Mistä voi johtua tämmöinen, kun laitan uuniin pienen määrän, noin muutaman lusikallisen koiran purkkiruokaa, en ehdi kuin kääntää virran päälle, niin ruoasta räiskyy kipinää? Ei aina, mutta, nyt ainakin pari kertaa on käynyt näin. Ensin luulin, että pieni määrä ruokaa tekee sen, mutta onhan tällä ennenkin kuumennettu vielä pienempiä määriä. Uuni on puhdas, vaille 3vuotta vanha OBH Nordiga. Itse ruoka ei ehdi kuumeta juuri lainkaan, kun kipinä tulee melkein heti, kun käännän virran päälle. Lämmön säätö on normaalissa kuumennusasennossa. Uskaltaako tätä enää edes käyttää, voiko ruokaan tulla säteilyä? Isommissa annoksissa en ole koskaan tätä huomannut. Niin ja sit vielä,kun se kipinöi, otan tietysti heti sen sieltä pois, niin kerran ainakin oli siinä ruoassa palaneen käry.
Onko kellään vastaavaa käynyt? Näitä ei paljon kannata huoltoon viedä, tämäkin halpa uuni, sillä hinnalla saa jo uuden. Onko muuten kalliimmat uunit kestävämpiä? Meillä on näitä halpoja ollut jo parikin, molemmat tosi lyhytikäisiä.
Mikroaaltouuni kipinöi...
15
16112
Vastaukset
- on jotain
Metallia niin se saa mikron heittämään salamaa eli siinä ruoassa on jotain pieniä metalli palasia jostakin syystä. Uudemmat ja kalliimmat mikrot kestää nykyään metalli esineitä. Voit käyttää mikroa huoletta ja eikä siihen ruokaan mitään säteilyä tule ja varo laittamasta sinne mitään metalli esineitä!
- Alu Miini
tosiaan ruoassa olla jotain "metallimaista". Mikron merkin vaihto voi kyllä myös auttaa. Itse olen sitä mieltä, että köyhällä ei ole varaa ostaa huonoa...
- .............
Koiran ruoassa olla metallia? En ymmärrä. Ja sit vielä se, että kun tätä samaa ruokaa on enemmän lautasella, ei kipinöi? Eikö siinä suuremmassa määrässä olekaan metallia sitten?
Sen tähden vain kysyin myös tuota hintajuttua, koska ollaan ostettu aina melko halpoja uuneja, koska ei tarvita mitään muita toimintoja, kuin kuumennus ja sulatus. Vastauksia kaivataan, muita syitä, kuin ruoassa metallia...
- ei vaarallista
Yhtä asiaa minä en ymmärrä, että miksi koiranruoka pitää lämmittää? Olisiko sinulla käytössä kultareunainen lautanen, se nimittäin kipinöi mikrossa. Tai sitten alumiinifolio tai muuta metallia.
- jätä sitä
lusikkaa siihen lautaselle.
"noin muutaman lusikallisen koiran purkkiruokaa"
Voi olla vääränlainen lautanenkin.
Ei saa olla mitään metallia, ei edes kultauksia.
Tai foliota.- mustikka ja moni muu
Marjat jostain syystä saattavat kipinöidä, johtuu kai niiden kivistä. Itselläni kävi niin muutaman kerran mustikoiden kanssa. Luin joskus syystä, mutten valitettavasti enää muista mikä se oli. Ei kuitenkaan hirveän harvinaista. Luulisi, että jotkut muutkin ruuat saattavat tehdä samoin.
Mikron ei pitäisi olla rikki tai sen pitäisi ruokaa vahingoittaa. Periaatteessa (tästä en ole varma) kipinöinti voi vahingoittaa mikroa, mutta se pitäisi olla havaittavissa ihan paljaalla silmällä (sulanutta tai tummunutta muovia). - mustikka ja moni muu
mustikka ja moni muu kirjoitti:
Marjat jostain syystä saattavat kipinöidä, johtuu kai niiden kivistä. Itselläni kävi niin muutaman kerran mustikoiden kanssa. Luin joskus syystä, mutten valitettavasti enää muista mikä se oli. Ei kuitenkaan hirveän harvinaista. Luulisi, että jotkut muutkin ruuat saattavat tehdä samoin.
Mikron ei pitäisi olla rikki tai sen pitäisi ruokaa vahingoittaa. Periaatteessa (tästä en ole varma) kipinöinti voi vahingoittaa mikroa, mutta se pitäisi olla havaittavissa ihan paljaalla silmällä (sulanutta tai tummunutta muovia).Periaatteessa tietty kipinöinti voi sytyttää tulipalon, joten ei sitä erikseen kannata mikroonsa kehittää. En kuitenkaan usko, että ruuasta syntyvä tavallinen pieni kipinöinti mitenkään sellaiseen pystyisi. En ole vahingossa (tai tahallaan) mikroon jätetyn metalliesineenkään siihen pystyvän, kunhan etäisyyttä mikron seinistä on ollut riittävästi.
- (C)
Meillä alkoi mikron sisäseinästä lyömään kipinää. Tsekkasin tilanteen ja huomasin, että aaltoputken suojana olevaan mylar-levyyn oli tarttunut joskus ruokaa, joka sitten vähitellen oli ensin hiiltynyt ja sitten kuumentuessaan sulattanut reiän levyyn.
Hain n. 2 euron hintaisen levyn ja vaihdoin ite. Kipinöinti loppui.
Siinä koiranruoassa on jokin ainesosa, joka ilmeisesti hiiltyy aika nopeasti ja alkaa sitten kipinöidä. Jos ongelmaa ei ole muilla ruoilla, unohda koko juttu.- epätoivoinen
mistähän mahdoit ostaa tämän mylar-levyn. en löydä netissä mitään, uunini on n. 3 vuotta vanha ja siinä on tämä levy rikki.
- Mylar
epätoivoinen kirjoitti:
mistähän mahdoit ostaa tämän mylar-levyn. en löydä netissä mitään, uunini on n. 3 vuotta vanha ja siinä on tämä levy rikki.
Piipahda lähimmässä kodinkonehuollossa.
- Osku vanhempi
Jos on lämmitettävänä pieni määrä, silloin mikron koko teho kohdistuu siinä olevaan nesteeseen ja rsvaan jolloin voi aiheitua kipinöintiä. Asia on helppo korjata sillä. että laittaa sen pienen annoksen lisäksi esim. lasillisen vettä. Tällöin teho jakaantuu suurempaan määrään ja ongelma poistuu. Uuneilla ei tääsä suhteessa ole eroa, onko halpa tai kallis uuni. Uunin sisäpinnat kannattaa pitää puhtaina, koska mikrosäteily tarttuu myös likaan.
- ...
Meillä on muutaman kerran mustikat ja pakastevihannakset kipinöineet. Jostain luin, että teräviin reunoihin voi syntyä jokin suuri kenttä (en musta mikä), että kipinöintiä syntyy. Mainittiin, että tälläinen terävä kulma voi olla esimerkiksi mustikan kara. Tästä ei ole mitään haittaa ainakaan koiralle. Tasoita ruoka hyvin ennen kuin laitat mikroon.
- Ei tietoa
Itselläni Daewoo mikro välähti kuin kipinä olisi tullut, kun laitoin pienen määrän jauhelihaa muovikuppiin ja laitoin mikron päälle. Kokeilin kaksi kertaa ja sen jälkeen en ole uskaltanut käyttää mikroa. Voihan olla, että mikro syttyy tuleen, jos se kipinöi.
Tavallisen ihmisen on mahdotonta arvioida, onko mikro vaarallinen käyttää vai ei. Tulipalovaaran takia en uskalla enää kokeilla suuremmilla ruokamäärillä. Voi olla, että toimiva tai helposti korjattavissa oleva laite menee nyt kaatopaikalle.- metallinmakua
Mulla rupesi kerran leipäpussi palamaan mikriossa ihan ilmiliekillä. Ilmeni, että pussinsulkijassa on sisällä ohut rautalanka. Ei siinä mikrossa mitään vikaa tarvitse olla. Kerran oli mutterikin löytynyt jostain valmisruuasta?
- kaikkea sattuu
Juu, meidän vaari lämmitti soppaa teräskattilassa ja lykkäsi sen mikroon. Siitä tuli sellaista liekitettyä lohikeittoa, kunnes suurjännitesulake kyrvähti eikä uu
nissa lämpiä enää mikään. Siitä tuli niin turvallinen, että kädenkin uskaltaa jätää sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216484Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5552251- 1471837
- 821214
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa971012- 72960
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.74886Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10823- 30814
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon145747