Koiraihmiset! Rotanmyrkkyä Kuopiossa!

hullut_niuvaan

Tuttavani ystävän koirat ovat syöneet rotanmyrkyllä höystettyjä leipäpaloja linja-autoaseman takana sijaitsevan vanhan hautausmaan kävelytiellä. Myrkkypaloja on löytynyt myös rautatien molemmin puolin. Myrkky näkyy punaisena jauheena leipäpalan pinnalla. Nopean toiminnan ansiosta ilmeisesti nämä koirat selviävät.
Olkaa varovaisia kaikki. Jopa pikkulapsikin voi vahingossa pistää tuollaisen suuhunsa.

Hulluja on moneen junaan, toivottavasti tällaiset sekopäät saadaan kiinni.

15

2138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perus-santeri

      Ehkäpä joku on todella vittuuntunut siihen, että koiran paskoja on joka saatanan jalkakäytävä täynnä! Ei silti tarviis koiria myrkyttää, mun mielestä pitäis kohdistaa vitutus ennemminkin koirien omistajiin, jotka ei kerää paskoja pois. Itse huomautan aina, jos näen että koiran uloste jätetään paikoilleen. Kumma kyllä, siitä otetaan nokkiin...

      • juttu tää

        Paska. Oletko koskaan ajatellut sitä, miten maahan sataa jatkuvasti tonneittain paskaa vuosittain lintujen ja muiden lentävien otusten perseestä, ja miten paljon ihmiset suoltavat päivittäin paskaa viemäreihin - puhumattakaan oksennuksista, räkäklimpeistä, rikotuista pulloista, MacDonaldsin tötteröistä ja purnukoista, ja kaikesta paskasta mitä veljet ja armon sisaret tuottavat. Sähkökaapit ja seinät ovat täynnä räkänokkien töherryksiä, ja niiden möly ja mökellys täyttää ilman. Inhottavia limaskoja.

        Kyllä paskaa maailmassa riittää! Ja mölyä.

        Varmaankin olet huomauttamassa jatkuvasti muille milloin mistäkin - mikä nyt mieleen kulloinkin juolahtaa, kun kuvittelet olevasi NIIN FIKSU, mutta mitä aiot tehdä ihmisten tuottamalle paskalle, joka ei maadukaan yhtä helposti kuin koiranpaska, ja joka täyttää hiljalleen kaatiopaikat, ja myrkyttää pohjavedet. Me hukumme omaan paskaamme, ja sinä iniset jostakin koiranpaskasta.

        Inise pois, kukapa siitä välittää paskankaan vertaa.


    • että kohde

      olis ollu linnut..entäpä hautausmaan oravat..? Joku panikoinut lintu-infulenssaa, että meni tekemään järjettömiä..
      hullua ja sairasta tosiaan...

      • Kuopiolainen

        Koiravero pois, nin sitten voin kerätä koiran paskan pussiin. Sillä koiraverolla ei saa hevon persettäkään vastineeksi.


      • Alfons
        Kuopiolainen kirjoitti:

        Koiravero pois, nin sitten voin kerätä koiran paskan pussiin. Sillä koiraverolla ei saa hevon persettäkään vastineeksi.

        kylläpä taas haiskahtaa.
        Vai et kerää koirasi jätöksiä pois, ja vielä perustelet sitä koiraverolla. No varmaankaan silläkään verolla ei saa mitään suoraa vastinetta, mutta ei siitä pidä kanssaihmisiä rankaista. Vanhaa sanontaa käyttääkseni älkää kysykö mitä maa tekee teille vaan mitä te voisitte tehdä maallenne. Siis kakat kiltisti pussiin ja iloista kevättä kaikille!


    • en varmasti teikäläisiä

      Taas on koiranpaska noussut tässäkin ketjussa pääaiheeksi, ketään ei kiinnosta siis jos koiria myrkytetään?

      • ja paskat jääköön

        Kannattaa vähän katsoa mitä se koira sieltä kadulta suuhunsa popsii. EN minä anna koirani napsia toisten ulosteita suuhunsa, sama pätee myrkytettyihin leivänpaloihin.

        Ulosteita en kerää, jos joku räkänokka siitä erehtyy suutaan aukomaan usutan koirat repimään kaverin mielipiteet uuteen uskoon!!!!

        Minulla onkin SUPERSchäferi.


      • käkänokka
        ja paskat jääköön kirjoitti:

        Kannattaa vähän katsoa mitä se koira sieltä kadulta suuhunsa popsii. EN minä anna koirani napsia toisten ulosteita suuhunsa, sama pätee myrkytettyihin leivänpaloihin.

        Ulosteita en kerää, jos joku räkänokka siitä erehtyy suutaan aukomaan usutan koirat repimään kaverin mielipiteet uuteen uskoon!!!!

        Minulla onkin SUPERSchäferi.

        Keklua koiralle.


      • myrkky on tosijuttu
        käkänokka kirjoitti:

        Keklua koiralle.

        En ymmärrä, miksi ihmiset vastaavat näin vakavaan aiheeseen typerillä vitseillään ja koiravihallaan. Rotanmyrkky tappaa jo pieninäkin annoksina - eikä pelkästään koiria vaan esim. pikkulapsia, jotka poimivat vaaleanpunaista myrkkyä suuhunsa. Tämä myrkkytapaus on tosi, on ollut SS:ssa juttukin. Ei ole leikin asia. Älkää vastatko, jos ei ole järjellistä sanottavaa.


      • Furminator
        myrkky on tosijuttu kirjoitti:

        En ymmärrä, miksi ihmiset vastaavat näin vakavaan aiheeseen typerillä vitseillään ja koiravihallaan. Rotanmyrkky tappaa jo pieninäkin annoksina - eikä pelkästään koiria vaan esim. pikkulapsia, jotka poimivat vaaleanpunaista myrkkyä suuhunsa. Tämä myrkkytapaus on tosi, on ollut SS:ssa juttukin. Ei ole leikin asia. Älkää vastatko, jos ei ole järjellistä sanottavaa.

        Noita myrkkyjuttuja on aina välillä kuulunut.Muutin joku aika sitten kuopiosta turkuun(suomen persereikään) ja täällä on nyt kanssa koirapuistoista sun muista kuulemma löytynyt ja jopa koiria kuollut myrkkyyn.

        Asialle ei saada tehtyä mitään jos näitten myrkyttyneiden koirien omistajat ja myrkyn löytäjät eivät ilmoita eläinsuojeluun ja poliisille.

        Täällä nuo myrkkyjutut meni tällä kertaa huhujen piikkiin kun yhtään ilmoitusta ei eläinsuojeluviranomaisille ole tullut juuri myrkytykseen kuolleesta lemmikistä.Harmi todella on jos ne jutut kuitenki totta.


      • Pekka33
        ja paskat jääköön kirjoitti:

        Kannattaa vähän katsoa mitä se koira sieltä kadulta suuhunsa popsii. EN minä anna koirani napsia toisten ulosteita suuhunsa, sama pätee myrkytettyihin leivänpaloihin.

        Ulosteita en kerää, jos joku räkänokka siitä erehtyy suutaan aukomaan usutan koirat repimään kaverin mielipiteet uuteen uskoon!!!!

        Minulla onkin SUPERSchäferi.

        ..uhoamalla tuollaista:

        "Ulosteita en kerää, jos joku räkänokka siitä erehtyy suutaan aukomaan usutan koirat repimään kaverin mielipiteet uuteen uskoon!!!!"

        Ei tuo ainakaan auta minkään koiraverojen myrkyttäjien vähentämisen suhteen vaikka ne myrkyttäjät voitas sun seefferille kyllä syöttääkin on se sen verran sairasta touhua.


    • Koiranpaska sairastuttaa ih...

      Onko lintuinfluenssa ainut terveysuhka

      Nyt kun lintujen aiheuttama sairastumisuhka an puheenaiheena on muistettava, että lemmikkien omistajat vähättelevät eläintensä muille aiheuttamia hygienia ongelmia. Koirien, kissojen, jopa hevosten sontakasat jätetään lintujen nokittaviksi ja muuten ihmisille haitoiksi.
      Hevosen sonta kuten muidenkin laiduntavien eläinten jätökset aiheuttavat terveysriskejä. Tämän tiedon valossa on ihmeteltävä miten ympäristötuen ehdoissa on ristiriita vesistöihin rajoittuvien laitumien käytöstä, laiduntavat eläimet pääsevät suoraan järveen, (tarpeilleen).

