Teen gradua 'nettiuskonnollisuudesta', jossa vertaile eri keskustelupalstoja ja uskonnollisten yhteisöjen tarjoamia www-palveluja.
Suomi24:stä valitsin vertailuun tämän vanhoillislestadiolaisuutta käsittelevän palstan ja islamia käsittelevän palstan (http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1000000000000010)
Näin alkajaisiksi pistää silmään molempien palstojen suuri uusien viestien määrä, jota olen suunnitellut seuraavani koko kirjoittamistyön ajan. Ilmeisesti olen siis valinnut hyvät palstat:)
Vertailussa näiden kahden välillä on taas silmiinpistävää, että vanhoillislestadiolaisuuspalstalla viestien lukukerrat ovat suuria, islam-palstalla perin harvoin päästään tuhansiin kertoihin (vertailu koskee toistaiseksi vain maaliskuuta). Mikähän mahtaa olla tässä selittävä tekijä? Kiitos ystävällisestä avustanne!
Suomi24:stä valitsin vertailuun tämän vanhoillislestadiolaisuutta käsittelevän palstan ja islamia käsittelevän palstan (http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1000000000000010)
Näin alkajaisiksi pistää silmään molempien palstojen suuri uusien viestien määrä, jota olen suunnitellut seuraavani koko kirjoittamistyön ajan. Ilmeisesti olen siis valinnut hyvät palstat:)
Vertailussa näiden kahden välillä on taas silmiinpistävää, että vanhoillislestadiolaisuuspalstalla viestien lukukerrat ovat suuria, islam-palstalla perin harvoin päästään tuhansiin kertoihin (vertailu koskee toistaiseksi vain maaliskuuta). Mikähän mahtaa olla tässä selittävä tekijä? Kiitos ystävällisestä avustanne!
Vastaukset 27
Vanhimmat
"suomi24.fi
Paljon keskustelualueita, paljon viestejä, liian paljon myös asiattomia ja töykeitä viestejä. Viestiketjut ovat selkeitä, mutta aihealueita on hajautettu liikaa. Systeemistä tuli ihan lupaava, kun oman nimimerkin varaaminen tuli mahdolliseksi, mutta edelleen liikaa ala-arvoisia viestejä."
http://www.james.pp.fi/foorumit.htm
Miksikö täällä lukukerrat ovat suurempia kuin muilla palstoilla?
Islamin uskoisia on maassamme kuitenkin vielä kohtalaisen vähän. Vanhoillislestadiolaisuus on suomen suurin herätysliike kymmenine tuhansine jäsenineen. Kun vl-liike lisäksi kieltää omiltaan television, niin luonnollinen seuraus siitä on että tv:ltä jäävä vapaa-aika käytetään täällä netissä.
Lisäksi suomen suurin herätysliike kiinnostaa kokonsa ja oppinsa puolesta muita kristittyjä sekä varsinkin saman emokirkon alla olevia EvLut-uskovaisia, joiden pitäisi teoriassa olla samassa uskossa, mutta jotka "kirkon oma" herätysliike pitääkin mielestään epäuskoisina. Tällainen "henkinen pullistelu" EvLut kirkon "omalta" liikkeeltä herättää luonnollisesti kiinnostusta röyhkeydessään.
"Kun vl-liike lisäksi kieltää omiltaan television, niin luonnollinen seuraus siitä on että tv:ltä jäävä vapaa-aika käytetään täällä netissä."
Heh. Arviolta 90% tänne palstalle kirjoitetuista viesteistä on muiden kuin vl:ien kirjoittamia. "Aktiivisia" vl-kirjoittajia on ehkä kourallinen. Tv:ltä jäävä vapaa-aika käytetään todennäköisesti esimerkiksi urheiluharrastuksiin ja kavereiden luona kyläilyyn, ja myös kotiaskareet vievät tavallisesti (isoissa) vl-perheissä "normaalia" isomman kakun "vapaa-ajasta".
"Lisäksi suomen suurin herätysliike kiinnostaa kokonsa ja oppinsa puolesta muita kristittyjä sekä varsinkin saman emokirkon alla olevia EvLut-uskovaisia, joiden pitäisi teoriassa olla samassa uskossa, mutta jotka "kirkon oma" herätysliike pitääkin mielestään epäuskoisina. Tällainen "henkinen pullistelu" EvLut kirkon "omalta" liikkeeltä herättää luonnollisesti kiinnostusta röyhkeydessään."
Tämä on todennäköisesti suurempi syy palstan "suosioon" kuin ensiksi mainitsemasi; näkeehän sen kun objektiivisesti lukee näitä kirjoituksia täällä... Palsta on suosiossa, mutta vl-usko ei, valitettavasti.
Terveisin
yksi röyhkeä "henkinen pullistelija" ;)
Ps. Tarkoitit kai hengellinen eikä henkinen? Henkistä "pullistusta" kaipaisi moni tänne kirjoittava... ;)
VLvastaisten kirjoittajien sensaatiohakuinen käyttäytyminen.
Esiintynyt seuraavaa:
boostaavat todellista suurempia käyntikertoja saadakseen lukioita mielestään onnistuneesta avauksesta.
Nimenomaan boostaus.
Muuten ei ole mitenkään selitettävää, että lukijoita ilmaantuu johonkin ketjuun tuhansia kun samanaikaisesti ylempään ja alempaan ketjuun tulee lukijoita vain muutamia.
Mutta sehän on helppoa tuo boostaaminen, F5:lla onnistuu helposti. Jotkut, vähän ”perehtyneemmät nörtit” osaavat tehdä tuon boostamisen vielä helpommin.
Eipä noita boostajia tarvitse olla kuin yksi, joka saa tämän palsta kirjoitukset viikon suosituimpiin.
Minäkin olen huomannut, että viikon suosituimmissa on aina ne nega-kirjoitukset lestadiolaisuudesta.
Myös siellä viikonsuosituimmissa, noussut tältä palstalta. Lue se avaus ja kerro mitä negaa-lestaadiolaisuudesta avaus sisältää muuta kuin kysymyksen Melperille?
Jos toi boostaaminen täällä totena esitetään niin eikö se olisi hyvä jotenkin näyttää myös toteen, eikä vain epäillä?
kääntäen.
Miten todistaa, ettei boostata?
että uskovainen ihminen olisi rehellinen itselleen ja muille. Eikä sorru moiseen epärehellisyyteen ja yrittää kasvattaa lukijakuntaa boostailemalla. Eikö periaatteessa vain itse epärehellinen ihminen voisi epäillä toista vilpistä? Voihan palstalla vierailla ei-uskovaisiakin joille epärehellisyys ei paljon paina.
Vaikea todistaa puolesta tai vastaan, asioita ei vain pitäisi totena esittää mikä on vain epäilyä.
"Voihan palstalla vierailla ei-uskovaisiakin joille epärehellisyys ei paljon paina."
Se kokemus mikä minulla on, on se, että nimenomaan ne joille epärehellisyys ei paljoa paina, löytyvät nimenomaan vl-ihmisistä. Kannustetaan vaikka vakuutuspetokseen, kunhan bisnes pyörii.
Työssä vl-ihmiset voivat lusmuta vaikka kuinka, koska "pääasiahan on että pääsemme taivaaseen, eikä meidän tarvitse välittää tuosta epäuskoisesta työnantajasta".
Toisesta ihmisestä voidaan kertoilla vaikka minkälaista tarinaa, siis valetta, mutta eihän se haittaa kun sitten tarpeen tullen pääsen uskomaan tämän synnin yleisestä saarnasta anteeksi, eikä tarvitse sen kummemmin ottaa sanoista mitään vastuuta.
Näitä esimerkkejä on minulla yhden kirjan verran.
Lukiko kirjoituksessa kertaakaan vl, johon vastailit? Kommentoit aihetta vain vl-pohjalta, pidätkö heitä vain uskovaisina ja muita ei-uskovaisina?
Oletko tosissasi?
Siis oletko todellakin sitä mieltä, että johonkin ketjuun tulee vartissa toista tuhatta lukijaa kun muihin sivun ketjuihin tulee samalla aikaa vain muutamia.
Minä olen tuollaisen nähnyt useamman kerran. Vieläpä niin, ettei ketjuun ollut tullut uusia viestejä kokonaiseen päivään ja silti ilmaantui yhtäkkiä lukijoita vartissa yli tuhat kun siihen mennessä kyseistä ketjua oli lukenut monen päivän aikana vajaa tuhat.
Ei se tietenkään mitenkään muuten selity kuin boostaamisella.
Mutta minun puolestani voit uskoa sen, että samaa ketjua lukee tuhansia samalla minuutilla mutta älä vaadi, että muut uskovat yhtä hölmösti.
Niitä ketjua joihin tulee niitä lukijoita hetkessä paljon ja siksi ei voi puhua boostaamisesta totuutena.
Kai sillon voi kertoa boostaamisesta totuutena jos on itse nähnyt sitä jonkun tekevän. Sitä ei vain kukaan tiedä miksi joku haluaa boostailla. Sillä tuskin on mitään tekemistä "että joku on tehnyt omasta mielestään hyvän avauksen" ja siksi boostailee, eikä silläkään että avaus on vl-negatiivinen.
Tuskin tämä nim. vl-uskovainen joka kirjoitti avauksen "Tapaus Melperi" olisi moiseen boostailuun syyllistynyt, vai meinaatko että teki omasta mielestään hyvän avauksen ja halusi viikonsuosituimpiin? Tai olisiko siinä vl-negatiivista kun vl teki avauksen ja joku halusi sen sitten boostata, mitään vl-negtiivistä siitä avuksesta ei kyllä löydy, pelkkä kysymys.
ihmisiä tämä palsta. Varmaan korvaa osaltaan TV:n puutetta.
että tältä palstalta nousee avauksia viikkolistalle. Sillä tavalla vl-teologia voi tehdä itseään tunnetuksi suuremmalle joukolle. Esim. "vain me" oppi ei varmaan ole kaikkien emokirkon piispojen, kirkkoherrojen ja rivimiesten tiedossa.
Tämä palsta ja suositut avaukset antavat erinomaisen mahdollisuuden tiedottaa kaikille vl-oppeja:
- me olemme maailman ainoita oikeita uskovaisia
- Jumala ei pysty antamaan syntejä anteeksi, vain me pystymme siihen
- Jumala ei pysty pelastamaan ihmistä ilman vanhoillislestadiolaista
- jne.
On hienoa, että nämä opit saavat laajempaa julkisuutta eikä ne asu pelkästään rauhanyhdistyksillä.
"ne joille epärehellisyys ei paljoa paina, löytyvät nimenomaan vl-ihmisistä"
Kun negaatio käännetään myönteiseksi lauseeksi saadaan väitteestä "epärehellisyys ei paljoa paina" yhtäpitävä väite "rehellisyys painaa paljon". Näin on. :)
että vanhoillislestadiolaisuus on meitä suomalaisia lähempänä ja olemme lähes jokainen näiden uskovaisten kanssa tekemisissä päivittäin.
..siinä määrin hauskuttavia kieltoja kuin VL-liikeessä.
Lukijat käy lukemassa päivän parhaan kiellon.
Milloin se on partakielto, milloin viheltely - milloin mikäkin.
Syynä on se, ettei siellä Islam-palstalla ole boostaajaa. Ei siihen muuta syytä tarvita.
Jatkuva sensuurin pelko islam-palstalla estää asiallisen ja laadukkaan keskustelun. Kukaan ei uskalla muodostaa pitkiä keskusteluketjuja, koska juuri sellaiset yleensä poistetaan kokonaan. Pitkässä ketjussahan on kuitenkin aina jotain kriittistä mukana, jolloin sheriffin sensuuri iskee aina. Useimmat aloittavat siksi aina uuden ketjun, joka taas jää lyhyeksi.
Tämäkin vastaus poistettaisiin varmasti islam-palstalta, joten siksi vastaan täällä.
Palstan suosioon on syynä se, että myöskään vanhoillislestadiolaisuudessa avointa keskustelukulttuuria ei ole. On ihmisiä, jotka sellaiseen haluavat pyrkiä, täällä olen sellaista havainnut. Täällä saa vanhoillilestadiolaisuudesta puhua melko avoimeen sävyyn.
Luulen, että tällä palstalla viihtyvät vanhoillislestadiolaisessa liikkeessä mukana olevat, sieltä eronneet ja tästä kiinnostuneet.
Tämä muodostaa aika ison joukon.
Luulen että nämä hoitokokouskeskustelut ovat myös tuoneet ihmisiä palstalle, koska haluavat keskustella niistä laajamittaisista väärinkäytöksistä, josta nyt täällä on paljon puhuttu.
..puuttuu Islamista Suomessa. Sen sijaan kaikki tietää enempi tai vähempi historiaa vanhoillislestadiolaisuudesta, joka aina on ollut eräänlainen väriläiskä uskonnollisessa kentässä. Liki kaikilla on yhteyksiä suvun tai tuttavuuksien kautta VL-liikeeseen.
Islamia vieroksutaan eikä sitä tunnetakaan niin.
Aika harva on Koraania lukenut tai syvemmin tutustunut Islamiin.
VL-liike on kieltämättä värikäs niin olemukseltaan kuin historialtaan;
- monet hajaannukset ja riidat läpikäynyt liike
- uskoo olevansa maailman ainut valittu porukka
- muista liikkeistä poikkeava seurakuntaoppi
- erikoiset kiellot, jotka ovat aina aiheuttaneet keskustelua
- erikoiset ja dramaattiset hoitokokouskäytännöt
- hyvin järjestetyt ja laajat joukot liikkeelle saavat suviseurat.
Kaiken kaikkiaan omalainen ja kiinnostusta herättävä.
VL-liikkeessä ei ole avointa keskustelukulttuuria ja täällä päästään sisäiseltä valvonnalta karkuun keskustelemaan ilman, että joutuisi ahdistelun ja hoidon kohteeksi ja potkituksi pois liikkeestä. VL-liikettä kun ohjataan pelolla.
Islam-palstalle tulee yhtä paljon uusia tekstejä kuin tänne, mutta siellä suurin osa teksteistä sensuroidaan pois. :(
Vanhoillislestadiolaisuus palstan suuri suosio, kuten jotkut jo mainitsivat, johtuu siitä että virallisessa toiminnassa ja yleensäkin läpi koko herätysliikkeen on avoin keskustelukulttuuri ja vaikeiden asioiden käsittely ollut jokseenkin mahdotonta. Virallisissa tilaisuuksissa puhutaan opitun fraselogian mukaisesti, poikkeama opituista fraaseista heittää mielipiteen ilmaisijan ylle epäilyksen varjon uskon laadusta, palstalla nimimerkin takaa voi jokainen tuoda julki myös vähemmän korrekteja asioita ja ilmiöitä.
Jotain vallitsevasta kulttuurista ilmaisee sekin, että pää-äänenkannttaja, Päivämies lehti ei sisällä mielipide tai kysymyspalstaa jäsenistölleen, ehkä ainoana järjestölehtenä Suomessa. Varsinkin nuorempi vl sukupolvi näyttää löytäneen keskustelupalstat mielipiteiden vaihtoon. Tätä ei voi pitää kuin positiivisenä ilmiönä.
Kirjoitus lipsahti väärän kohtaan, oli tarkoitettu suoraan avauksen alle, mutta näkyyhän tämä tästäkin.
mutta miksi kaikkien keskusteltavien asioiden pitää olla täällä niin negatiivisia?
Luulisin että olisi paljon rakentavampaa keskustella nykypäivän asiosta/tapahtumista kuin 70-luvun asioista. mitä se ketään hyödyttää keskustella paljon puhutusta"partasynnistä" tms...???
hankkikaa elämät!
avauksia niistä hyvistä asioista ja siitä hyvästä minkälainen vl-liike tänä päivänä on.
Monet täällä kirjoittavat ovat erotettuja/eroinneita eivätkä voi siksi kirjoittaa vl-liikkeen nykytilasta.
Yleensähän huonot kokemukset leviävät ja olisikin tarpeen silloin paikata niitä hyvillä asioilla. Ihan niin on jos kaupassakin saa huonoa palvelua se kerrotaan kavereille eteenpäin, harvemmin muistaa kertoa siitä hyvästä ja voihan olla ettei jossain kaupassa koskaan saakkaan hyvää palvelua mistä voisi kertoa.
Historia tuppaa toistamaan itseään. Ikävien asioiden toistumista voitaneen jarruttaa kertomalla uusille polville edellisten virheistä.