Kuinka paljon saa ansaita hoitovapaalla ollessaan työtuloa,ettei vaikuttaisi kotihoidontukeen?Siis olen hoitovapaalla ja haluaisin lisätienestiä tekemällä iltatyötä.
kotihoidontuki ja työ
6
3332
Vastaukset
- vaikuta
Peruskodinhoitotukeen ei vaikuta vaikka tienaisit kuinka paljon tahansa, lasta ei vaan saa silloin kunnalliseen hoitoon. Jos saat jotain korotettua, siihen vaikuttaa.
- mnJhcvjhaK
Jos hoitolisä on jo vajaa puolison tulojen takia, niin omat palkat vähentää heti hoitolisää.
yksinhuoltajilla on vähän eri tilanne, koska
useimmilla on tulona vain elatusmaksu. se on niin pieni, että palkalla lisättynäkin tulot jää usein alle rajojen.- yritämpä
etsiä sitten hommia.Kiitos infosta.
- äitee +4
kotihoidontuki on korvaus jota maksetaan lapsesta joka ei ole kunnallisessa hoidossa. Saat ansaita vaikka kuinka kunhan et hoitoon vie kuin epävirallisesti.
Lasten kotihoidon tuki:
Hoitoraha on 294,28 euroa. Se maksetaan yhdestä alle kolmivuotiaasta lapsesta. Alle kolmivuotiaista sisaruksista maksetaan lisäksi 84,09 euroa ja muista alle oppivelvollisuusikäisistä sisaruksista 50,46 euroa.
Hoitolisä määräytyy perheen tulojen mukaan. Sitä maksetaan vain yhdestä lapsesta, ja sen määrä on enintään 168,19 euroa kuukaudessa.
Lasten kotihoidon tuen sekä
yksityisen hoidon tuen hoitolisä:
Lasten kotihoidon tuen sekä yksityisen hoidon tuen hoitolisä määräytyy perheen bruttotulojen ja perheen koon mukaan seuraavasti:
Perheen koko henkilöä
Tulot, joilla saa
täyden hoitolisän
Vähennys-
prosentti
Tulot, joilla ei saa kotihoidon tuen hoitolisää
Tulot, joilla ei saa yksityisen hoidon tuen hoitolisä
2
1160 e/kk
11,5
2622,48 e/kk
2329,96 e/kk
3
1430 e/kk
9,4
3219,21 e/kk
2861,33 e/kk
4
1700 e/kk
7,9
3828,93 e/kk
3403,11 e/kk
Jos perheen tulot ylittävät täyteen hoitolisään oikeuttavan tulorajan, tulorajan ylittävä tulo vähentää täyttä hoitolisän määrää perheen koon mukaan määräytyvällä prosenttiosuudella. Perheen kokona huomioidaan vanhemmat ja enintään kaksi alle kouluikäistä lasta.
Kelan sivuilta selviäisi tämäkin asia kerralla...- hoitovapaalla
sieltä kun kävin selailemassa,mutta kiitos teille kaikille vastauksista.
- jeppe 333
kuuluuko eskarilainen tuohon alle oppivelvollisuusikäinen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/11310443Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1304261- 1164007
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24433859- 613546
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint532801Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192316- 572009
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko191592Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu81429