      Suomessa kertyy karjanlantaa vuodessa lähes kaksikymmentä miljoonaa tonnia, josta viides osa jää laitumille ja osa suoraan vesistöihin. Lannoitteeksi tarkoitetun karjanlannan ravinteista saadaan hyötykäyttöön vain puolet. Suurimman osan hävikistä katsotaan johtuvan varastoinnin puutteista mutta ”myös levityshävikistä ja vääristä levitysmääristä aiheutuu merkittäviä ravinnetappioita. . Ongelmat syntyvät juuri niistä ravinteista, joita ei saada kasvin käyttöön, sillä taloudellisen tappion lisäksi ne aiheuttavat helposti erilaisia ympäristöhaittoja joista monet, kuten esimerkiksi mahdollinen pohjaveden pilaantuminen.

      Ihmisille puutteellinen rehuhygienia, huolimaton lannankäsittely ja huono hygienia ja ruuanvalmistuksen bioprosessit ovat moninaisia taudinaiheuttajia, joista tässä on mainittu muutamia.

      Sukkulamatoihin kuuluvan trikiinin isäntäeläimiä ovat sika, villisika, hevonen ja karhu. Jätevesiliete ja lanta on hygienisoitava huolellisesti ennen sen levittämistä ympäristöön

      Listeria. L. monocytogenes on yleinen ympäristöbakteeri, se elelee mm. maaperässä ja kasvien pinnoilla. Riskiryhmille eli vauvoille, vanhuksille tai muuten vastustuskyvyltään heikentyneille se voi aiheuttaa kuolemaan johtavan infektion. Listeria aiheuttaa myös keskenmenoja..

      Bacillus cereus on yleisin tautia aiheuttava basilli. Osa kannoista tuottaa ripulitautia aiheuttavia myrkkyjä, osa oksetustoksiinia.
      Kampylobakteereita esiintyy erityisesti lintujen, mutta myös muiden eläinten suolistossa. siipikarjan lihasta tai saastuneesta talousvedestä. osa sairastuneista saa jälkitautina niveltulehduksen.

      Kampylobakteerit ovat olleet jo monia vuosia erittäin yleinen ruokamyrkytysten aiheuttaja Suomessa
      Bacillus –suku On yksi harvoista bakteereista, joka osaa tuottaa itiöitä. Itiömuodossa solu kestää monenlaista kurjuutta. Basilli-itiöt ovat erittäin yleisiä maaperässä, kasvien pinnoilla, ilmassa, pölyssä ja pieninä määrinä myös monissa, erityisesti kuivatuissa elintarvikkeissa.

      Clostridium botulinum, on kavala myrkyttäjä. Se tuottaa botuliinitoksiinia, hermomyrkkyä, joka on kaikkein voimakkain kaikista tunnetuista myrkyistä. Jopa muutama nanogramma eli gramman miljardisosa toksiinia voi aiheuttaa vakavan botulismisairauden ja tappaa ihmisen.

      Kuten kavala sukulaisensa C. botulinum, myös C. perfringens on itiöllinen, anaerobinen bakteeri, ja se on tavallinen maabakteeri. Sitä esiintyy myös eläinten ja ihmisten suolistossa. Se on yleensä harmittomampi mutta huomattavasti yleisempi taudinaiheuttaja kuin C. botulinum


      Klostridit tuottavat kestäviä itiöitä (kuten basillit), ja nekin ovat tavallisia maaperässä. C. botulinum –itiöitä on yleisesti myös kalojen ja eräiden muiden eläinten suolistossa sekä vesistöjen pohjalietteessä. Kuten kavala sukulaisensa C. botulinum, myös C. perfringens on itiöllinen, anaerobinen bakteeri, ja se on tavallinen maabakteeri. Sitä esiintyy myös eläinten ja ihmisten suolistossa.

