Kanillako matoja??

Voiko kanilla olla matoja tai jotain sisäloisia ja miten ne saa pois. Kanini on jo aika vanha, mutta syö hyvin ja liikkuu paljon. Silti minusta tuntuu että se on viimesen kahden viikon aikana laihtunut huomattavasti ja karvaa lähtee niin että kaljuhan siitä kohta tulee. Vai onko tuo vain vanhuuden merkki...?
72151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

painaa n. 2kg.

Äänestä
  • kääpiökanin ja ison luppiksen risteytys.

    Äänestä

Kanillakin voi olla sisäloisia, mutta laihtuminen voi olla seurausta muistakin syistä kuten esim sairauksista tai väärästä ravinnosta. Koska et voi arvailemalla tietää mikä kania vaivaa, et voi myöskään arvailla miten kania tulee hoitaa. On siis parasta viedä kani eläinlääkäriin ja kysellä eläinlääkäriltä samalla yleisestikin kaninhoidosta. Tarkoitan että samalla voi antaa eläinlääkärin arvioida hoidetaanko kania oikein vai vaatiiko hoito muutoksia. Kanihan on tosiaan iäkäs ja siksikin hoidon arviointi on paikallaan samalla kun eläinlääkäri selvittää laihtumisen syytä.

Äänestä

Oletko sitä koskaan madottanut?
Näkyykö ulosteessa mitään?
jos kanilla on matoja se yleensä laihtuu ja yleiskunto heikkenee.
Huonoon yleiskuntoon voi olla toki useita syitä jotka el,lääk. tulisi selvittää.
Voisithan viedä kanisi tarkastettavaksi el.lääk:lle jolloin pois-suljettaisiin mahdolliset muut syyt..

Madotus tulisi tehdä vuosittain.

Äänestä
  • madotus tulisi tehdä vain tarpeen mukaan, sillä sisäloiset voivat tulla pahimmillaan immuuneiksi lääkkeille. Itse olen tähän asti madottanut kanini keväällä ennen "laidunkautta" ja syksyllä sen jälkeen, mutta nyt ajattelin madottaa vain silloin kun on tarvis. Toivottavasti ei olisi ikinä tarpeen! :)

    Äänestä

Onko kanilla matoja jos se yskii :0 ??

Äänestä

Yskiminen ja aivastelu ei ole matojen merkki. Kanilla voi olla pasteurella, jos se yskii

Äänestä

Kommentoi aloitusta


unique~ kirjoitti:

Voiko kanilla olla matoja tai jotain sisäloisia ja miten ne saa pois. Kanini on jo aika vanha, mutta syö hyvin ja liikkuu paljon. Silti minusta tuntuu että se on viimesen kahden viikon aikana laihtunut huomattavasti ja karvaa lähtee niin että kaljuhan siitä kohta tulee. Vai onko tuo vain vanhuuden merkki...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu