pitääkö akut viedä talveksi lämpimään, vai riittääkö ,että lataa ne täyteen ja jättää veneeseen. kiitos!
säilytys
akku
2469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Täysi akku ei jäädy kovillakaan pakkasilla. Talven aikana akku itsepurkautuu, niin että on suositeltavaa ladata se muutaman kerran talven aikana mikäli tähän on mahdollisuus.
Parhaiten akku voi kuitenkin kuivassa, tasalämpöisessä viileässä paikassa. Eli mikäli vain mahdollista kannattaa akku viedä esimerkiksi kellariin talveksi.
Lyijyakku tykkää mieluummin kylmästä kuin lämpimästä säilytyspaikasta, mutta akun on oltava täyteen varattu, jotta se ei jäätyisi kovimmilla pakkasilla. Viisaat suosittelevat purkamista ja lataamista kerran talven mittaan, ehkä parikin kertaa.
Itse en kuulu viisaisiin, mutta olen säilyttänyt veneen akkuja kylmässä ulkovarastossa ja olen pärjännyt niiden kanssa ihan jees.