      Tämä noin vuosikymmen sitten meilläkin julkisuuteen päässyt ”tappajabakteeri” kuuluu lajiin Escherichia coli eli se on tuttu kolibakteeri. Useimmat kolibakteerit ovat hyödyllisiä, tavallisia suoliston asukkeja. Tunnetaan kuitenkin myös useita tauteja aiheuttavia E. coli -ryhmiä. EHEC-ryhmä on merkityksellisin ruokamyrkytyksiä aiheuttavien Escherichia coli -kannoista.
      Nautakarja on tavallinen EHEC:in kantaja.

      Vibriot ovat luontaisia kalojen ja muiden merenelävien bakteereita. Nykyisin tunnetaan 8 ruokamyrkytyksiä aiheuttavaa Vibrio –lajia Merenelävien kasvuympäristön ja vihannesten kasteluveden puhtaudesta huolehtiminen ja riittävä kypsentäminen ruokaa valmistettaessa ovat tärkeimpiä keinoja välttää vibrioiden aiheuttamat tartunnat. Matkustettaessa alueilla, joissa hygienia on puutteellinen kannattaa todellakin katsoa, mitä suuhunsa laittaa. Yersiniat ovat yleisiä maaperän ja vesistöjen bakteereita. Y. enterocolitica on yleisimpiä ruokamyrkytysten aiheuttajia epidemioita Suomessa erityisesti salaatin, kiinankaalin ja talousveden välityksellä.

      Yersiniat voivat lisääntyä jääkaappilämpötilassa. Yersinioosin suolisto-oireet paranevat yleensä itsestään, mutta jälkitautina saattaa kehittyä reaktiivinen, mahdollisesti krooniseksi muuttuva niveltulehdus tai verenmyrkytys. Virukset ovat pienempiä kuin bakteerit (koko n. 0,05 µm). Elintarvikkeisiin virukset voivat joutua jätevedellä saastuneen talous- tai kasteluveden välityksellä tai suoraan tartunnan saaneesta ihmisestä.

      Loisepidemiat liittyvät lähes aina saastuneen talous- ja kasteluveden käyttöön. Leveä heisimato eli lapamato on kalaa syövien nisäkkäiden loinen, järvikalat ja äyriäiset ovat sen isäntinä. Ihminen voi saada tartunnan pääisäntänä toimivan eläimen ulosteilla saastuneista luonnonmarjoista, sienistä tai vedestä. Tartunta voi levitä myös lemmikkieläimen turkkiin tarttuneista loisen munista. Talous- ja kasteluvesien puhtaudesta varmistuminen on avainasemassa.


      lyhebbä

      Salmonella enterica: Salmonellabakteereita on erityisesti lintujen ja matelijoiden suolistossa. Niiden ulosteista bakteeri voi joutua rehuun, talousveteen tai elintarvikkeisiin.

      S. aureus on läheinen tuttavamme. Noin puolet ihmisistä kantaa S. aureus –bakteeria nenän limakalvoilla ja/tai käsissään.

      Yersiniat ovat yleisiä maaperän ja vesistöjen bakteereita. Y. enterocolitica on yleisimpiä ruokamyrkytysten aiheuttajia Suomessa. Sitä esiintyy yleisesti sikojen nielurisoissa ja se leviää tavallisimmin sianlihan välityksellä

    • johanna

      Olen kuullu et neulamäessäkin on jonkun koira kuollu rotanmyrkkyyn syötyään jotai tienposkesta!

    • Anonyymi

      Uutisissa oli että Kuopiossa koirille kylvetty lihapullia joissa neuloja. Ainakin yksi koira sellaisen syönyt ja nyt taistelee hengestään.

    • Anonyymi

      Puijonlaaksossa koiravihaa, jo kolme asukasta muuttanut pois koira ihan vuoksi.
      Jos omistat koiran niin ei kannata hakeutua asumaan noille kulmille.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      97
      1503
    2. 209
      1448
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      970
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      969
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      50
      747
    6. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      735
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      53
      682
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      4
      673
    9. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      40
      666
    10. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      34
      660
    Aihe