Syöttääkö joku kissalleen näitä Hill´s kissankuivamuonavalmisteita? Annatko kissallesi muutakin ruokaa vai pelkästäänkö vain näitä?
Eläinlääkäri suositteli kyseistä muonaa, onko kokemuksia tämän ruoan hyvyydestä?
Entä sellaiset "kissanmakeiset" joiden sanotaan ehkäisevän hammaskiveä? Annatteko tällaisia kissallenne vai harjaatteko kissan hampaita? Oma missukka kävi hammaskiven poistossa eläinlääkärillä vähän aikaa sitten.
Hill`s kuivamuonat
6
755
Vastaukset
- ruokana
Meillä kissat ovat syöneet jo viisi vuotta hill´s:ä. Pennut kasvavat hyvin sillä (kyseessä iso rotu) ja aikuiset voivat hyvin ja turkit kiiltävät. Ei mitään moittimisen sanaa kyseisestä ruuasta. Pääsääntöisesti syövät vain raksuja koska liha ei oikein uppoa näille, mutta satunnaisesti tarjoillaan Almo Naturen märkäruokia.
Hammaskivi ongelmaa meillä ei ole yhdelläkään kissalla koskaan ollut. Se on hyvin yksilöllistä kenelle sitä tulee ja kenelle ei.- Tuulia
Meidän 15 vuotias neiti-kissa syö kuivaruuista ainoastaan Hill`siä niin ja myös vettä. Annan välillä annospusseista kalaa erimuodoissa.Matkoilla ollessamme ruokana on ainoastaan vettä ja kuivaruokaa. Naapuri käy päivittäin vaihtamassa veden,täyttämässä ruoka-astian ja ottamassa kakat hiekasta.Kissamme on sisäkissa.
- myös sitä..
Tuulia kirjoitti:
Meidän 15 vuotias neiti-kissa syö kuivaruuista ainoastaan Hill`siä niin ja myös vettä. Annan välillä annospusseista kalaa erimuodoissa.Matkoilla ollessamme ruokana on ainoastaan vettä ja kuivaruokaa. Naapuri käy päivittäin vaihtamassa veden,täyttämässä ruoka-astian ja ottamassa kakat hiekasta.Kissamme on sisäkissa.
meillä syödään myös hill'siä, kissat ovat tyytyväisiä ja voivat hyvin. annamme myös märkäruokaa 2krt/pvä.
- KuR
Meillä tuo vanhempi kissa söi pentuna lähinnä Hill`s raksuja (eläinlääkäri suositteli) ja niiden lisäksi lihaa ja kaupan purkkiruokaa.
Nyttemmin ollaan toisen kissan saapumisen jälkeen siirrytty tuohon Acanaan, koska se tulee meillä paljon halvemmaksi ja maistuu molemmille tosi hyvin.
Jokin aika sitten tuli ostettua kuitenkin jälleen Hill`siä kun Acana oli lopussa enkä ehtinyt samantien uutta tilaamaan. Vanhemman kissan masu meni siitä ihan ripulille, vaikka oli samaa merkkiä vaavina syönytkin :( että ei enää niitä raksuja meille. - Elvis.Remu
Meidän pojat ovat popsineet kyseisiä raksuja about 6kk, ja ovat tykänneet. Kanan makuinen on ehdoton suosikki, mutta välillä vaihtelu virkistää...Riittoisaa on, 2kg pussi kestää kahdella kollilla about kk. Lisäksi annan kerran päivässä märkäruokaa, tosin näin talvi-aikaan ei heille ruoka maistu yhtä hyvin kuin kesällä...keväthän tuo tekee tuloaan, toivottavasti myös ruokahalukin paranee! Niin ja hiekkalaatikko käyttäytymisessäkin olen huomannut eroa Hill'ssiin siirtymisen jälkeen, vähemmän siivottavaa :)
- Mummi
Meidän vanhukselle ei käy mitkään muut raksut kuin I/D Feline. Käyn ostamassa 2 kg pussin eläinlääkäriltä ja maksaa 22 euroa. Siitä riittää naposteltavaa tosi pitkäksi ajaksi.Märkäruokaa annan pari kertaa viikossa ja senkin pitää olla määrättyä merkkiä ja ainoastaan kalaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293075- 1191255
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu61087- 58971
- 66925
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26907Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38881Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu163858Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65844Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75784