mikä koira allergiselle

Mikähän koira olis hyvä henkilölle, joka vois olla hieman allerginen koiralla.
Onko joku terrieri sellainen miltä ei irtoo karva.
Pitäis olla myös sellainen joka ei syö posteljoonia eli ei liian ärhäkkä tarttumaan lahkeeseen. Eikä ihan olemattoman kokoinen.
16910
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Bichon-luokan hauva on ihan hyvä. Karva kun ei irtoa lainkaan, ainoastaan kasvaa (kuin lampaalla). Kokoa on sopivasti, ei syö lahkeita, on kaikkien ystävä. Luonnetta on.

Äänestä
  • koko on sopivasti? kokoa on aivan minimaalisesti!

    Äänestä

  • itse en ole koirille yleensä allerginen..ja hassua sinänsä; ainoa koira mille olen ollut allerginen on bichon frisé (ammattilaiset, suokaa anteeksi jos äskeisessä oli kirjoitusvirhe). Yleensähän bichon friseetä suositellaan allergisille...eli taitaa olla aika yksilöllistä tuo allergisoituminen koiraroduille.

    Äänestä

  • suvikki kirjoitti:

    itse en ole koirille yleensä allerginen..ja hassua sinänsä; ainoa koira mille olen ollut allerginen on bichon frisé (ammattilaiset, suokaa anteeksi jos äskeisessä oli kirjoitusvirhe). Yleensähän bichon friseetä suositellaan allergisille...eli taitaa olla aika yksilöllistä tuo allergisoituminen koiraroduille.

    häiriö, koska suloisimmat lullukarvakasat saavat sinut reagoimaan.

    Äänestä

  • huh, rottia kirjoitti:

    koko on sopivasti? kokoa on aivan minimaalisesti!

    Seurakoiraksi koko on aivan sopiva. Jos koirat ovat omistajansa jatke, kuten auto, niin sitten asia on tietysti ihan toinen. Kyllähän dobermannin kanssa on ihan mukava kävellä, kun ei tarvitse varoa irtokoiria ja näiden ääliöomistajia.

    Äänestä

  • Biisoni kirjoitti:

    häiriö, koska suloisimmat lullukarvakasat saavat sinut reagoimaan.

    olen sinulle sopiva. Tunnet minut, äläkä muita haikaile.

    Äänestä

...että koiran karvat ei aiheuta allergiaa vaan koiran hilse.Eli on suunnilleen sama että kuinka paljo karvaa irtoaa, hilsettä ja pölyä koirasta kuitenkin lähtee.Myös karvattomista koirista vaikka ne luultavasti onkin helpompi pitää puhtaana hilseestä ja pölystä.En ole varma mutta luulisin.

Äänestä
  • Nikita on oikeassa: karvattoman hilseily on helpompi pitää kurissa mm. rasvaamalla.

    Äänestä

  • Olen todennut tällä palstalla saman asian muutaman kerran ennenkin mutta allergiaa aiheuttavat koiran erittämät valkuaisaineet jotka joutuessaan ihmisen elimistöön - yksilöllisistä ominaisuuksista riippuen- saattavat aiheuttaa allergisen reaktion. Olet siinä asiassa oikeassa että juuri kaikki eritteet sisältävät näitä em. aineita. Hilseen lisäksi myös koiran sylki, virtsa, kuola yms.
    Kuitenkin, jotkut koirat kuten vehnäterrierit, erittävät suhteellisen vähän ja siksi soveltuvat joillekin allergikoille muita rotuja paremmin. Kaikki on kuitenkin yksilöllistä eli joillekin allergikoille ei sovi mikään koira, toisille kenties joku tietty rotu.

    Äänestä

  • on selainen turkin rakenne, että sieltä pohjavillan läpi ei hilseet lennä. Harjatessa tietysti eriasia. Karvakaan ei briardilla lähde kuin kammatessa. Se on sopinut ainakin minun koiraallergiselle miehelleni kaveriksi. Koko tosin on mielenkiintoinen, narttukin voi kepeästi olla 60 cm korkea..

    Äänestä

Allergiaa aihuttamaton koira? mikä se on ? Yleensä villakoirista puhutaan, että ne ois jotenkin allergia ystävällisiä. Kun on allerginen koiralle ei olla allergisia karvoille vaan koiran hilseelle tai sille tomulle mikä lähtee turkista.
Tomu kulkeutuu karvojen mukana ja näin luullaan, että ollaan allergisia karvoille. Jos pidät koirasi turkin "hyvässä" kunnossa voi allergia ongelmia olla vähemmän.Harkitse tarkkaan ennen kun otat allergisena koiran, sillä koiran myyminen allergian takia on sekä koiralle että omistajalle vaikea asia.

Äänestä
  • Yleensä sanotaan, että mikään koira ei ole täysin "allergia-ystävällinen". Tämä ei pidä paikkaansa. Rotuja tosin ei ole monia jotka eivät aiheuttaisi a-oireita, mutta tässä muutama;

    Bichon-rodut: Mukavaa seuraa myös kaupungin ihan keskustassakin, pienehkö, leikkisä ja energinen, ei lähde karvaa, turkki leikataan ja karstataan

    Pumi: Erittäin energinen ja tempperamenttinen paimenkoira, ei sovi ihan joka käteen, sopii lähes jokaiseen harrastukseen, keskikokoa vähän pienempi, äänekäs, ei lähde karvaa (vain hieman pohjavillaa), turkki leikataan/nypitään ja joskus karstataan

    Villakoirat: Älykkäitä ja leikkisiä seuralaisia, sopivat moneen harrastukseen, ei lähde karvaa, turkki leikataan ja karstataan, kokoja monen laisia

    Mutta kaikki koirat "pölyttävät" ja jokaisesta koiran turkista erittyy talia, joka useimmiten "laukaisee" a-oireet. Tosin tiedän erään naisen joka pesee vedellä 2 bichon havanaisiaan joka toinen päivä, ja hän on erittäin allerginen eläinpölyille. Eikä hän käytä edes mitään lääkkeitä. Oireita ei ole koskaan ollut!!!

    Äänestä

allergiselle ei sovi mikään koira. Koiran karvat kun eivät allergiaa aiheuta vaan koiran ihosta irtoava epiteeli ja sitä irtoaa kaikista koirista - karvoihin katsomatta, myös koirista joiden karva ei lähde kuten esim. villakoirasta. Joten koiraihmisenä en voi suositella mitään rotua jos on jo ennalta tiedossa koira-allergiaa. Paitsi Siperian Huskya jos asuu omakotitalossa ja koiralle voi rakentaa tarhan ulos.

Äänestä

Eiköhän se ole järkevintä, että jos on allergiaa, niin jättää koiran hankkimatta. On aika itsekästä vain "kokeilla", saako koirasta oireita vai ei. Ja sitten jos saa, mitäs koiralle tehdään. Ei sitä niin vaan anneta uuteen kotiin varsinkaan jos se on jo ehtinyt kiintyä.

Fiksu allergikko unohtaa oman koiran hankinnan, sillä kaikkeahan ei voi saada. Hoida vaikka naapurin tai tuttavan koiraa, auttaa pahimpaan koirakuumeeseen.

Äänestä

Meille lääkäri suositteli aikoinaan sellasta puuvillakoirarotua ku cotton de tulear...
ei hilseile ja ei puota karvaa. Ei oo aiheuttanu allergiaoireita meidän perheessä.

Äänestä
  • Se että jokin rotu ei aiheuta oireita yhdessä perheessä ei tarkoita sitä, etteikö se voisi aiheuttaa oireita jossakin toisessa perheessä. Rotua, joka sopisi kaikille allergisille ei ole. En suosittele mitään rotua jos koira-allergia on todettu. Kun koira-allergikko ottaa koiran, pelissä on oman terveyden lisäksi koiran oikeus onnelliseen elämään samassa perheessä, pennusta vanhaksi asti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


velu kirjoitti:

Mikähän koira olis hyvä henkilölle, joka vois olla hieman allerginen koiralla.
Onko joku terrieri sellainen miltä ei irtoo karva.
Pitäis olla myös sellainen joka ei syö posteljoonia eli ei liian ärhäkkä tarttumaan lahkeeseen. Eikä ihan olemattoman kokoinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu