Tavallisen 5-kytkimen ip-luokka?
Onko se 20 vai 21?
Voiko tällaista tavallista uppokytkintä laittaa pesuhuoneeseen?
Onko se 20 vai 21?
Voiko tällaista tavallista uppokytkintä laittaa pesuhuoneeseen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yksityisessä kylppärissä käyvät kuivan tilan kojeet 1,2 m suihkusta.
Ongelma on, että missä suihku sitten sijaitsee. Eräät pitävät suihkun hanavärkkiä sijaintipisteenä, eräät suihkutankoa, eräät vääntävät suihkua tangossa ja mittaavat suuttimesta. Jotkut tulkitsevat sen pesualtaan hanankin suihkuksi, kun se on aivan samanlainen kuin suihkun hana käytännössä.
Tai jotkut vain katsovat standardeista miten ne alueet määräytyy.
Onko tavallisille kytkimille määritelty jokin IP-luokka?
Kun ostat elkon tavallisen kytkimen ja siihen ruuveilla kiinnitettävän kannen ja "vipuläpän" niin siitä tulee IP44 - niin mikähän on kytkimen perus ip?
standardin 6000 mukaan mittaus tehdään kiinteän suihkusuuttimen keskipisteestä. Eipä tarvii paljon muuta pähkäillä.
Alueelle 1 saa asentaa SELV-järjestelmän kytkimiä (0,6m suihkusuuttimen keskipisteestä), joiden syötön nimellisjännite enintään 12VAC tai 30V tasajännitettä. Piirin kuuluva suojajännitelähde on kuitenkin asennettava alueiden 0, 1 ja 2 ulkopuolelle.
"kiinteän suihkusuuttimen keskipisteestä"? Suomessahan ei käytetä kiinteitä suihkuja vaan suihkut ovat sellaisen jatkoletkun päässä.
Eli mitataanko pisteestä josta jatkoletku alkaa vai pisteestä johon jatkoletku yltää?
...harvemmin niitä kiinteitä suihkuja tulee nähtyä ja yleensähän se on suihkusuutin on sen pari metrisen letkun päässä.