N. viisi tai kuusi kertaa vuodessa tulee semmoisia outoja "kohtauksia", jotka kestävät pari päivää. Alkavat yleensä huonosta syömisestä, oireina ylävatsan kipuilu(säteilee selkään), huono olo(suoranainen oksetus) ja melko paha närästys. Lämpimän ruoan syöminen auttaa ja oireet häipyvät usein parin päivän sisällä, niihin ei kuitenkaan auta esim. närästyslääke tai hiilitabletti (tasaamaan happoja tms.). Olen ollut aika pulassa kun kohtauksia tulee, koska en siedä kipua ja etenkin oksetus on hyvin voimakasta...
Olen emetofoobikko, oksennuskammoinen. En siis noin vain voi mennä mihinkään tähystykseen, koska riski yökätä tai oksentaa on melko suuri. Voidaanko minulle määrätä lääkkeitä ilman tutkimusta vai kuinka eteenpäin?
Kiitos vastauksista.
Olen emetofoobikko, oksennuskammoinen. En siis noin vain voi mennä mihinkään tähystykseen, koska riski yökätä tai oksentaa on melko suuri. Voidaanko minulle määrätä lääkkeitä ilman tutkimusta vai kuinka eteenpäin?
Kiitos vastauksista.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vatsavaivojahan nyt on vaikka minkämoisia, mutta tuo "säteilee selkään" ja hyvin oksettavaa oloa...vain pisti silmään. Kuvailet tuossa niin klassiset haimavaivan oireet, kuin vain oppikirjankin mukaan ovat.
Eli esim. kroonisessa haimatulehduksessa voi hyvinkin olla tuollaista silloin tällöin tulevaa kipuilua, mutta jos ei kauheasti esim. viinan kanssa pelaa ja on kohtuusäännöllinen syömisissä ja elämäntavoissa, niin ei välttämättä kauheasti oireilekaan. Ainakaan aluksi.
Omena, herne, kovasti rasvainen ruoka ja tietenkin alkoholi ovat nuo tyypillisimmät haimalle kovimmat kivut aiheuttavat. Eli jos etenkin omena aiheuttaa kipua niin sitten voisi olla aika ainakin mennä kipinkapin tohtoriin.
Tosin kyllähän tuo nyt melkoisen pieni vaiva muutenkin on tutkituttaa, jos jokin toimintavajaus tai tulehdus on haimassa päällä niin käytännössä jo yksi verikoe (amylaasi) kertoo paljon. Ja miksipä nyt muutenkaan kärsiä noista vaivoista, eipä sitä tähystystä tarvitse heti alkuun tietysti tehdä, jos ollenkaan.
Yleensä aina ensin kokeillaankin ainakin muutamia lääkkeitä, mutta jos ei auta yhtään ja varsinkin jos oireet vain pahenevat ja näyttävät/tuntuvat hankalilta niin sitten aletaan miettiä tähystystä. Se kuitenkin on niin helppo ja nopea toimenpide, että suhteessa jatkuviin mahakipuihin joiden syytä ei tiedetä, on aika yksinkertainen juttu niellä letkua n. 15 minuuttia.
Eli käy nyt ihmeessä lääkärissä juttelemassa vaivoista, mitä niitä kärsimään. Viime kädessä tähystyksen voi tehdä nukutuksessa, mutta aikuisille ei tehdä käytännössä koskaan julkisella puolella vaan sen joutuu suorituttamaan yksityisellä.
Eivätkä läheskään kaikki paikat tee nukutusta, se on kuitenkin melkoisen pitkällinen prosessi heräämisineen kaikkineen potilaalle itselleenkin, suhteessa siihen että tulet tähystykseen, makaat paikallasi vartin-puoli tuntia ja lähdet kun homma on tehty. Pari ensimmäistä kertaa tuntuvat aika häijyltä, mutta itsellenikin on tehty 10 vuoden aikana 7 kertaa "määräaikaistarkastuksena" ihan omasta toiveestakin kun vatsa hieman heikko kohta itsellä. On ollut jo monta viimeistä kertaa sama, kuin meni nielunäytteeseen angiinan takia.
Pelkoni on liian suuri siihen tähystykseen, mutta ehkäpä uskaltaudun lääkärille. Vatsani muuten paineltiin syksyllä ja monet verikokeet otettiin, mutta mitään ei löytynyt. Soitankin heti aamulla ja juttelen terv.hoitajan kanssa!