Mondeo 2.0 GLX -95. Moottori käy normaalisti kylmänä, kun vaihde ei ole päällä. Kun laitat vaihteen päälle, moottori alkaa käymään epätasaisesti 500-1000r/min, kunnes lämpiää ja nykiminen häviää. Onko tietoa mistä johtuu?
Mondeo 2.0 Automaatti nykii kylmänä?
jone
3640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
normaalitarkistus, lämpöisenä oljyn määrän tarkistus ja jos ok niin miettimään että millos ne öljyt ja suodatin on viimeksi vaihdettu.
a4ld lootassa oli muistaakseni vaihtoväli luokkaa 45-50tkm..
Vaihteistoöljyt on vaihdettu samalla kun laitettiin uusi jäähdytin.....
Tuli heti mieleen mahdollinen turbiinivika. Kokemusta ei ole automaatti Fordeista mutta jenkkilaatikoista paljon. Turbiini saattaa ravistaa kylmänä mikäli turbiini on kulunut.
Kannattaa ehkä uhrata rahaa merkkihuoltoon.
Viallinen turbiini poikii lisäkuluja laatikkoon.
Toinen mahdollinen vika saattaa olla kuluneet laatikon kitkalevyt. Jos öljynvaihdon jälkeen ei ole ajettu paljoa, niin kannattaa haistella öljyä n. 100 km välein. Mikäli öljy haisee palaneelta, on kitkalevyt ja jarrupanta vaihdettava. Laatikko luistaa jos öljyt haisevat pian vaihdon jälkeen.