kukapa tietää mistä johtuu ducaton ohjauksen oikuttelu?
eli kun risteyksestä käännyt esim oik. niin auto alkaa puoltaan oikealle, jos taas käännyt kohta vasemmalle niin se jää puoltamaan sinneppäin.
kuullut et useissa ollut tätä samaa.
auto vm. 2000
ducaton ohjaus????
8
3188
Vastaukset
- pakumanni
Todennäköisesti iskunvaimentajan/joustintuen yläpään laakeri viallinen.Vääntää ohjausta yleensä oik.lle(pahemmin yl kulunut),voi kuulua myös jotakin jumputusta rattia kääntäessä On
tyyppivika,ilmeisesti kosteus pääsee laakereihin.
osat melko halvat,mutta työtä korjaamolla tulee paljon.Laakerit vaihdetaan pareittain,us myös iskunvaimentajatkin.Itsekin selviytynee,jos on vähän remonttitaitoaja etenkin halua oppia haasteellisempia hommia Hyvät jousipuristimet tarvitaan
Itse olen kehno remppa/vikadiagnoosimies,ollut vain apuasentajana .Toivottavasti joku muukin analyseeraa oiretta.Raidetanko?- teekoo
Oikeassa olet, joustintuen yläpään laakerit ne ovat hajalla. Ohjaus jää puoltamaan sinnepäin minne on viimeksi käännetty. Paikallaan käännettäessä paukkuvat.
- entinen maxi
Vie huoltoon, jos takuuta jäljellä ellei niin tinkaa maahantuojan piikkiin. Niissä jousen yläpään laakereissa on vikaa niissä on liian vähän vaseliinia ja sinne pääsee kosteutta. Kolme kertaa sain käyttää korjaamolla ennen kuin myönsivät ja vaihtoivat takuuna.
- pakukuski
Tuntuu olevan tyyppivika,voiko yläpään laakeria mitenkään suojata?
- metallgrey
pakukuski kirjoitti:
Tuntuu olevan tyyppivika,voiko yläpään laakeria mitenkään suojata?
katso Helsinkin Sanomat etusivu tässä muutama kaunispäivä sitten. Valitse vain mieleisesi väri...
- dethleffs
pakukuski kirjoitti:
Tuntuu olevan tyyppivika,voiko yläpään laakeria mitenkään suojata?
Estää ! Kun vaihdat uudet laakerit asenna samalla sinne tiivisteet ja laita runsaasti vaseliinia. Sitten menet ruostesuojaamolle ja asennuta eteen sisälokarit, johan alkavat kestämään.
- karavaanari arska
Hammastanko/ohjausvaihde kulunut! Omassani sama vika. Itselläni tehostamaton jota ei uutta suomesta tunnu löytyvän . Ohjausvaihdetta voi myös ilmeisesti kiristää mutten tiedä miten. Tilasin saksasta uuden on tulossa. Ongelmana useita malleja.
- Anonyymi
Yhtä monta vaihtoehtoa kuin on vastaajiakin😁
Mielestäni tuo "kulunut hammastanko" ei pidä paikkaansa.
Sen sijaan itse epäilisin iskareiden yläpään laakeria tai ohjaustehostimen venttiilien toimintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921786- 851262
- 1101123
- 72975
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 36742
- 47741
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673