Inarijärven itäpuoli kesällä

Huru-ukko

Olisi taas uuden retken suunnittelun aika. Nyt päätin lähteä, yksin taas kerran, tuonne lappiin.

Karttaa tutkiessani päädyin Inarin seutuun. Ei saariselän turistirysiin vaan omille tavoilleni uskollisena hiljaisille korpimaille, joissa yksin on mukava tallustaa.

Inarijärven itäpuoli, onko jollain kokemuksia? Vesistöä on, mutta ylitys ei ole ennenkään ollut ongelma. Reissu olisi tarkoitus tehdä kesäkuun lopussa, ennenkuin pahin hyttysaika nousee.

Lähinnä kyselisin käytönnön vihjeitä, kumminpäin vaeltaisi. Itseäni miellyttää enemmän ajaa autolla itään ivalosta niin pitkälle kuin pääsee ja sitten rinkka selkään ja kohti pohjoista ja sitten länttä. Aikataulua ei ole, kun yksin on liikkeellä.

Tuumin tässä satelliittipaikantimen hankintaa, viime kesänä oli lainavehje (Magellan) mukana, kun kävelin Pallakselta Saariselälle. Millainen tuo Garmin on, kumpi olisi parempi hintaluokkaan n 500€? Miten kännykän kuuluvuus alueella, sonera vai elisa?

Sellaista tässä on nyt viikon poltellut, voisihan tuota ottaa pääsiäisen jälkeisenä viikonloppuna sukset, ajaa sinne ja hiihtää vähän maisemia tutuksi itselle, onkohan siellä jälkiä...

6

1606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oisinkohan huru-akka

      Häpeä tunnustaa, en tiedä Inarin itäpuolesta mitään. Mutta jos huolit mukaan, voisin saada asiantuntevaa opastusta paikallisilta. Jos vaikka löytäis mulle sen paikan sieltä. Enkä olis riippana, osaan muutamia selviytymistemppuja.

    • Lanius
    • soitten kulkija

      Olen kaksi kertaa vaeltanut Inarijärven itäpuolella. Ensimmäisen kerran jo 1970-luvulla Sevettijärveltä etelän suuntaan lähtien vain lyhyt reissu, mutta muutama vuosi sitten meitä oli kolmen miehen porukka kun lähdettiin Kessistä kohti Vätsärin erämaata.

      Vaikeutena alueella on ensinnäkin kartat, ellei sitten nyt jo ole tarkempia kuin 1:100 000, jolla me pitkät matkat menimme.

      Toinen vaikeus on pienten lampien ja purojen runsaus. Kaikkia ei tietenkään ole merkitty karttaan, Lapin tyyliin.

      Kolmas rakat. Nekin ovat kartasta poikkeavilla paikoilla, ja suuria kuin mitkäkin, parikin kilometriä yhtä soittoa.

      Vätsärin alue on todella erämaista, ei kämppiä, ei polkuja. Eikä porukkaa, ei jälkeäkään kenestäkään. Kunhan ensin päivän, pari taivaltaa sieltä Kessin metsäautotien päästä. Suden siellä kuulee, kun on oikeaan aikaan liikkeellä. Ahman saattaa nähdäkin.

      Me olimme kolmen hengen porukalla syksyllä syyskuun puolivälissä. Kesäkuun loppua en suosittele, olin kesä-heinäkuun vaihteessa silloin 1970-luvulla: aluksi hirveät tulvat, sitten iski räkkä. Teltassa piti yöpyä, tarpeilla käynti tuskaa...

      Syksyllähän voi yöpyä laavussa, puitahan siellä riittää...

      Hyvä suunnistustaito on tarpeen. Ja kokemus (mitä sinulla sitten jo onkin?) yksinliikkumisesta. Jota en kylläkään suosittele todellisessa erämaassa. Vaikka olen minäkin yksin vaeltanut näkemättä ketään parhaimmillaan (pahimmillaan?) viikkoon...

      Kannettavaahan tulee rutosti, jos aiot runsaan viikon viettää maastossa. Joten kuntoilu sinun on pitänyt aloittaa jo viime tai toissa vuonna. ;)

      Kirjoitellaan lisää, kunhan ensin luet tämän.

      • on vain

        etelän lellukan juttua. On sitäkin kairaa tullu kontattua ees taas eikä siellä tarvita sen kummempaa kuin taitoa lukea karttaa ja hyvää kuntoa. No, kyllähän kessin&vätsärin alueella on jopa ihan luonnollinen karhukanta. On siellä jonkun kämpän kirjassa jänniäkin juttuja kun karhu ajoi takaa, heh. Toisaalta olihan tässä muutama vuosi sitten se etelän ukkeli, joka viimeisillä voimillaan ja 19 kg laihtuneena löysi ittensä Setevin baariin. Juu hyvä maine kairalla pitää sen rauhallisena, jeps. Lellukat karttakaa viimeistä oikeaa erämaata!


      • soikiopää

        kyllä ne kartat tekee täälläkin etelän mies etelän tyyliin. Kävele sie vaan katukarttojen mukaan stadissa ja mee hotelliin ni ei tartte valittaa, että pitää teltassa asua eikä ole tuskaa tuottavaa paskareissua riukulaan.


    • Joppe

      Kun pää ja kroppa on kunnossa, niin selviät kyllä. Kessin tien päästä vaikkapa Turvejärvelle, Norjan-Suomen rajaa pohjoiseen, Tsurnuvuonon pohjoispäästä Vironiemen puolelle, Suolistaipaleeseen ja Sevettiin. Tai rajan pintaa kohti Näätämöä. Tuonkaan reitin kun saapastelet, niin tunnet saavuttaneesi jotain. Kiire on aina pahasta kairassa, erityisesti tuolla perällä -telot vain itsesi. Kartanluvussa kiinnitä huomio suureen erantoon.
      Soneran verkko kuuluu ainakin lakimaissa, rajan pinnassa toimii Norjan verkko hyvin. Cityverkot melko surkeita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      66
      5802
    2. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      30
      4725
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      124
      3730
    4. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      6
      3562
    5. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      63
      3530
    6. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      68
      3409
    7. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      100
      2764
    8. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      84
      2630
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      23
      2552
    10. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      89
      2010
    Aihe