(Okinawa) Gojuryu

Mielipiteitä?

Kertokaapa mielepiteenne tästäkin tyylistä!

Ja tähän karatekeskusteluun vielä sen verran, että kaikkeen vaikuttaa hyvin pitkälti se, millaista porukkaa sitä karatea virtaa harjoittelemaan. Olen harrastanut karatea vasta vähän aikaa ja olen heti huomannut, että harrastajien fyysisten kuntojen välillä on aivan hirvittäviä eroja. Jotkut eivät ole liikkuneet juuri ollenkaan ja jotkut ovat taas aitoja urheilijoita. Ja nythän jokainen tietää kuinka paljon tämäkin nyky-yhteiskunta on vaikuttanut ihmisten kuntotasoon. Monen tyypin liiallinen passiivisuus, sohvalla löhöily ja tietokoneen käyttö heijastuvat osaltaan treeneissä.. Voi vain kuvitella, kuinka paljon parempi kunto 70- ja 80-luvulla sekä 90-luvun alussa nuoruutensa eläneillä oli.

Muutenkin nykynuorisokulttuurin passiivisuus näkyy erittäin selvästi mm. sellaisina asioina, ettei enää ole olemassa mitään samankaltaisia keskenään tappelevia "jengejä" kuin pari-kolmekymmentä vuotta sitten. (No ehkäpä tämä on oikeasti vain positiivista.)

2

770

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näimpä juu

      parempi kun tehdään vaan koko porukka nyt itsemurha niin ei olla huonompia kuin isovanhemmat, joilla oli parempi kunto kun kantoivat isoja taakkoja.

      kyl me ollaan surkeita.

    • zambo45

      Olen harjoitellut Goju-tyyliä parikin eri kertaa. ensimmäisen kerran Falunissa 70-luvun lopulla.
      Tosin kävin siellä vain kuukauden verran , sillä opettaja muutti takaisin Japaniin ja samalla loppui kyseisen tyylin harrastus paikkakunnalla.
      Toisen kerran treenasin Goju-ryuta Jakobsbergissä Sensei Ingo de Joongin seurassa 1980-luvun alussa.
      Tyylistä jäi lähinnä mieleen sen pitkät ja monimutkaiset katat sekä melko kovat lihaskuntoharjoitteet. Yleensä oli tunti karate tekniikoita jonka jälkeen tunti lihaskuntotreeniä .Sanchin kataa treenattiin myös paljon. Sen puolen vuoden aikana jonka treenasin , ei ollut kertaakaan vapaata sparria, ei edes kokeneimmilla.
      Ihan mielenkiintoinen laji olisi ollut ,mutta jouduin taas kerran muuttamaan paikkakuntaa,ja harjoittelu jäi siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      124
      794
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      569
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      505
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      505
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      502
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      106
      484
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      441
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      37
      416
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      384
    10. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      373
    Aihe