Vain pakki puuttuu!!?

Minulla on 160 000 km ajettu Carina -95. Nyt on alkanut ilmetä sellainen ongelma, että pakki ei meinaa mennä kunnolla päälle. Peruutusvaihde hangoittaa vastaan eikä suostu kunnolla perille saakka.

Onko muilla kokemuksia tästä? Onko tiedossa kallis remontti ja kuinka pian?

Voipi olla että kohta menee auto vaihtoon.
3924
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Katso autosi tyyppililvestä vaihteiston koodi = rintapellissä alumiininen "tupakka askin kokoinen" lätkä. Alarivillä on TR (C50,C52 ym ym).
Samaa vaihteistoa on jo -83 16 etuveto Corollassakin ja ainankin AT151 ja AT171 Carinoissa on samaa vaihteistoa kun Carina E:ssäkin. Kun kysyt purkaamosta ko. vaihteistoa älä mainitse sen tulevan Carina E:hen,koska hinta on huomattavasti kovempi kun vanhempiin Toyotiin. Itse sain Carina II -84: lootan 85e:llä, kun E:n loota ois maksantu 500-900e!

Äänestä

vika oli escortissa.kytkimen kun vaihtoi alko pelittää.

Äänestä

ensin tsekata vaihteensiirtovaijerit (2kpl) = keskikonsoli pois että kunnolla näkee ja tietenkin laatikon päästä, omasta katkesi vaijerin kuori konsolin sisältä ja pakkihan se ei mennyt pälle kunnolla: keppi harasi vastaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Carina -95 kirjoitti:

Minulla on 160 000 km ajettu Carina -95. Nyt on alkanut ilmetä sellainen ongelma, että pakki ei meinaa mennä kunnolla päälle. Peruutusvaihde hangoittaa vastaan eikä suostu kunnolla perille saakka.

Onko muilla kokemuksia tästä? Onko tiedossa kallis remontti ja kuinka pian?

Voipi olla että kohta menee auto vaihtoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu