Voisko joku neuvoa valaisimen kytkennässä?
Katosta tulee kaksi johtoa ruskea ja sininen ja valaisimessa on kolme ruskea sininen ja keltavihreä. Kyssäri on voiko ton kevin jättää tyhjäksi? Valaisin käsketään ohjeessa maadoittaa mutta kun ei ole johtoa millä sen maadoittaa, auttakaa tyttöä, kiitos.
Katosta tulee kaksi johtoa ruskea ja sininen ja valaisimessa on kolme ruskea sininen ja keltavihreä. Kyssäri on voiko ton kevin jättää tyhjäksi? Valaisin käsketään ohjeessa maadoittaa mutta kun ei ole johtoa millä sen maadoittaa, auttakaa tyttöä, kiitos.
Vastaukset 19
Vanhimmat
riippuu siitä onko sen tilan pistorasiat maadoitettuja vai ei.
Miten toimisit tilanteessa, jos tunget metallirunkoisen valaisimen pistotulpan pistorasiaan joka ei ole maadoitettu?
Lähtökohta on että kaikki metallirunkoiset tai yleensäkin johtavat pinnat maadoitetaan, mutta aina ei ole maadoitusmahdollisuutta. Pakko kai ohjeistaa pyytämään sähköasentaja paikalle suorittamaan maadoittamisen ja ennen sitä olemaan koskematta johtaviin osiin.
Jos tilassa ei ole maadoitettuja pistorasioita ja lattia on parkettia, muovia yms. voit asentaa valaisimen itse ja jättää sen kevin kytkemättä, pitääkin jättää. Jos tilan pistorasit ovat maadoitetut ja/tai lattia on johtava (esim.laatta), jätä oman turvallisuutesi vuoksi työn ammattimiehelle.
Todennäköisesti se kevi ei mene mihinkään, jos se on kaksoissuojattu (vai mikä sen nimi nyt olikaan. Toisaalta voihan sen nollata, jos se on päättyvä. Muista, ettei sininen ole aina nolla, vanhoissa taloissa on jos minkälaista kytkentöjä.
Ja meneehän maadoitetty töpseli maadoittamattomaan pistorasiaan, joten maadoitetun valaisimen kevin voi jättää huoletta kytkemättä.
Liian vaikaea homma sähköasentajalle, pitää tilata insinööri paikalle
-onkin,kun insinööri luulee tietävänsä vaikkei tiedäkään.Tällä palstalla kun lukee kirjoittamiasi juttuja,niin ei voi kun ihmetellä niiden ala-arvoista tasoa.
Kyllä insinööri tietää, vaikka ei aina itse osaa tehdä. Mutta parempi niin, kuin että osaa tehdä vaikkei tiedä. Ja näitä osaajia riittää, niin näillä palstoilla, kuin itse teossakin. Varsinkin asuintaloissa ja -huoneistoissa löytyy kaikenlaisia pyydyksiä.
Tässä ohjeessa kaksi virhettä, jos koje on kaksoiseristetty siinä ei ole eikä saa olla maadoitusjohdinta (kevi).
ja sitten se vaarallinen virhe 60-luvulle asti nollajhdin oli harmaa, ja sinistä johdinta kaytettiin vaihevärinä, samoin punaista ja mustaa joskus myös vihreää.
Muuten vot kyllä valaisimen kytkeä ja jättää kevi tyhjäksi
Tietysti suojaeristetyssä laitteessa saa olla kevi, eli maa. Mutta ei itse laitteeseen. Esim. jos on pitkä suojaeristetty loisteputki ja molemmissa päässä liittimet, niin tietysti se maa johdetaan siihen toiseen liittimeen, eli on kevi. Vaan ei maadoita itse laitetta.
laitteessa EI ole keville liitintä EIKÄ sitä saa laitteeseen kytkeä - ihan kuten tuossa jo kerrottiinkin. Läpijohdotuksella ei ole mitään tekemistä tämän asian kanssa.
Pakkohan laitteessa liitin keville on olla, jos sen pystyy läpi johdottamaan.
Sitä vain sanoin, että ei kevin olemassaolosta tai puuttumisesta voi päätellä onko suojaeristetty vai ei. Joskus ne johdot menee melkein samantien johonkin putkeen (varsinkin loisteputkissa usein) jne.
Pointtini olikin, että edellinen väitti että jos laitteessa ei ole ollenkaan keville liitintä, se on silloin suojaeristetty ja jos on, niin se ei ole suojaeristetty.
Olen seurannut tekstejäsi ja huomannut, että tiedät paljon sähköstä, päättelenkin että olen sähkön kanssa työkseen tekemisissä ja olettaisin, että tiedät että II luokan laitetta ei tunnista mistään liittimistä & jne; paras tunniste on merkit, ainakin uusissa ne on kiitettävän hyvin merkitty. En tosin kahteen vuoteen ole sähköasentajan hommissa ollut, mutta silloin ainakin se oli kaksi laatikkoa sisäkkäin.
"laitteessa EI ole keville liitintä EIKÄ sitä saa laitteeseen kytkeä"
Näinhän minäkin sanoin, ei kannata samoja asioita toistella.
Jos ei ole uusi laite, joku virabelimies on voinut repiä sen kevin pois ja jos liittimista tunnistelee laitetta, saattaa erheellisesti luulla laitetta valaisimeksi.
Siis piti lukea suojaeristetyksi eikä valaisimeksi tuolla lopussa.
Kuka oikeastaan puhui mistään suojaeristyksistä ???
Osattiin taas näyttää miten yksinkertaiseen kysymykseen yksinkertainen vastaus: "Voiko kevin jättää kytkemättä?" Tuohon sitten niitä näitä 10-15 vastauksen verran ja vedä nyt tuosta sitten sellainen päätelmä, että turvallista on, jos pääkytkin on pois päältä.
Suojajihdun kevi kytketään kevin puuttuessa siniseen johtimeen jika on sama kuin kebi loppupelissä,mene samaan paikkaan generaattorin nolaa joka on maadoitettu
Mikä helevetin "kevi"?
Kannattaa kutsua sähkäri paikalle jos ei selvii
Modet taas keskustelee saattavat olla miehiä mutta housuissa saattaa hyvinkin olla pieni "tyttö" ja todennäköisesti onkin.
Kevi kytketään siniseen kolloin balaisimen kuori maadoittu samalla tavalaa kuin se yulisi suoraan kebi johtoon .
Molemmat sininen ja kevi menee aina saammpaikaan pen johtoon elikkä generaattorin tähtipisteeseen joka on maadoitettu