"MITSUBISHI LANCER EVOLUTION VIII ON POISTUNUT MALLISTOSTA" ilmoittaa maahantuojan sivut.
Uusi malli on siis tulossa? Milloin?
Mistä kuvia ja infoa?
Kumpi parempi, Subaru Impreza WRX vai Mitsubishi Lancer Evolution?
Uusi malli on siis tulossa? Milloin?
Mistä kuvia ja infoa?
Kumpi parempi, Subaru Impreza WRX vai Mitsubishi Lancer Evolution?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Impreza
ja on maassa alkukesästä.
Googleta toi IX niin tiedät taas enemmän.
EVO IX:n hintakin pyörii enää vähän yli 50k€:n kohdalla, joten turha sitä Imppua on enää edes katsella.
Mitenkäs ne Evon huoltokulut ja huoltojen taso Suomessa?
Eiköhän ne merkkihuollot ole nykyään melko tarkkaan Vehojen ja VemiXien hallussa.
Työn laatu riippuu pitkälti siitä onko ko. liike huoltanut aikaisemmin mitsuja tai onko palveluksessa joku joka homman osaa.
Korjaamokirjat ovat loistavat, joten kyllä niiden kanssa homman hoitaa vaikka pahan paikan tullen itse.
Varaosat ja huoltojen hinnat ovat ihan normaalilla tasolla vaikka usein muuta kuuleekin. Varaosien saatavuus on hyvä jollei loistava.
Ei vaan taida olla yhtään Mitsuun erikoistunutta Vehoa, siis samaan tyyliin kuin Veho Koivuhaka Sitikalle?
Huoltovälihän näyttää olevan Englannissa 4500 mailia tai 6 kk, mitenköhän Suomessa? Ja eikös ainakin vanhemmissa Evoissa vaihdeta suht. usein myös voimansiirron nesteitä (jostain olen saanut tuollaisen päähäni)? Varmaan kalliita litkuja, tosin eihän nestetilavuus esim. perässä ole ämpäreillä mitattava. Noh, Veholtahan nuo voisi kysyä, jos sieltä jostain löytäisi palvelualttiin huoltoneuvojan... ;-)
Tuolla tuo maininta 4500 mailia / 6 kk:sta:
http://www.lancerregister.com/faq_g06.php
Ei tuosta ehkä oikein etullista kokonaishuoltopakettia kyllä saa...
> Ei tuosta ehkä oikein etullista kokonaishuoltopakettia kyllä saa...
Jos sinulla ei ole varaa huollattaa autoa niin en suosittele kummankaan mainitun auton ostamista.
Jos Mitsu kiinnostaa niin Colt CZT voisi olla huolettomampi vaihtoehto.
No sieltähän se todellinen "vehoasenne" paljastui :-D Vieläkin naurattaa kun kerran kysäisin Vehon varaosatiskillä osan hintaa ennen sen hakemista ja maksamista ja heppu tiskin takana hymyili vinosti, mikäs siinä, suon ilmaiset huvit pienipalkkaisille. ;-) Eipä tuo nykyinenkään auto ole etullinen käyttöpeli, huoltoväli 12500km ja bensaa kuluu toistakymppiä satasella.
Colt ei kiinnosta, eihän siitä muistaakseni saa edes sitä turhaketta eli ESPiä kytkettyä pois päältä, ei siis vakavasti otettava gti omassa luokassaan.
ja hintakin tippui roimasti... 8 omistajia harmittaa kun oman auton arvo tippui liki 10 tonttua yhdessä yössä...
Hinta laskee. Onko tuo hintatieto peräisin maahantuojalta?
Mitsubishi Lancer Evolution 8 maksoi Suomessa 57 690 euroa. Heti aprillipäivän jälkeen Mitsubishi-hinnastoon kirjattavan uuden Evolution 9:n hinta on edeltävää Evoa selvästi halvempi: vauhtitykki maksaa 51 900 euroa.
Uudessa Evo Ysissä on tehoa 280 hevosvoimaa ja säätyvä imuventtiilien ohjaus. Evoluutiovaiheen aikana Evon koneesta on kiristetty 15 lisähevosvoimaa. Vaihdelaatikkoon on samassa yhteydessä tullut kuudes eteenpäinajopykälä.
Evo 9:n sisustus on Alcantaraa/nahkaa. Autossa on jatkossa vakiona korkealuokkainen radio, ja ilmastointilaite on muuttunut automaattiseksi.
Uuden Evon kori on edeltävää mallia kevyempi muun muassa alumiinikaton ja ovien turvapalkkien ansiosta. Maantieohjuksen aerodynamiikkaa on parannettu mm. takapohjalevyn diffuusereiden avulla.
Lähde: www.tuulilasi.fi