lopeta koko kirjoittelu ja palsta.täällä ei kertakaikkiaan löydy sellaissia kirjpoituksia jotka hyväksyt.ei islamista voi löytyä mitään hyvää
aloite goharille
aki
341377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
..vielä heitä kirvestä kaivoon,onhan tuolla vaikka kuinka monta uutta ja mielenkiintoista keskustelun aloitusta taas - ihan palstan aiheeseen liittyen. Terrorismille, fundamentalismille,vitseille,maahanmuuttajille,rasismille jne jne on ihat omat palstansa,eikös?
Jos ne muslimipoikien uimahousut ja kaikensorttinen väkivalta kiinnostaa enemmän kuin uskonnosta puhuminen, niin sitten kannattaa etsiä toinen ja sopivampi keskustelupaikka.
muslimit ovat itse tehneet uskonnostaan väkivallan ja terrorismin uskonnon,valitan ei ole sun gohar syy toivottavasti
tai häiritsee islamin aiheuttama käyttäytyminen hississä tai uimahallissa, niin miksi siitä ei muka täällä saisi keskustella? Sinä käytät valtaasi keskustelijoiden enemmistöä vastaan, etkä heidän hyväkseen.
keskustella asioista jotka liittyvät islamiin eikö niin?
islamiin kuuluu väkivalta ja terrorismi ja ihmisoikeuksien polkeminen ja...
vaan miten keskustellaan, provoviestit on provoviestejä, kaikesta voi ja pitää puhua, mutta se on syytä tehdä asiallisesti ja ketään tarkoituksella loukkaamatta. Huumorintaju on sallittu, mutta välillä se riistäytyy kyllä aikamoiseksi hevosenleikiksi. Uimahallisäännöistä ja hissikäyttäytymisestä kummastakin on keskustelut tuolla alempana - asialliset semmoiset.
Toinen asia on sitten se, että jotkut viestit ihan selkeästi sopivat jollekin muulle palstalle paremmin.
kun Gohar poistaa lähes kaikki viestit ?
liian totta, niinpä se sensuroidaan. :(
tiedät. Paremmin kuin kirjoittajien enemmistö. Tiedätkö miksi enemmistön tahtoa vastaan toimivaa vallankäyttäjää kutsutaan?
ja kritiikkiä: ethän koskaan ole väärässä, ethän ???
Kun olen väärässä, toivon, että se osoitettaisiin minulle keskustelun avulla. Jos tekstini vain vaivihkaa häviää, en tiedä olinko väärässä vai liian oikeassa.
Ei ole minun syytäni tai ansiotani, että seriffin toiminta on tämän palstan yleisin puheenaihe. Ymmärtääkseni seriffi on kuin jalkapallotuomari, hyvää ei kukaan edes huomaa. Kerro toki jos olen tässäkin väärässä.
Minun mielestäni seriffi on ajautunut kestämättömään tilanteeseen, josta ei ole kuin yksi ulospääsy. Toivottavasti seriffi osaa ajatella itsensä sijasta palstan parasta, ja toimii sen mukaan.
noudattamista valvovaa henkilöä kutsutaan suomi24:ssä sheriffiksi, vaikka hänen vallankäyttönsä ei miellyttäisikään niitä, jotka eivät piittaa laeista tai säännöistä.
Lait ja säännöt ovat veteen piirretty viiva, tällä palstalla.
Seriffin toiminta, mitä hänen profilliaan katsoo/lukee on, kuin pukki kaalimaan vartijana.
ovat islaminuskon ydinkysymyksiä. Tältä se ainakin näyttää tämän palstan valossa.
Ootko ajatellut, arvoisa sheriffi, että voisiko sitä sittenkin keskustella asioista kuten betoniporsaat, uimahallin säännöt, musliminaisen autokoulun ajo kahdestaan miesopettajan kanssa, jne. Mitä pahaa niissä on ? Ainakin syntyis keskustelua.
ovat kiinnostavia keskustelun kohteita.
Mikä se muslimia oikein peloittaa suomalaisessa hississä tai uimahallin saunassa? Ovatko pelot uskontoperusteisia?
Kuinka voimme vakuutta muslimeille, että noissa paikoissa ei varmasti ole mitään ihmiselle vahingollista?
Kun esimerkiksi noiden hissi- ja saunakysymysten perusteellinen vatvominen olisi täällä sallittua, niin ehkä se yhteisymmärryskin lopulta löytysi.
Huomauttaisin, ettei tämän palstan sheriffin työskentelytapa miellytä välttämättä kaikkia lakeja noudattavistakaan, hyviä tapoja kunnioittavista kirjoittelijoista. Palstan poistot ja linjaukset edustavat monissa kohdin kaikkea muuta kuin oikeudenmukaista, tasapuolista ja reilua menettelyä. Joten älähän yleistä, hyvä Aabra-ham.
Onko oikein tappaa uskostaluopuja? Onko se uskonnon mukaista, kun se on sunna? Vai pitääkö noudattaa Koraania, joka opettaa, että "uskonnossa ei ole pakkoa"?
Jos (kumpi vaan), niin millä perustella?
Voisitko perustella vastauksesi.
miksi provosointi on paha?! Sehän on äärimmäisen huonoa käytöstä muita kohtaan.
herättäminen on jonkinasteista provosointia. On ihan makuasia, mikä on hyvää ja mikä huonoa provosointia. Joskus sitä kuitenkin tarvitaan, kun asiat eivät muuten etene.
Joka tapauksessa provosoituminen on ihan yhtä hyväksyttävää/tuomittavaa kuin provosoiminenkin. Tilanteen mukaan.
Yritetään käyttäytyä.
keskustelu ole provosointia. Provosoinnilla tarkoitetaan tahallista ärsyttämistä. Asiallinen keskustelu ei voi toimia, jos joku keskustelija provosoi.
En tiedä millainen oikeudentaju sinulla on mutta minä kyllä olen sitä mieltä, että puolustautuminen on hyväksyttävämpää kuin hyökkääminen. Eihän siitä mitään tule, jos ei saa puolustaa itseään.
Provosoida: 1. kiihottaa, yllyttää (riitaa haastavasti) 2. johdatella, aiheuttaa tai saada alkamaan (tahallaan)
Joskus kannattaa saada alkamaan vaikkapa keskustelu jostain tärkeästä asiasta, jos ei se muuten ala. Se on hyvää provosointia.
Kuten sanoin, tilanteen mukaan. Jos provosoituu kovasti riitelemään jostain mitättömästä tai typerästä heitosta, se on pahempi kuin itse provosointi. Joidenkin asioiden kannattaa vain antaa mennä ohi.
Voitaisiin tehdä kompromissi seuraavanlaisesti: Häiriköintiä harrastavat lopettavat sen ja alkavat kirjoittaa asiallisesti eli eivät loukkaa seriffiä, muita kirjoittajia tai muiden uskontoa. Seriffi kiinnittää entistä enemmän huomiota ettei poista asiallisisia keskusteluja, vaikka ne käsittelisivät jyrkästikin vaikeita aiheita.
on vähän vaikea erottaa mikä omassa toiminnassa on virheellistä. Täällä on todella vähän oikeasti sääntöjä rikkovia kirjoituksia. Nuokin, jotka aina pomppivat takaisin, ovat lähes kaikki aivan sääntöjen mukaisia, mutta seriffi taas katsoo olevansa oikeutettu ohjailemaan ja sääntelemään keskustelua jne. jne. jne.
En oikein näe muuta vaihtoehtoa kuin vaihtaa joko seriffi tai keskustelijat. Ehkä tällainen palsta toimisi parhaiten ilman seriffiä. Kai se riittäisi, että ylläpito kävisi silloin tällöin poistamassa laittomuudet? Ja saahan loukkaavista teksteistä heti valittaa, kun niitä tulee.
Ainakin seriffin kanssa riiteleminen lakkaisi. Se tuntuu täyttävän puolet palstasta ja pitävän samat hölmöt jutut aina palstan kärjessä.
Gohar olisi loistava keskustelija täällä, mutta seriffin oikeuksin varustettuna hän menee mielestäni ihan hukkaan.
Olen silti saanut sen käsityksen, että Sheriffi on yhden kannan omaava muslimi - kantoja on monia. Kurdit, Shiat, Sunnit, Purdit ja Lordit ?
Ei se deletointi auta, se vaan ruokkii vihaa ja ärtymystä.
Keskustelu on kaksisuuntaista, ei yksin voi keskustella. Minä uskon että häiriköt väsyvät heti kohta kun aletaan argumentoimaan.
Minä en tästä aiheesta osaa argumentoida, vaan vasta ihmettelen islamin saloja, mutta diplomaattisuudesta jotain tiedän.
Toisaalta ihmettelen: jos päivästä toiseen deletoidaan määrättyjä viestejä, mutta kirjoittajia ei bannata, niin ovatko ne palstan sääntöjen vastaisia vaiko eivät ?
Aselepo olis varmaan hyvä tässä vaiheessa, eli häiriköt ja sheriffi sopuun. Meille muille rauha maassa. Just my 2 cents here.
myöntämään että maailmassa on yli 4000 kpl humaaneja eli ihmisen itse luomia uskontoja ja vain yksi USKO joka sielunkin pelastaa!
3c) http://www.trakut.com/tuotteet/traktaatit/suomi/allahillaeiollutpoikaa/
OK Minni-Matleena??
Goharilla on paljon nmyönteistä keskusteluissa mutta jossa hän itse olisi kaikkia esim. iranin oppineiden vastustaja muslimin niin hengen lähtö olisi lähellä. Goharkin valitettavsti soutaa ja huopaa tosiasioiden ja kuvitellun välimaastossa....alistuneena, voimatta mitään tehdä. Islaamia voimakkaasti maailman uskonnoksi haluavat eivät keinoja kaihda eikä taqiahiaa...
Lihan "käsivarren" käyttö on hyvinkin ilmiömäistä ympäri maailman varsinkin Islamissa ja sitä opetetaan monissa maissa pikkulapsista asti... Minkäs Gohari teet...alistut!
Shalom silti!
Gohar ei alistu koskaan ( paitsi Jumalan edessä ja silloinkin positiivisessa mielessä) ja seisoo ihan itse sanomisiensa ja tekemisiensä takana.
palstan kirjoittajista ei haluakaan muuta kuin riidellä täällä, koska jatkuvasti riitaa ylläpidetään. Ei tunnu monikaan olevan kiinnostunut mistään kompromissista. Ei voi mitään, sen kun sitten riitelette keskenänne, kunhan ette minua häiritse.
Kyllä tuo gohar *ihmettelee miksi edelleen kolmannessa persoonassa* näyttääpi alistuneen mm. kaunistelemaan islaminuskon myötävaikutuksella aiheutuneita järkyttäviä yksilöllisiä ihmiskohtaloita tai perheiden tai kansallisuuksien hirvittäviä kohtaloita monin paikoin. Surku. Tätä mieltä on Minä. kolmannessa persoonassa.
jotka haluavat jatkuvasti riidellä, tuottaa tuhoa ja turmaa ympäristölleen.
Käännähdäppä katseesi vaikkapa Irakin uutisiin, jos et muuten usko lausumaani todeksi.
tiedän kyllä ne kohtalot ja ihan henkilökohtaisesti kokeneena. Ja silti olen edelleen muslimi ja onnellinen uskostani. Ei se usko vaan ne jotkut ihmiset ja heidän pahat teot, siinä on ero.
hallituksen asiat ei ole mitään perustetta sanoa että se sota johtuisi uskonnosta tai että sitä harrastaisi muslimit.Irakilaiset siellä sotii politiikan vuoksi ei muslimit uskonnon vuoksi.
toistensa moskeijoihin. Johtuu mistä johtuu.