Koko Koillis-Savo pitäis liittää yhdeksi kunnaksi.
Nostin vain otsikkoon, tarkemmin Pisanmäki-Pisankoski keskustelussa.
Nostin vain otsikkoon, tarkemmin Pisanmäki-Pisankoski keskustelussa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mikä mielestäsi olisi Koillis-Savon kunnan hallinnollinen keskuspaikka?
Juankoski olis alueellisesti aika keskellä mutta tiedän että se ei käy Nilsiäläisille, niin vois sitten olla Nilsiä. Onhan Nilsiä vahvin kuntakeskus jo nykyisinkin. Minulle sopii mikävain siinä suhteessa. Palveluja pitäis tuottaa ja jakaa siten muillekin mutta ehdottomasti vain yksi hallinto. Tietenkin Rautavaara, tottakai, pitäis liittää kuntaan myös. Unohtui tuosta ekasta esityksestä.
Kuntaliitos on juuri tuon hallinnon yksinkertaistamisen takia välttämätön. Nämä kuntapari yhteistyö ja muut samankaltaiset ajatukset eivät tuota kunnon tuloksia juuri sen takia kun hallinto jää niin hajanaiseksi ja nurkkakuntainen kissanhännänveto saa noista vain uusia eväitä ja kiihdyttää eripuraa mikä lopulta tuhoaa kaiken tavoitellun.
Jo tehdyissä kuntaliitoksissa on voitu selvästi havaita, että ne taajamat, jotka eivät ole "kuntakeskusta", ovat pikkuhiljaa alasajettu. Se tosin ottaa aikaa 20-30 vuotta. Mutta lähtölaskenta alkaa siitä kun liittyminen tapahtuu. Esimerkkeinä voisi pitää Juankosken liitosta 1970. Siinä J-koskeen liitetyt Säyneisen ja Muuruveden kunnat vetelevät viimeisiään, erityisesti ensinmainittu. Alasajo alkaa esim jo siitä, kun pitäisi rappeutunut tie taajamasta (ja muut tiet) kuntakeskukseen korjata. Se venyy ja venyy ja lopulta uhohtuu. Kauppojen alasajo alkaa myös kuntaliitoksesta. Kun kunnan palvelut ovat keskuksessa, niin samalla reissulla ostetaan muutkin tavarat. Oma kauppa supistaa valikoimiaan. Kun ei ole valikoimaa, ostetaan muualta. Kierre on valmis. Lopulta lähtevät ihmiset ja yrittäjät pois , jäljelle jäävät vanhukset.
On niitä muitakin keinoja olemassa kuin kuntaliitokset. Siellä kunnanvaltuustoissa olevat edustajat ja virkamiehet luulevat olevansa erityisiäkin asiantuntijoita tekemään ratkaisuja kunnan asioissa (talous, sosiaali, tekninen, maaseutu yms). Tosiasiassa todellinen asiantuntemus on kuntalaisissa. Valtuutettujen koulutustaso yleensä on se mitä on. JOka kunnan asukkaina on eri alojen todellisia asiantuntijoita. Miksei talousasioissa koota kunnassa asuvia talousasinatuntijat kokooon pohtimaan talousasioita, rak mestarit, kirvesmiehet ja insinöörit pohtisivat rakennus- ja kaavoitusasioita. Viljelijät agrologit ja agronomit pohtisivat maaseudun asioita. Opettajat opppilaat ja heidän vanhempansa kouluasioita jne.
Siis ei ole sama missä on kuntakeskus.
Kuntakeskus kokoaa ehkä jäljellä olevia palveluja väestökadon jatkuessa. Ei kuntakeskus yksin elätä taajamaa kyllä se elinvoima on muualta tultava. Eli väestökato ja ikärakenne muutos on se tekijä joka aiheuttaa sen että joka taajamassa ei pystytä ylläpitämään kaikkia mahdollisia palveluja samalla tasolla. Näin Säyneisessä ja Muuruvedelläkin. Lähtölaskenta on alkanut 20-30 vuotta ennen kuntaliitosta.
Väestökato johtuu siitä että ihmisillä ole toimeentulon mahdollisuuksia niillä kylillä, ei työtä, eikä muitakaan elinmahdollisuuksia riittävästi. Sen takia myöskään väestömäärään nähden ei ole riittäviä verotuloja jolla palveluja pystyttäis ylläpitämään. Ja kun tämä kehitys on jatkunut riittävän pitkään niin joskus ja lopulta on tehtävä saneeraus eli ehkä kuntaliitos joka tehostamisen mahdollistaa.
Kaiken avain olis onnistuneella elinkeinopolitiikalla synnytetyt työpaikat ja elinmahdollisuudet. Esim. kuten Nilsiässä matkailun alueella on tehty. Nilsiä työllistää jo naapurikuntalaisiakin suurin määrin.
Nyt ollaan tilanteessa että jokaisessa kunnassa on niin kalliisti tuotettu palveluvarustus että kuntien tulot eivät riitä niiden kattamiseen. Näille palveluille pitäis olla väkeä paljon enemmän mitä nyt on. Tilanne on sama oikeastaan kaikissa Koillis-Savon kunnissa. Elinkeinopolitiikan toimet ovat vaatimattomia tai niitä ei ole ollenkaan kaikissa kunnissa ehkä Nilsiää lukuunottamatta. Väestökato ja ikääntyminen jatkuu kaikkialla. Veroja korotellaan mutta se on vain väliaikaista tekohengitystä ja pään pesaaseen pistämistä. Verotulot eivät kasva riittävästi.
Nykyisissä kuntien luottamusmies päättäjissä on aivan liianpaljon pelkkiä oman edun tavoittelijoita. Tosi paljon on kuntien itsensä palveluksessa olevia henkilöitä. Työntekijöitä, opettajia, ja korkeitakun virkamiehiä jotka valtaosiltaan vain vahtivat omia reviirejään että kukaan vain ei niiltä mitään vähennä. Sitten on yrittäjiä, osa sellaisia jotka myyvät kunnalle palvelujaan ja vahtivat omientulojensa säilymistä ja kasvua. Ja sitten maatalousyrittäjiä joissa osa on niin kapeakatseisia ja niin nurkkakuntaisia omankylän puolustajia, että heille ei merkitse mitään kuinka suurta näkyvää haaksirikkoa kohti kuntalaiva seilaa. Nämä kaikki olettavat olevansa omienalojensa asiantuntijoita jo nykyisin.
Siinä olen kyllä samaamieltä että on näitä muitakin keinoja olemassa, mutta onko jo nyt liian myöhäistä niihin ja onko riittävää päätöksenteko kykyä olemassa. Siltä ei ainakaan näytä. Yhdistyminen johtais näkemykseni mukaan juuri siihen että päätöksentekokykyä ehkä jonkunlaisen viiveen jälkeen alkais löytymään. Kaikki muut yhteistyö- ja kuntapari hankkeet ovat haihattelua jotka eivät kokonaisuutta ratkaise, ne synnyttää vain loputtomasti erimielisyyttä ja riitaisuutta.
Nykymenolla tuetaan vain tuota Kuopioo, palvelut ja yritystoiminta karkaa sinne.
Esim. tuo jätehuollon keskittäminen Kuopioon synnytti sinne todella paljon yritystoimintaa ja työpaikkoja jotka tukevat vain Kuopion kehittymistä. Me maksamme kuljetuskustannukset ja muut kulut täysimääräisesti, Kuopio korjaa verotulohyödyn kompensoimatta sitä maakunnalle mitenkään. No ehkä se oli muista syistä välttämätöntä.
Nyt puhutaan Juankoskella, Kaavilla ja Tuusniemellä vesi ja viemäriliiketoiminnan siirtämisestä Savon Voiman tehtäväksi. Arvaan että siinä tulee käymään juuri niin että kaikki rakennus- ja kunnossapitotoiminnassa tarvittavat työntekijät ja yrittäjät tulevat vastaisuudessa Kuopiosta ja nämä verotulot ja elinmahdollisuudet häviää näistä kunnista. Veden- ja viemärin käyttäjille tulee nykyisten lisäksi maksettavaksi liiketoiminnasta haettava liikevoitto ja kaikki mahdolliset rakennus- ja kunnossapito henkilökunnan ja yrittäjien matkakustannukset.
Jos meillä olis suurempi kuntayksikkö Koillis-Savossa nämä palvelut ja työpaikat olisi helppo säilyttää omalla-alueella, tulisivat verotulotkin hyödyttämään omanalueen ihmisiä.
Koillis-Savossa on neljä-viisi kuntaa, mutta kaksi kaupunkia. Asukkaita yhteensä parikymmentä tuhatta.
Kyllä nämä pitäisi laittaa yhteen, ei nykymenossa ole mitään järkeä.
Kaksi kaupunkikuntaa ja kolme maalaiskuntaa eli yhteensä viisikuntaa. Väkimäärä yhteensä noin parikymmentätuhatta. Kyllä kaikki vaan yhteen ja vain yksi kunta. Vapautuis varmaan satoja luottamusmiespaikkoja ja niistämaksettuja turhia työaikamenetyksiä. Joutasivat ihmiset tekemään omia hommiaan yrittäjinä ja työntekijöinä. Senlisäksi vapautuis varmaan sata virkamiestä tekemään todellista työtä kuntalaisten palvelujen tuottamiseksi tehokkaasti. Nykyisin varsinkin luottamusmiestehtävissä toimivat viranhaltijat kiertelevät päivät kokouksesta toiseen ja muunna-aikana juonivat puoluepoliittisia strategioita. Jotkut ovat varsin lähellä päätöimisia palkkaluottamusmiehiä. Tämä nyt on vain yksi osa hyötyjä, paljon enemmän niitä olis muualla.
ja mitkähän ne KAUPUNGIT olevinaan on? Koillis-savossa ei oo yhtään oikeeta kaupunkia, nilsiä ja juankoski ei oo ku typerän naapuri kilpailun tulos.. koskelaiset kuuli että nilsiän porukalla oli tällänen suunnitelma nii pitihän se pistää paremmaks ja julistaa pikku kirkonkylä maalaiskaupungiksi "muutamaa päivää" ennen nilsiää.. joo tosi hienoo!!! nuilla riteereillä Suomessa ei ois yhtään kylää vaan kaikki olisi kaupunkeja. huh huh. kahtokeeha vähä peiliin ennen ku lauotta nuita juttuja.. seuravaks juankoski varmaan julistaa ittensä cityksi kunhan vaan saavat tuotua puluja rekkalastillisen siihen juicen patsaalle pomppimaan!!!
Niistä ei ole pulaa Juisen torilla. Kaikki ovat nykyisin kuntia. Toiset maalaiskuntia toiset kaupunkinkuntia.
Väestömäärää katsellessa kyllä koko Koillis-Savon pitäis liittää yhdeksi kunnaksi, se on välttämätön tosiasia joka jokaisen pitäis näillä alueilla jo vihdoinkin tajuta. Pelkää joutavanpäiväistä näpertelyä nämä kuntapari yhteistyö Juankosken ja Kaavin välillä. Väestöpohja on liian vähäinen ja mallina tämänlainen väljäyhteistyö on vain ikuinen riidanaihe eikä mitään muuta. Tehokkuutta ei saada aikaan eikä kehitystä jolla palvelurakennetta pystyttäis vähääkään korjaamaan.
Mutta huonolta näyttää että mihinkään omatoimisesti järkevään pystytään. Kaavilla riidellään kunnan sisällä vallasta aina metsätys-seurojen sisältä, seurakuntaan ja kuntaan oikein olantakaa ja antaumuksella.
Juankoskella vallanhimoiset ovat tarrautuneet kahvoihinsa eivätkä katsele ympärilleen tai sitten eivät näe mitään vaikka katselevatkin. Siellä luullaan että parin suuremman työpaikantuomat verotulot jatkuvat ikuisesti vaikka merkkejä muusta on vaikka kuinka kun vain uskotaan silmiä.
Nilsiässä ollaan niin itsekkäitä että "köyhempiin" mitä ympärillä on ei haluta koskea ollenkaan, mielluummin kaivetaan tiet poikki naapureihinpäin jos liittymistä ajatellaan. Ainoa raja on muutaman kilometrin tietön vesistöraja Kuopion kanssa joka heitä kiinnostaa.
Tuusniemi on kääntänyt selkänsä kokonaan Koillis-Savolle, sekun on niin rikas, että pelekästään "rahhoo on evväänä" vaikka taitaa kuihtua ysitien varteen niin ettei sitä muusta maaseudusta kohta erota.
Omatoimisen kehityskipinän syntymiseen Koillis-Savossa on minun uskoni kyllä hiipumassa, kaikkien köyhyys ei ainakaan ole sellainen. Pitäis tulla joku ulkopuolinen pakote tai ehdoton määräys että nyt teette itse, muuten täällä vain etsitään syyllisiä valtiovallasta, Eu:sta tai muista ja päristään joutavia.
Lollero, ei mitää kuntaliitoksia haluta! Niistä ei oo oikeesti mitään hyötyä!