kuukuppi

ei osaa päättää

Eli todella meinaan hankkia tuommoisen kupin, mutta probleema on seuraavanlainen. Olen kahden vaiheilla: Lunette vaiko DivaCup(isompi).
Itse olen 30v, en ole synnyttänyt lasta, kuukautiset olivat ennen runsaat ja epäsäännölliset(nykyään syön e-pillereitä, joilla vuoto vähäisempää, mutta tulee kuitenkin).
Runsaampana päivänä joudun yleensä vaihtamaan(se vihreä o.b.)tampoonin n.3-4tunnin välein,loppuina 3päivänä vuoto onkin sitten PALJON vähäisempää. Joten olisiko tuosta hieman apua, jos joku samanlaisesta vuodosta "kärsivä" kuukuppilainen osaisi minua valitsemaan kumpi kupeista olisi parempi?

9

1233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie vaan

      Erot:

      Divacup pienempi, tilavuus 28 ml
      Divacup isompi, tilavuus 35 ml
      Lunette, tilavuus 33 ml

      Korkeuksissa taisi olla eroa 5 mm tjsp. Tälläkin on merkitystä, itse jouduin vaihtamaan Divasta Mooncupiin kun Diva liian pitkä, on kohdunnapukka niin alhaalla menkkojen aikana.

      Leveyserot ei niin paljon vaikuta, taiteltaessa ero on tosi pieni ja sisällä kohtu kuitenkin joustaa.

      • Mie vaan

        Siis emätin joustaa.... X)


      • Kisse

        Lunette on varmaan lyhyempänä vähän varmempi valinta. Toisaalta Divassa on 12kk palautusoikeus ja monille se mahtuu vaikka pitkä onkin...
        Leveydellä ei tosiaan ole niin väliä eikä noiden vetoisuudellakaan ole juuri eroa.


    • Kuuleeko Kuu

      Tilasin lauantaina kuukupin postitse ja sain sen tiistaina aamupäivällä eli eilen. Laitoin paikoilleen kun menkat on meneillään ja yllätyin kuinka helppoa ja yksinkertaista se oli! Olen 2 lapsen 40 kymppinen äiti ja menkkani ovat todella runsaat... Eilen päivä meni hymyillessä ja yö nukkuessa ilman siteen vaihtoa. En tiedä onko kaikille yhtä helppoa mutta mulle se sopi (Diva cup 2) tuosta vaan ja ei tunnu missään. Upeeta... harmi kun ennen en ole tajunnut moista! Kokeilkaa älkääkä olko joka asiasta ennakkoluuloisia! Hyvää kevättä!

    • *************

      noo kokeile ensteks semmoottist 1litran vetoista kukka vaasia ja seuraavaks kymmenen litran sankkoa jos meinaat ruukku perseeks ruvetha

      • Mie vaan

        Ja sinä ilmeisesti tunget housuihisi lakanan tai emättimeesi käsipyyhkeen?


      • uusi naama
        Mie vaan kirjoitti:

        Ja sinä ilmeisesti tunget housuihisi lakanan tai emättimeesi käsipyyhkeen?

        Miten makoisat naurut sainkin vaikka kärsittävänä on ekat menstruaatiot kolmeen vuoteen. Aion ostaa heti netistä semmoisen kupposen!


      • Anonyymi
        uusi naama kirjoitti:

        Miten makoisat naurut sainkin vaikka kärsittävänä on ekat menstruaatiot kolmeen vuoteen. Aion ostaa heti netistä semmoisen kupposen!

        No kyllä sitä vettä kuluu kuppiakin ja omiakäsiä pestessä,ja keitelläkkin pitää että onkoha ntuo ekolokisuus iha ntaattua?
        Nykyajan siteet/tamponitkin suunniteltu aika ekolokisesti jo,hajoavat luonnossa eikä sinne jää muistoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No kyllä sitä vettä kuluu kuppiakin ja omiakäsiä pestessä,ja keitelläkkin pitää että onkoha ntuo ekolokisuus iha ntaattua?
        Nykyajan siteet/tamponitkin suunniteltu aika ekolokisesti jo,hajoavat luonnossa eikä sinne jää muistoksi.

        Nykypäivänä siteet ja tamppoonit eivät jouda luontoon vaan voimalaitoksen uuniin jossa niistä tehdää energiaa. Wanhalle kuukupille käy varmaan samat, ei niistä saa panttia vaan palavat energialaitoksella


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1208
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      99
      613
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe