitää vaatia mekanismilta ja kankaalta eli onko hyviä vinkkejä valmistajista?

6

5697

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ammattilainen

      Tuolla ulottuvuudella pitäisin markiisin auki vain silloin kun olen kotona. Saattaa ukkospuuska yllättää kun olet kauppareissulla ja palattuasi huomaat markiisin olevan naapurin pihakuusessa. Hanki sähkökäyttö ja siihen aurinko-ja tuuliautomatiikka. Se voi maksaa itsensä yhdellä tuulenpuuskalla takaisin.

      Katso esim. apollokaihdin.fi, tamar.fi j.n.e

    • markiisiin

      Laita kunnolliset tuulijalat, ankkuroi jalat tukevasti kiinni terassiin tai maahan. Minä tilasin vastaavan kokoisen markiisin itselleni ja liikkeessä suosittelivat tuulijalkoja. Lupailivat että näin kestää normaalit kesän myrskyt. Ajattelin tehdä jalat itse alumiiniprofiilista, kun näin ne valmiit säädettävät ja kalliit rimpulat.

    • mie vaan

      en tiedä mistä päin haet valmistajaa, mutta
      itse asumme pääkaupunkiseudulla ja meille tuli
      viime kesänä terassimarkiisi espoolaiselta valmistajalta. markiisissa on ruska-markiisi tarra.
      ollaan oltu tyytyväisiä.aika arvokas oli, mutta ainakin vielä uskomme että joka pennin arvoinen.

    • valokate

      Mietin myös markiisia viine kesänä, mutta päädyin valokatteeseen. Mielestäni se on mukavampi kestävyyden ja valon läpäisyn vuoksi.
      Markiisi mietitytti myös sen vuoksi, että joskus on ollu asuntovaunu ja siinä etukatos. Kiinnittipä miten hyvin vaan, niin aina sen tuuli tahtoi viedä. Siis, kun vaan erehtyi jättämään paikoilleen ja itse oli muualla, niin katos oli rullalla/rikki 100 % varmasti.

      • muttakun ei onnistu

        Minä en ole alkuperäinen kirjoittaja, vaan tukijaloista kirjoittaja.
        Mielestäni markiisi on tukevampi kuin etukatos, kun käytetään tukijalkoja. Asuntoautossani on markiisi ja on kestänyt hyvin myrskyt, ainut ongelma siinä on että se on tuulella äänekäs. Meillä valokatoksen kanssa tuli sellainen ongelma että rivitalossa olisi jouduttu hakemaan valokatteelle rakennuslupa, lupa uusine rakennuspiirustuksineen olisi tullut helkkarin kalliiksi joten tyydymme markiisiin.


    • Anonyymi00006

      Itse olen päätynyt markiisin yksinkertaisesti siksi, että rivitaloasunnossani oli sellainen jo valmiiksi. Nyt pari kesää markiisia käyttäneenä voi sanoa olevani tyytyväinen. Ei ole kertaakaan ollut lähelläkään irtoamista tuulenpuuskien aikana eikä ole myöskään äänekäs. Suojaa myös sadekatoksena ulkokalusteita.

      En pidä muovisista valokatoksista. Niiden päälle kertyy likaa, joka näkyy läpi rumasti, ellei putsaa säännöllisesti kunnolla. Talvella lumi näkyy ikävästi läpi harmaana peitteenä. Pleksimuovin pinta myös kuluu ja haurastuu ajan kanssa ja on jo uutenakin halvan näköinen. Lasikate olisi ok, mutta turhan massiivinen ja siinäkin on se lumen kertyminen talvisin pimentämään näkökenttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. Mitä kirjainta kaipaat?

      L.
      Ikävä
      69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe