Hommasin uudet silmälasit, fotokromaattisilla eli itse auringonvalossa tummenevilla linsseillä. Koska likinäkö on voimakas, noin -10 dptr, ja sanka/kehysmalli linssiltään melko suuri näkökentän vuoksi, tuli muovilinsseistäkin aika painavat. Nyt ongelmana se, että laseja pitäessä korvien tausta on kipeytynyt kun sankoja säädettiin tiukemmalle. Jos niitä taas löysää, rillit valuvat pitkin nenänvartta, pirullinen tilanne. Firmassa annettiin rilleihin 1 kk tyyytyväisyystakuu, eli jos ei rillit miellytä ne voi vaihtaa vähintään samanhintaisiin uusiin. Liekö vaan otettava uusi kehysmalli pienemmillä linsseillä, paino alenee ja linssin reunapaksuus myös? Vai onko mahdollista, että korvanlehdet tottuvat sankoihin ja kipu ajan oloon hellittää?
Sankojen aiheuttamat
kivut??
32720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen pitänyt laseja yli 20 vuotta. Sain vuosi sitten uudet lasit sankoineen ja sangat eivät sitten kuistenkaan ns. sopineet mulle. ensin olivat löysät ja sit kiristettiin liikaa et korvan kohdille jäi pysyvät urat sangoista. Alussa kipu oli ikävää, mutta siihen on tottunut. Väärien sankojen takia sitten kaikki sangat painaa. Ennen ei ollu tätä ongelmaa vaikka edelliset lasit olivat tukevasti silmillä, ennen eivät puristaneet mut uusien lasien myötä (ja urien korvan vieressä) vanhat lasit puristavat ja pitäminen on ikävää.
Mulla on menny hermo jo lasiliikkeisiin kun kyseisten uusien lasien takia ne mokaili kokoajan ja jouduin kymmeniä kertoja käymään liikkeessä sankojen takia. Kysyiseen lasiliikeeseen en enää ikinä mene enkä käytä sen palveluita. Sain niin huonoa asiakaspalvelua. Siksipä mietin laseriin menoa kun vaan rahat löytyy. Olo on paljon kevyempi kun pitää välillä piilareita eikä lasit paina korvien kohdalta. Itselläni näkö on samaa luokkaa kun sulla ja lasit pienentää tosi paljon maailmaa. - ja näillä vahvuuksilla lasit maksaa omaisuuksia vaikka puoleenhintaan saisikin.
Juu, samaa olen firmasta ajatellut (suuri tunnettu silmälasi- ja apuvälineketju), vaihdatan nyt tyytyväisyystakuun piikkiin sopivamman lasit mutta olen päättänyt: ei KOSKAAN enää tän jälkeen k.o.firmaan jalallani astu! Tän firman eräs toimipiste lopetettiin just lasit saatuani, palvelu oli alusta alkaen törkeän välinpitämätöntä, miesoptikko "huumorimielessä" ojenteli sankavalikoimasta mitä karseimpia Kekkos-look-laseja ja nauraa räkätti, ja välillä sätti ja vinoili muille liikeen työntekijöille. Varmasti ajatteli että ei mitään väliä jos joutui lafkasta työttömäksi, vaan tuollainen jätti semmoisen kuvan että firman vaihto tulee eteen. Nyt muilta eri pisteissä sinänsä asiallista palvelua sankojen säätöhommassa, vaan ei auta, epäsopivat mitkä epäsopivat.
Kyllä, näillä vahvuuksilla pitää jatkossa harkita laserleikkausta, piilareita en voi enää käytää kangertelun vuoksi, pitää säästää seuraavan lasinvaihtovälin aikana kasaan laseleikkaushinta...
Lähes 50 vuotta voimakkaita laseja käyttäneenä väittäisin, että se sankojen taivutuskin kysyy osaamista. Pitää joskus muotoilla vähän tarkemmin kuin vain löysätä tai kiristää. Välillä olen vähän itse opastellut.
Voi vaatia usemman käynnin, mutta kohdalleni on osunut aina ystävällinen palvelu toivotuksin: tule uudestaan, jos ei vieläkään tunnu hyvältä.
Mutta minäpä asunkin pikkukaupungissa :)