Tietääkö joku/jotkut miten käy rakentaminen espanjassa.Kun katsoo talojen hintoja siellä niin perunakellarin tasoinen koju 3000 m2 tontilla maksaa monesti jo 60.000 euroa! Ei kai nyt harkot,tai tiilet nyt siellä paljoa maksa,josko tekis itse.Tekee mieli eläkepäiviksi sinne voipi nauttia pihasta 12 kk/ vuosi.Tietääkö joku sivuja josta näkisi rakennusmateriaaleja ym muuta rakentamiseen liittyvää.Kertokaa.
Rakentaminen espanjassa ?
Ekki
2573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olet varmaankin katsellut Espanjan Aurinkorannikon asuntojen hintoja. Ota huomioon että kyseinen alue on manner Euroopan lämpimin ja sinne halajaa Pohjois-Euroopan vanhukset. Em syystä rakennusten hinnat voi olla Helsingin keskustan tasoa. Rakentaminen tuskin on ainakin kalliinpaa kuin suomessa.
Rannan tuntumassa hinnat hipovat pilviä mutta jos menee esim,Granada suuntaan, 100 km rannasta niin rantalisä putoaa pois.Tekee sitten altaan pihalle.Lisäksi turistipaikoissa on muutenkin kaikessa turistilisää.Riippuu siitä mitä hakee.Itse haen maaseudun rauhaa eikä bilepaikat kiinnosta.Uskoisin että rosvojakin on maalla vähemmän.Sisämaassakin on jokia ja patojärviä,luonnojärviä ei paljon Espanjassa olekkaan.Autolla pääsee rannoillekkin.Autoja löytyy muuten täältä www.habitamos.com.tontteja ja taloja löytyy googlesta nimillä properties spain, inmobiliario espana,real estate spain.Pitäisi muuten olla täällä oma palsta espanjaan rakentajille.