Kissan puskeminen?

Homecoming

Mitä se tarkoittaa kun kissa puskee päällään omistajaa vasten? Ihan hellästi siis. Minun 5kk ragdoll puskee aina huulille ja leukaa kun annan nenun yläpuolelle pusun. Hän kyllä kehrää eikä ole hermostunut. Onko se jokin hellyydenosoitus?

12

2960

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotilo-kaktusfani

      Että kissasi pitää sinusta:)

    • puksupuksu

      kissasi merkkaa sinut omakseen!

    • Milla.MaGia

      Kissoilla on otassa sellainen joku rauhanen, jolla ne merkkaavat reviiriään ja jättävät oman hajunsa kissakavereilleen, eli se on sellainen ystävyydenosoitus että se kertoo että kuulut sen lähipiiriin.

    • Homecoming

      Oi kuinka söpöä :) Kiitos kun vastasitte!

    • niin pitääkin

      Kissahan vain merkkaa omansa,ole tyytyväinen.

    • kissaaaaaaaah

      Meillä kissa kehrää kovaa ja puskee aika kiihkeästi minua kasvoihin ja mahaan. Nostelee persettä kun rapsutan

    • asddd

      ihmettelin tässä samaa kun siskon kissa ollu vasta pari päivää täällä hoidossa ja puskee naamaa ja kättä kun silittelen. Ei kuulemma siskolle ole ikinä tehnyt tuollaista.

      • asddd

        niin ja tuohon äskeiseen vielä. Tekee paljon muutakin mitä ei oikean omistajansa kanssa tee. Esimerkiksi, seuraa perässä joka paikkaan, tulee syliin omasta tahdostaan jos istuu alas johonkin sohvalle tai tietokoneen ääreen (Tälläkin hetkellä nukkuu tuossa näppäimistön ja minun välissäni) ja muutekin haluaa olla erittäin seurallinen. Oikealla omistajallaan kuulemma vain riehuu yksinään jossain talon kulmassa eikä halua olla sylissä yhtään. Silittäminenkin kuulemma erittäin hankalaa silloin tällöin (raapii/yrittää leikkiä kädellä)


      • 8 + 11
        asddd kirjoitti:

        niin ja tuohon äskeiseen vielä. Tekee paljon muutakin mitä ei oikean omistajansa kanssa tee. Esimerkiksi, seuraa perässä joka paikkaan, tulee syliin omasta tahdostaan jos istuu alas johonkin sohvalle tai tietokoneen ääreen (Tälläkin hetkellä nukkuu tuossa näppäimistön ja minun välissäni) ja muutekin haluaa olla erittäin seurallinen. Oikealla omistajallaan kuulemma vain riehuu yksinään jossain talon kulmassa eikä halua olla sylissä yhtään. Silittäminenkin kuulemma erittäin hankalaa silloin tällöin (raapii/yrittää leikkiä kädellä)

        Jos siskosi ei ole oikein osannut tutustua kissaansa? Voihan se kuulostaa oudolle, mutta lemmikiltä ei vain saa mitään takaisin jos ei osaa käsitellä niitä täysin oikein. Myös kissan asuinympäristö voi vaikuttaa kissan käyttäytymiseen valtavasti. Eläin ei osaa olla täysin oma itsensä jos pelkää tai stressaa jotakin reviirillään.


    • ozkuuz

      se osoittaa hellyyttä

    • VALITSEspaceNIMIMERKKI

      etta se inhoo sua yli kaiken, jos se sais ak 47:skan ni sa et elais kauaa

      • Sakunäiti

        Saku, nyt pois linjoilta. Tää on sun äitis.
        Sori toi pojan ylläoleva ikävä kommentti. Pojalla on joku fiksaatio ak 47:sta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1440
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1365
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      297
      1280
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1115
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1061
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1048
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1029
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe